Skocz do zawartości

Czy ktoś będzie chętny na ERFy 160mm i może mniejsze?


Pablito

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpoczynam nową "akcję ERFową". Mam już potwierdzenia na możliwość zakupu odpowiedniego szkła, szlifu na dobrą dokładność oraz na napylenie powłoki AR. Czekam jeszcze na potwierdzenie możliwości napylenia odcięcia IR ale to nie jest aż tak ważne bo można użyć 2" IR-cuta w kątówce i będzie praktycznie to samo ale zawsze to dodatkowe szkło w torze optycznym i wolałbym tego uniknąć.

 

Muszę wiedzieć czy będzie wystarczająco dużo chętnych bo na "dzień dobry" trzeba w to włożyć znaczną kwotę.

Moim celem jest cena poniżej 2,5tys.zł za 160mm czyli o ponad 1,5tys. zł mniej niż za Baadera.

Mniejsze średnice też wchodzą w grę ale muszę wiedzieć jakie bo będą straty w materiale.

 

Zainteresowani proszę niech nie piszcie PW tylko w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energy Rejection Filter - filtr używany w obserwacjach Słońca jako zabezpieczenie systemu przed przegraniem się lub nawet jego spaleniem (przy dużych aperturach). Filtr używany jest w połączeniu z etalonami h-alfa. Nie jest to sam w sobie filtr wąskopasmowy do obserwacji Słońca.

 

Akcja ma na celu umożliwienie samodzielnej budowy bądź modyfikacji obecnie posiadanych teleskopów słonecznych na duże apertury. W necie są opisy przeróbek popularnych teleskopów słonecznych PST nawet na 230mm średnicy obiektywu!

 

ERFa można użyć również etalonami oferowanymi przez DayStar czy Solar Spectrum. Osobiście zamierzam go użyć do etalonu DayStar Quark (kosztuje stosunkowo niewiele bo niecały tysiąc EUR) oraz do etalonu Lunta z teleskopem 150mm oraz 90mm.

 

P.S. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za źle zbudowany bądź źle zmodyfikowany teleskop z użyciem oferowanego ERFa oraz za inne jego użycie.

 

P.S.2. Posiadam opis przeróbki PST ale z oczywistych względów nie będę go tu umieszczał. Zainteresowani niech piszą PW.

Edytowane przez Pablito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam garść durnych pytań :P Wiem, że zestaw słoneczny składa się z ERF, etalonu i BF. Etalon, to właściwy filtr Ha, tak? A BF co robi?

Coronado jest sprzedawane w dwóch kawałkach. Z przodu tuby zakłada się etalon, a z tyłu kątówkę z BF. A czy ERF jest zawarty w etalonie, czy jest w takiej konfiguracji zbędny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam garść durnych pytań :P Wiem, że zestaw słoneczny składa się z ERF, etalonu i BF. Etalon, to właściwy filtr Ha, tak? A BF co robi?

Coronado jest sprzedawane w dwóch kawałkach. Z przodu tuby zakłada się etalon, a z tyłu kątówkę z BF. A czy ERF jest zawarty w etalonie, czy jest w takiej konfiguracji zbędny?

 

 

ERF, Etalon i Bf to 3 różne filrty. ERF Jak już było wyjaśnione ERF musi być zbliżony średnicą do obiektywu, przepuszcza fale w zakresie 600-700nm, blokując UV/IR i co najważniejsze redukuje nagrzewanie się całego zestawu. Etalon nie jest filtrem h-alpha, to tak naprawdę moduł służący do regulacji pasma. Dopiero BF to czystej krwi filtr h-alpjha który z szeregu linii wydzielonych przez etalon zostawia tylko to wąskie pasmo 656nm.

Edytowane przez Pawlik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za wyjaśnienie. Już w miarę to łapię. Jeszcze mam 2 głupie pytania :P

-czy w BF oprócz filtru Ha jest jeszcze coś w stylu ND, czy już samo wydzielenie tego wąskiego pasma wystarcza do zredukowania jasności do właściwego poziomu?

-jak działa ten etalon? To jakiś dziwny filtr, który przepuszcza szereg wąskich linii, z czego tylko jedna jest tą właściwą? Te linie mają już tyle angstremów, ile trzeba? BF jest już tylko "zwykłym" filtrem Ha, który nie musi mieć takiego wąskiego pasma, bo tylko wydziela jedną linię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ogólnie i prosto:

 

Etalon to układ płaskich półprzepuszczalnych zwierciadeł które odbijają między sobą światło powodując jego interferencje czyli jedne długości fali się wygaszą inne nie. To możemy regulować. Im dokładniej etalon "potnie" światło z ERF-a tym dokładniej widać szczegóły w h-alpha. Dlatego aby uzyskać węższe pasmo zakłada się drugi etalon tzw. double stacked. BF po prostu wycina niepotrzebne linie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już jedno nowe info dotyczące powłoki IR-cut. Koszt napylenia na jedną sztukę zabija projekt - 500eur za sztukę plus VAT.

Jest inne wyjście - użycie 2" filtra IR-cut na KG3. Koszt jednego to 90euro.

 

Jeśli ktoś nie chce takiego rozwiązania to proszę o informację. Ja zamierzam z niego skorzystać.

 

Czekam jeszcze na informację dot. powłoki AR i kosztu szlifu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie mam dobrych wieści... Wyszlifowanie szkła będzie możliwe dopiero w październiku.

 

Nie mogę tyle czekać i zamierza kupić gotowy filtr u Olivera z BelOptik. Tu jest info: www.beloptik.de

 

Jeśli ktoś dołączy do zamówienia, wynegocjuję jakąś zniżkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.