Skocz do zawartości

Montaż ASA DDM - od D-day do First Light Day


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

No ten jest właśnie rekomendowany przez ASA, ale jest wielki ( transformatorowy )

Wcześniej mój Tomek96 używał mojego zasilacza z płynną regulacją napięcia, ale zawsze była walka, bo każdemu był potrzebny. Postanowiłem kupić nowy porządny, ten miał bardzo dobre opinie, ciężar nam nie przeszkadza, bo jest na stałe w garażu na regale i dalej kablem w ziemi do piera.

Takie rozwiązanie bardzo nam odpowiada. Nie mamy żadnych strat napięcia na kablu.

Jak będziesz chciał zobaczyć ten zasilacz, to zapraszamy , mieszkasz blisko.

Edytowane przez Wojteksw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .Pojęcia nie miałem że zasilacz może mieć tak duże znaczenie w montażach DDM . Używam do DDM60 zasilacza firmy Sunpower 12v 26,7 A symbol zasilacza to SPS-320P-12 . Jadę na tym zasilaczu od początku i dopiero teraz jak czytam ten wątek zastanawiam się czy ten zasilacz powinienem nadal używać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .Pojęcia nie miałem że zasilacz może mieć tak duże znaczenie w montażach DDM . Używam do DDM60 zasilacza firmy Sunpower 12v 26,7 A symbol zasilacza to SPS-320P-12 . Jadę na tym zasilaczu od początku i dopiero teraz jak czytam ten wątek zastanawiam się czy ten zasilacz powinienem nadal używać .

 

A masz jakieś problemy z działaniem/stabilnością zestawu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie .Dopiero teraz po przeczytaniu tego wątku wykonałem pomiar natężenia prądu jaki wychodzi z zasilacza okazało się że jest 11,30V, w zasilaczu jest takie małe kółeczko do pokręcania aby zwiększyć lub zmniejszyć natężenie prądu -po czterech latach teraz zwiększyłem napięcie na 13,30V , nic ująć nic dodać .Tego zasilacza używam w 90 procentach mojej zabawy z tym DDM być może większość zakłóceń pochodziło właśnie z tej przyczyny . Jednak od dwóch miesięcy na mojej miejscówce w mieście używam akumulatora żelowego 12V-85A firmy MASTER ,jak myślicie czy do tego akumulatora będzie potrzebny stabilizator napięcia . Powiem szczerze że na DDM60 jest powieszona C14 stka i przez cały czas bawiłem się tylko w wizual ,od niedawna zacząłem się bawić w astro foto ,do C14 stki jest doczepiony z przodu korektora system Hyperstar plus canon 60d .O ile w zwykłym wizualu oczywiście bez hypersatara nigdy nie ustawiałem dokładnie polarnej-to znaczy zawsze polarną ustawiałem za pomocą lasera tak zgrubna a następnie robiłem Pointig File z około 25 gwiazdek po obu stronach nieb ,wystarczało to aby system go-to był dokładny ,jednak jak zacząłem się bawić w astro foto zacząłem ustawiać dokładnie polarną jednak mimo to jak na razie mogę naświetlać klatki tylko około 5-8 minut powyżej 5-8 minut gwiazdki zaczynają się rozjeżdzać - oczywiście przy hyperstarze wszystko powyżej 3-4 minut naświetlania jest już przepalone więc 5-8 minut naświetlania traktowałem jako sprawdzenie jak długo DDM pociągnie . Dodam tylko że DDM jest przenośny system być może na stałym pierze pociągną by dłużej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak gwoli uporządkowania- to co mierzyłeś i ustawiałeś to było NAPIĘCIE a nie natężenie. Myślę że Twoje problemy nie mają związku z zasilaczem. Zaklócenia impulsowe powodują przerwy w połączeniu, reset systemu i tym podobne objawy . Raczej napewno nie błędy prowadzenia. Może Adam będzie miał jakiś pomysł. Acha sprawdzałeś jaki masz błąd ustawienia na Polaris?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane tego Twojego zasilacz są ok.

 

Napięcie wyjścia: 12V DC
Prąd minimalny: 0A
Prąd maksymalny: 26,7A
Tolerancja: ±1
OCP: 13,8 - 16,8A
Sprawność: >82%
Moc maksymalna: 320W
Tętnienia: 120mV
Regulacja napięcia wyjściowego: ±10%

 

Tętnienia na tym poziomie nie powinny mieć wpływu na prace montażu.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Etap IV. Wybór oprogramowania

 

Ten etap przygotowań i przemyśleń też postanowiłem przejść w czasie oczekiwania na dostawę montażu. Choć wybór wydaje się oczywisty, warto zatrzymać się na chwilę nad potrzebami nowego setupu.

Z montażem dostanę Autoslew ze sterownikami do montażu oraz Sequence. Ponadto na załączonym nośniku ( pamięć flash USB) firma dołącza platformę ASCOM ( warto sprawdzić na stronie ASCOMA czy nie ma nowszej wersji), katalog GCS 1.1 oraz MS Framework 3.5 ( które i tak jest zawarte w WIN7). Na pewno czeka mnie zakup pełnej wersji PinPointa ( ok. 500 PLN).

W wielu miejscach instrukcji Autoslew są odwołania do współpracy z Maximem DL. To chyba sugeruje że jest to rozwiązanie sprawdzone i działające. Przynajmniej tutaj nie mam problemu- mam Maxima w stabilnej wersji 5.24.

Po przeczytaniu instrukcji Autoslew i Sequence spędziłem kilka godzin zapoznając się z kolejnymi oknami dialogowymi i opcjami obu programów. To na pewno przyspieszy później proces wstępnej instalacji i regulacji montażu.

 

Etap V. Transport

 

Nie lubię, kiedy sprzęt jest poobijany i poobcierany. Jeszcze mniej mi się podoba, jeśli w trakcie transportu cos się urywa albo przygina. Do tej pory cały mój sprzęt jeździł w pokrowcach i przystosowanych walizkach i nie zamierzam od tego standardu odchodzić.

Dedykowana walizka firmowana przez ASA jest zbyt duża i nieporęczna i u niektórych kolegów służy jako stolik piknikowy J. W miarę tanim i dobrym rozwiązaniem są polskiej produkcji, bardzo solidne opakowania transportowe robione na miarę przez firmę Paco-Cases z Puszczykowa pod Poznaniem.

Walizka do głowicy AS DDM 60, z okutymi krawędziami i narożnikami, rączką i wyłożeniem z gąbki technicznej o wymiarach wewnętrznych 420x420x250 mm kosztuje ok. 550 PLN. I takie rozwiązanie zastosuję.

 

A więc: CZEKAM NA DOSTAWĘ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Dzięki za zainteresowanie moją sprawą . W takim razie wychodzi na to że zasilacz jest ok.Błąd ustawienia na polarną -jak na zdjęciu . Do ustawienia Polarnej był używany program Autoslew a także Aligmaster . Jak myślisz czy do tego akumulatora co go teraz używam będzie potzebny stabilizator napięcia.

post-20177-0-66020900-1401442795_thumb.jpg

Edytowane przez Wojtek 23 Gdansk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat ustawienia na Polarną powinien wypowiedzieć się ktoś bardziej doświadczony ale... instrukcja mówi o tym , że dla montaży zainstalowanych na stałe dokładność może wynosić do 3 minut, a dla montaży pracujących w polu 10 minut kątowych. ty masz błąd poniżej minuty w obu osiach.

Co do akumulatora- stabilizacja to tylko dalsza strata energii akumulatora. Bardziej przyda się sygnalizacja spadku napięcia np. poniżej 10,5 V. ASA nie podaje ( w znanych mi materiałach) do jakiego minimalnego napięcia pracuje prawidłowo.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Dzięki za zainteresowanie moją sprawą . W takim razie wychodzi na to że zasilacz jest ok.Błąd ustawienia na polarną -jak na zdjęciu . Do ustawienia Polarnej był używany program Autoslew a także Aligmaster . Jak myślisz czy do tego akumulatora co go teraz używam będzie potzebny stabilizator napięcia.

Witam,

Chciałem się podzielić tutaj swoimi doświadczeniami przy użytkowaniu montażu ASA DDM60pro z różnymi setupami. Pierwszym teleskopem był triplet Omegon 126/880. Całość wraz z kamerą Atik 4000 ważyła ok. 12 kg. Dokładność ustawienia na polarną mogła być w granicach 10 arcmin. i wszystko było ok. Oryginalny zasilacz AS-y działał bez zarzutu. Gdy zmieniłem teleskop na Orion Optics CT10 wymagania znacznie wzrosły. Dokładność ustawienia na polarną musiałem poprawić tak by nie przekraczała 5 arcmin. Zasilacz nie dawal rady przy średnim wietrze. Cały setup ważył wówczas ok.18 kg. Przy obecnym teleskopie ASA 10N i kamerze Sbig stl 11000M musiałem dołożyć drugi zasilacz od Sbiga który spowodował, że mam teraz bardziej stabilniejszy tracking i kamera przy chłodzeniu nie uruchamia żółtej diody tylko cały czas świeci na zielono, co oznacza właściwe napięcie zasilania.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

Walizka do głowicy AS DDM 60, z okutymi krawędziami i narożnikami, rączką i wyłożeniem z gąbki technicznej o wymiarach wewnętrznych 420x420x250 mm kosztuje ok. 550 PLN. I takie rozwiązanie zastosuję.

 

A więc: CZEKAM NA DOSTAWĘ

 

Pogubiłem się. Na dostawę ASY czy walizki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj miałem pierwszy kontakt z montażem " na żywo" . Razem z Włodkiem ( anva) próbowalismy przejść wstępne procedury ustawiania montażu na Polarną, Homefind... I pierwsze spostrzeżenie - montaż genialnie współpracuje z Maximem, po prostu jakby soft AUTOSLEW był pisany po Maxima tak jak Maxim pisany jest pod kamery SBIGa. GoTo działa bardzo dobrze, a co najważniejsze - od strony Maxima to jest zwykły montaż :D .
Przy okazji muszę przetłumaczyć łączenie AUTOSLEW z The Sky. Okazuje się że to nie jest takie proste i oczywiste. Na jednym zacięliśmy się z Włodkiem - nie udało nam się wykonać procedury "Set new home position" . Tzn. jak zwykle w takich przypadkach bywa - jest to prawie na 100% wina obsługi, ale też instrukcja mimo precyzji i prostoty samej procedury - nie pomogła. Jazz ( Astromarket) dziś będzie kontaktował się z ASA wyjaśniając sprawę. Posługujemy się instrukcją od wersji 5.0.3.3 a Włodek ma nowszy soft - może tu jest pies pogrzebany?
Do akcji wciągnąłem też Janoweta który wręcz powiedział , żeby się tym nie zajmować bo bez tego i tak montaż działa. To pocieszające, ale wolałbym wiedzieć co robię źle...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powstało nieporozumienie. Montaż ASA nie ma możliwości zmiany miejsca, gdzie dokonuje synchronizacji homefind. Homefind realizowany jest poprzez wyszukanie fizycznych markerów (zainstalowanych w fabryce), wg których definiowany jest offset, czyli fizycznie przesunięcie sfery gwiazd w stosunku do montażu/zestawu. Chodzi o to, żeby po tej procedurze teleskop i komputer "patrzyły" dokładnie w to samo miejsce nieba. To taki align na wirtualnej gwieździe ;)

 

Od razu zaznaczam, że to nie jest pozycja PARK ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki pomocy Adama sprawa się wyjaśniła. Wykonywana operacja "Set new home position" nie ma żadnego wpływu na położenie teleskopu po wciśnięciu guzika "Home" - (domek) - bo nie może mieć. Służy bowiem tylko i wyłącznie do obliczenia przesunięcia ( offsetu) wynikającego ze sprzętowego położenia markerów dla enkoderów (fabryka ustawia je bodajże na 45 stopni szerokości geograficznej północnej i austriacką długość geograficzną swojej siedziby :) ) w stosunku do aktualnego położenia montażu. Tylko pozycje parkowania mogą być zmieniane przez użytkownika. To wiele wyjaśnia także w procedurze ustawiania na Polaris.

EDIT: pisaliśmy równocześnie :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.