Skocz do zawartości

Guiding EM-200


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Amber zadał pytanie :

Montaż Takahashi EM-200 w mojej konfiguracji jest guidowany przez zestaw Orion Miniguide scope (apertura 50 mm, ogniskowa 180 mm). Daje to ok. 9 arcsec na pixel. W warunkach dobrego nieba (np. w Broku) prowadzi w powtarzalny sposób EM-200 z dokładnością do ¼ piksela czyli ok. 2,5 arcsec. Znacznie gorzej jest w Warszawie gdzie prowadzenie mieści się w zakresie +- ¾ piksela czyli ok. 7 arcsec !!! A przecież 80% procent mojego fotografowania robię z Warszawy!!! Próby wydłużenia ogniskowej guidera lub stosowania OAGa nie zakończyły się sukcesem – lepiej nie było.

 

Mógłbyś dokładniej opisać te próby ?. Mam podobną skalę guidera ok 9 arc/pixel i podobne pomysły rozwiązania jak oag czy dodanie barlowa T2 do szukacza. Obecnie staram się sprawdzić MetaGuide jako program do guidowania. Program wymaga kamerki ze strumieniem video np ASI 120, QHY5L-II, Point Grey itp. ale pozwala guidować poniżej 2s seeingu (na podobnej zasadzie jak robi się avikowanie planet). Na obecną chwilę zakup DDM odpada, jedynie dodanie dokładnego enkodera do obecnego sprzętu wchodzi w grę, ale to też nie jest tanie rozwiązanie.

 

Próby polegały na zastosowaniu TS OAG 9 mm - wtedy mamy ogniskową teleskopu fotografującego i przy tym samym rozmiarze piksela mojej kamery guidera czyli głowicy Remote Guide Head SBIGA miałem ok. 3 arcsec/piksel. Zewnętrzny guider o większej ogniskowej ( od Miniguide scope Oriona) to był SW 80/400. W obu przypadkach montaż zachowywał się podobnie tzn. długookresowy średni błąd guidera zmierzony przez Maxima ( zawsze stosowałem ten soft do guidera) był w takich samych granicach - zależny od warunków atmosferycznych i stanu nieba. Nie miało to wpływu na jakość prowadzenia. Może mój egzemplarz EM-200 lepiej nie może - w końcu to tylko mechanika, ale lepiej nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek, ja nawet nie próbowałem OAGa przy KAI- 11000, od razu założyłem, że OAG źle wpłynie na obraz przy tak wielkim sensorze

moim zdaniem do chipa 11K albo 16803 to tylko zewnętrzna lunetka prowadząca

chyba, że masz inne doświadczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek, ja nawet nie próbowałem OAGa przy KAI- 11000, od razu założyłem, że OAG źle wpłynie na obraz przy tak wielkim sensorze

moim zdaniem do chipa 11K albo 16803 to tylko zewnętrzna lunetka prowadząca

chyba, że masz inne doświadczenia

Ale czemu? Ja guidowałem 16803 (na AP1200) przez OAG i nie wyobrażam sobie, żeby robić to inaczej. Skąd u Ciebie ta sceptyczność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, odnoszę się do OAG TS 9mm i fabrycznego OAGa Atika, gdzie średnica wewnętrzna to ok 50mm więc wystający pryzmat musi przesłaniać sensor a tym samym pogarszać obraz

podejrzewam, że używałeś Monster OAGa lub podobnego o średnicy większej niż przekątna sensora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem trochę inne rozwiązanie. Wykorzystywałem z OAGa tylko paluch z pryzmatem i tarczą trzymającą kamerę. Sam zrobiłem z duraluminium 1/4 okręgu z otworem do wsuwania pryzmatu i zamocowałem to na przedłużce Takahashi o średnicy 70 mm. Nic mi nie przysłaniało sensora, ale ponieważ efekt prowadzenia był nadal mizerny, to zrezygnowałem z tego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.