Skocz do zawartości

Zmiany, zmiany, zmiany....


DarX86

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem już z Wami ładny kawałek czasu. Te dwa lata astro hobby pozwoliły mi odkryć w sobie to do czego najbardziej mnie ciągnie. Dlatego planują szerzej zakrojone zmiany w swoim wyposażeniu.

Co prawda planuję to nie wcześniej jak za pół roku ale już teraz chciałbym podpytać parę rzeczy.

 

Moje obecne wyposażenie jest takie jak w stopce. Nie ukrywam że ciągnie mnie do astrofoto co pewnie zauważyliście przez "dobsonowe strzały". Z obserwacji bardzo lubię właściwie tylko gromady otwarte...

Dlatego w najbliższym czasie jak tylko będę miał chwile robić zdj, to postanowiłem że moje ES-y pójdą na giełdę. A w późniejszym czasie platforma paralaktyczna pewnie też.

 

Dobsona chciałbym sobie zostawić bo uwielbiam jego prostotę obsługi, lubię też czasem pofocić samoloty. Oraz w przyszłości kupiłbym jakiś okular bardziej budżetowy tylko do gromad otwartych.

Mam do niego jeszcze jeden plan ale to za chwilę.

 

Moje plany astrofotograficzne, na początek foto canonem z krótszymi obiektywami bez guidingu. A całe fundusze pójdą na zakup montażu. Planuję minimum Heq-5 choć myślę że bardziej Neq-6. I tu pierwsze pytanie do Was, co będę musiał jeszcze dokupić by ruszyć z pierwszym foto? No i jaki akumulator byłby mi potrzebny by zasilić "szóstke" przez parę godzin?

 

Kolejny mój pomysł to by we własnym zakresie usztywnić tubę z dobsona i używać jej do foto planet na nowym montażu, tylko czy poradzi on sobie z taką tubą by względnie bez nerwowo móc nagrać parę avików. (w dużo dalszej przyszłości planowałbym zakup jakiegoś większego Maczka lub SCT). Czy wogóle warto katować montaż taką tubą jeśli on jest też przeznaczony to foto DSów.

 

Proszę o podpowiedzi oraz ogólnie co myślicie o moim toku myślenia. Mam jeszcze czas więc będę mógł różne sprawy przemyśleć i wprowadzić zmiany w ewentualne zakupy:)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, myślę że wieszanie tego 10 calowego Newtona nawet na NEQ-6 może być pewną przesadą. Oczywiście powinien to wytrzymać , ale parametry prowadzenia chociażby tylko do planet mogą być problematyczne. Możesz mieć też problemy z wyważeniem. No i wreszcie po bankowej modyfikacji :) np. opaskowaniu montażu takie obciążenie może go uszkodzić. Astrofoto to jednak pewna finezja i balansowanie na granicy tego co wymagane i tego co możliwe-zawsze !

Kowalstwo artystyczne i wizual są dość daleko od astrofoto ( chyba mi się dostanie, ale co tam :D - no risk no fun )

Od razu pomyśl o opaskach grzejnych na obiektywy - w naszych warunkach atmosferycznych - warto.

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prowadzenie przy planetarnym foto zawsze będzie dobre, jake by ono nie było pod względem PE. Przy czasach idących w ułamki sekund można by prowadzić nawet chomikiem na karuzeli. Oczywiście Wszystko będzie się giąć i marudzić (teleskop, nie montaż) i oczywiście nie będzie to wygodny zestaw w pole. Usztywnianie tego typu newtona pod kątem astrofoto planetarnego to też rozumiem, że tylko po to by nie tracić kolimacji?

 

To, co Cię będzie boleć w tym zestawie przy planetach to ustawianie ostrości, pomyśl w tematach wyciągowych. Utrzymanie ostrości przy avikowaniu nie będzie problemem. Nawet gdy będzie Ci dryfować, skorygujesz ją między avikami.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton 10" waży ok 15 kg. Dla NEQ6 to przecież pestka. HEQ5 też powinien sobie z tym poradzić, choć on może już się bardziej zużywać. Tak, jak Hans pisze, do planet jest potrzebna dokładność na poziomie wizuala, czyli żadna. Do wyciągu najlepiej zastosować rozwiązanie typu Jolo focuser, tylko akurat jest po akcji. Do DSów z obiektywu zasadniczo nic nie trzeba, jedynie jakiś adapter na dovetaila i grzałka, jak wspomniano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pierwsze rady, dodam jeszcze że lubię rozwiązywanie zawiłości sprzętowych choć czasem doprowadza to do nerwicy;) To po odpoczynku znów chce się próbować i testować.

 

Nie oszukujmy się, dużą rolę odegra to ile uda mi się odłożyć kasy. Na razie jedynym pewnym punktem jest montaż(modyfikacja na początek tylko wymiana łożysk i smarów no i wyregulowanie wszystkiego) , opaski grzejne też (dzięki Maćku za przypomnienie o nich, bo choć miałem już doświadczenia z tym związane to o opaskach zapomniałem). Foto planetarne być może będzie odłożone w czasie, choć będzie ciężko wytrzymać, szczególnie gdy samemu będę oglądać Wasze fotografie planetek:)

 

Kurcze nie mogę dokończyć pisać tego posta bo co chwila wyskakuje mi że dodano nowy wpis;p

 

 

DarX86, w sumie, to Ty już masz wszystko co niezbędne do avikowania planet i fotografii na krótkich ogniskach :) Masz platformę paralaktyczną, masz dobsona, kamerę i aparat (a w nim jakiegoś KITa) :)

 

Pozdrawiam.

Ja to wiem:) Być może zamiast kombinować z tubą na montażu to zostawię sobie platformę do avikowania:) Tak zgadza się mam to wszystko nawet jakiegoś KITa;) oraz parę starych radzieckich obiektywów nie wymienionych w stopce:)

Będę szczery, foto na platformie paralaktycznej wymaga sporo cierpliwości opanowania i zrozumienia że to niezbyt precyzyjne narzędzie. O ile dobsonowe strzały sprawiają mi satysfakcję (często okupioną walką i ciągiem przekleństw pod nosem):) O tyle próby z foto obiektywami to zupełnie inna bajka, gdzie występuje głównie frustracja. Za wyjątkiem najkrótszych ogniskowych, tu być może będą jakieś próby w lato jeśli znajdę czas.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za platforma? Jak są problemy przy krótkich ogniskach na niej, to albo masz kłopoty z poprawnym jej ustawianiem (syf na fotkach robi się od czynników wynikających z masy przyczyn nie sprzętowych - dryfu ze złego ustawienia bieguna, do tego po dłuższej sesji dojdzie Ci rotacja pola, na wszystko nałożą się winiety, braki w korekcji użytych obiektywów, umowny często system ostrzenia w nich i masz na wyjściu taką kasze, że ciężko dojść co zawiodło. Jak dodasz do tego za małe ilości materiału wynikające z faktu, że więcej z czasu "okna pracy platformy" poświęciłeś na walkę z żywiołem, a nie sesje + braki w warsztacie przy obróbce, to nie dziwię się przekleństwom :) ). Jeśli jesteś pewny, że to nie jest kwestia żadnego z wymienionych elementów, to może warto przyglądnąć się samej platformie. Jeśli to samoróbka i ma jakiś feler który "przejdzie w wizualu", przy wielo-klatkowej, długo-czasowej sesji foto, nawet na krótkich ogniskowych, może wyskoczyć jak cycek przy fikołku.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za platforma? Jak są problemy przy krótkich ogniskach na niej, to albo masz kłopoty z poprawnym jej ustawianiem (syf na fotkach robi się od czynników wynikających z masy przyczyn nie sprzętowych - dryfu ze złego ustawienia bieguna, do tego po dłuższej sesji dojdzie Ci rotacja pola, na wszystko nałożą się winiety, braki w korekcji użytych obiektywów, umowny często system ostrzenia w nich i masz na wyjściu taką kasze, że ciężko dojść co zawiodło. Jak dodasz do tego za małe ilości materiału wynikające z faktu, że więcej z czasu "okna pracy platformy" poświęciłeś na walkę z żywiołem, a nie sesje + braki w warsztacie przy obróbce, to nie dziwię się przekleństwom :) ). Jeśli jesteś pewny, że to nie jest kwestia żadnego z wymienionych elementów, to może warto przyglądnąć się samej platformie. Jeśli to samoróbka i ma jakiś feler który "przejdzie w wizualu", przy wielo-klatkowej, długo-czasowej sesji foto, nawet na krótkich ogniskowych, może wyskoczyć jak cycek przy fikołku.

 

Pozdrawiam.

Platforma wykonana jest przez Leszka Jędrzejewskiego. A powiedz jakiej długości czasy masz na myśli przy jakiej długości ogniskowej?

Fakt faktem że już dawno nie robiłem prób z obiektywem żadnym po prostu z braku czasu. Jak się uda to właśnie w wakacje coś pokombinuję z 50mm. Ale to i tak nie zmienia tego że nadeszła pora na większe zmiany:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton 10" waży ok 15 kg. Dla NEQ6 to przecież pestka. HEQ5 też powinien sobie z tym poradzić, choć on może już się bardziej zużywać.

Tu niestety muszę zaprotestować. Mateusz, dla HEQ5 15 kg to wyzwanie i raczej można zapomnieć o takim rozwiązaniu. Pisze oczywiście o astrofotografii !!!. 15 kg Dobsona 10 cali tp nie tylko te 15 kg ale niezły żagiel - łapie każdy podmuch wiatru. Oczywiście montaż utrzyma planetkę w polu widzenia, ale szarpnięcia wiatru dodane do ruchów atmosfery i innych .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Platforma wykonana jest przez Leszka Jędrzejewskiego. A powiedz jakiej długości czasy masz na myśli przy jakiej długości ogniskowej?

Fakt faktem że już dawno nie robiłem prób z obiektywem żadnym po prostu z braku czasu. Jak się uda to właśnie w wakacje coś pokombinuję z 50mm. Ale to i tak nie zmienia tego że nadeszła pora na większe zmiany:)

 

Tak jak pisałem wcześniej, może być bardzo wiele przyczyn problemów nie wynikających z jakichkolwiek parametrów platformy prowadzącej. Platformy Leszka są dosyć popularne i jakikolwiek problem z nimi (o ile w ogóle taki jest) z pewnością jest też drobiazgowo przeanalizowany w nie jednym wątku, na nie jednym forum. Gdyby jednak ktoś chciał bym zabrał się za zgadywanki, obstawiał bym problem z niewystarczająco dokładnym ustawianiem platformy i konsekwencjami z tego wynikającymi oraz jakością samego materiału wynikająca z braków zastosowanej optyki i sensorów.

 

Każda przyzwoita platforma, powinna być, moim zdaniem, zdolna do uprowadzenia ogniskowych 20-200mm przy czasach naświetlania 5-10 min. w całym oknie swojej pracy, minus czas na wykadrowanie i wyostrzenie obiektu (powiedzmy 10-15min).

 

A co do potrzeby zmian. Tak jak Ci napisał Mateusz, komfort pracy z normalnym paralaktykiem to zupełnie inna liga i krok w przesiadkę na EQ6 lub HEQ5 przy chęci wejścia w astrofoto jest jak najbardziej sensowny. Tym bardziej, że pozwoli Ci się rozwijać do kolejnych etapów - coraz dłuższe ogniskowe, coraz trudniejsze obiekty, guide, sensowna optyka, możliwość obsługi przez soft wszelkiego rodzaju, automatyzacja sesji, aż w końcu jako montaż obserwatorium.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Mój 40 amperogodzinowy aku ciągnie montaż, kamerę z chłodzeniem, aparat (C5DmII) i dwie grzałki (łacznie 9W). Daje radę przy długiej sesji. Maksymalnie zeżarłem bodaj 20Ah, czyli połowę objętości. Mniejszego nie warto kupować, bo aku żelowe, czy klasyczne, nie lubą głębokiego rozładowania. 50% jest na granicy.

 

Bez guidingu pojedziesz i na ogniskowej 100mm jeśli dobrze ustawisz polarną, klatki nie będą zbyt długie, a montaż nie będzie nadto szalał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzieliście kupiłem canona 450d, lecz ostatnio wszedłem też w posiadanie 1100d i zastanawiam się który z nich zostawić sobie do astrofoto zakładając że w najbliższym czasie nie zamierzam zmieniać filtru przed matrycą? Czy któryś z nich posiada jakąś cechę która wyraźnie jego pretenduje do pozostawienia go sobie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dziś przyszła posądzona o popsucie pogody stopka a właściwie uchwyt do stopki szukacza:)

IMG_6275.JPG

 

Jednak paczka gabarytami nie odpowiadała temu uchwytowi, a to dlatego że w środku znalazło się coś jeszcze;)

Więc przedstawiam mojego nowego kolegę Nequsia:)

IMG_6278.JPG

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.