Skocz do zawartości

obserwatoruim - blaszak


zarek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie do osób, które obeznane są w temacie tzn. mają własne obserwatorium lub jakieś doświadczenia w jego użytkowaniu.

Przymierzam się do budowy własnego i zastanawiam się, czy są jakieś argumenty przeciw zaadoptowaniu blaszaka do tego właśnie celu. Czy w ogóle sama konstrukcja blaszana nadaje się na tego typu obiekt. Tutaj link, żeby zobrazować co mam na myśli: http://img16.allegroimg.pl/photos/oryginal/43/30/41/69/4330416998

Obrazek przykładowy, proszę nie traktować jako reklamę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam coś podobnego ale z płyt z tworzywa. Trzeba od środka izolować styropianem i odpowiednia wentylacja musi być oraz pod dach trzeba dać folię termoprzepuszczalną, żeby woda skraplająca się nie kapała na sprzęt. Ta folia musi być pod odpowiednim kątem, żeby woda mogła po niej spływać na zewnątrz obserw. Gdy to wszystko w swoim obserwatorium zrobiłem, nie mam problemu z wilgocią. Nie wiem czy z blachą też tak jest, na pewno będzie podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj nigdy obserwatorium nie może być w ciemnych kolorach, przynajmniej dach biały lub jasny ! To naprawdę ważne przy dużym nasłonecznieniu można tam ugotować sprzęt. Różnica pomiędzy dachem jasnym a ciemnym w moim pierwszym obserwatorium wynosiła 15 stopni C w lecie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj nigdy obserwatorium nie może być w ciemnych kolorach, przynajmniej dach biały lub jasny ! To naprawdę ważne przy dużym nasłonecznieniu można tam ugotować sprzęt. Różnica pomiędzy dachem jasnym a ciemnym w moim pierwszym obserwatorium wynosiła 15 stopni C w lecie !

czyli najlepiej gdyby dach był pokryty tylko ocynkiem, bez farby, wtedy największa część promieniowania zostałaby obita, dobrze kombinuję?

 

*Wojtek* dzięki za podpowiedź, myślę, że w przypadku dachu z blachy problem ten będzie większy niż u ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swój "dach" zrobiłem z poliwęglanu było to bardzo dobre rozwiązanie choć nie najtańsze ale za to dach był wytrzymały i lekki mino stalowej konstrukcji. Na początku był przeźroczysty i szybko został pomalowany na biało.

Nie rób mojego błędy dach jeśli nie izolowany musi być jasny (najlepiej biały).

 

Bartek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.