Skocz do zawartości

Zmiany, zmiany, zmiany....


DarX86

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze nie miałem czasu go uruchomoć, dzisiaj też czasu nie będzie. A jak wyciągłem z pudełka i złożyłem to żona przyszła zobaczyć. To powiedziała tylko że woli chyba nie wiedzieć ile to kosztowało;) probowała też przestawić ale nie dała rady ;)

 

Wysyłane z mojego GT-I5510 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tu wykrzesać coś sił na testy, choćby samo uruchomienie jak z domu wyszedłem o 6 to dopiero w tej chwili wróciłem.

 

@Dziki

Balkonu jeszcze nie miałem okazji testować;)

 

@Kirien

Jak tylko znajdę chwilę by uruchomić to napiszę czy rzęzi;p

 

Swoją drogą to mój pierwszy kontakt z montażem paralaktycznym więc trochę nauki mnie czeka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DarX86 w sumie miałem bardziej na myśli Darka i konsekwencje tego co poniżej, cieszę się że nie miałeś jeszcze okazji sprawdzić miękkości swojej podłogi ;) ;) ;)

 

moja po pół roku się dowiedziała ile zapłaciłem za sprzęt do astro :D

Edytowane przez dziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej link do skarbnicy w temacie smoarowania,wymiany łożysk etc... Bardzo przejrzysty tutorial. Ja skorzystałem natomiast z usług kolegi z forum w kwestii smarowania i regulacji (wimmer - zdecydowanie polecam!) ale link zawsze sie przyda. Mój porzęziwał troche przy rozpędzaniu i chamowaniu na samym początku nie mając jednocześnie luzów ani w RA ani w DEC więc zdecydowałem się z pomocą wimmera zrobić sesje rozbieraną i smarowanie. PE po tym zabiegu zmniejszyło się z ok 25-30 arc sec do 12-16 arc sec więc wyraźnie.

http://www.astro-baby.com/EQ6%20rebuild%20guide/EQ6%20Strip%20Down%20Home.htm

 

 

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DarX86 w sumie miałem bardziej na myśli Darka i konsekwencje tego co poniżej, cieszę się że nie miałeś jeszcze okazji sprawdzić miękkości swojej podłogi ;) ;) ;)

 

 

jakby nie patrzeć ja też Darek:)

Wysyłane z mojego GT-I5510 za pomocą Tapatalk 2

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dziś robić pierwsze testy ale jeszcze za dużo mam na glowie że nie mogę się skupić na montażu.

Posiedziałem trochę przy nim i się zapoznawałem. Podłaczyłem zasilanie, w porównaniu z platformą Nequś chodzi bardzo cicho a luzów nie wyczułem. Potem próbowałem wyważyć ale zestawowe przeciwwagi są za ciężkie jak na lustrzankę z krótkim obiektywem. Wcześniej zauważyłem też że ustawianie wysokości ciężko chodzi , aż obawiałem się o gwint na śrubach regulacyjnych.

Wysyłane z mojego GT-I5510 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zebrałem się na pierwsze testy. Ciągle zastanawiam się jaką pozycję przyjąć do patrzenia przez lunetkę biegunową bo chyba jeszcze nie odkryłem tej właściwej:)

 

Testy z najkrótszą ogniskową jaką mam czyli 17mm, bo wolałem cieszyć się z małego sukcesu niż smucić z ambitnej porażki. Montaż sprawował się świetnie ale parę innych elementów zawodziło, głównie akumulatorki do pilota od canona jakieś badziewne mam, muszę nowe kupić. No i zapomniałem przestawić by zdj też w raw-ach się zapisywały.

Mam zaledwie kilkanaście klatek po 5 min. W dodatku ciągle przechodziły cirrusy. Ogólnie jestem zadowolony z pierwszej próby w terenie.

Załączam jedną fotkę z przed sesji:)

 

IMG_6279.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku aż ścieżkę wydeptałeś pomiędzy teleskopami ;) Teraz czekamy na efekt testów. Bo wydać sporo się nachodziłeś :)

No patrz czujne oczy wszystko wypatrzą nawet ścieżkę;) Ale to prawda trochę się nachodziłem między nimi głównie na początku zanim poustawiałem. A efekt zaprezentuje jak tylko znajdę coś czasu na obróbkę;) Tylko za co najpierw się wziąć jak 350d trzaskał 25-cio sekundówki, a 450d 5-cio minutówki:)

 

 

Cerata na glebę i na kolana :D

Wersja na szybko: w kucki :)

Tak też zrobiłem tylko na kolanach nie umiałem się tak wygiąć więc raczej siedziałem a raczej na pół leżąco byłem:) Może by wysunąć bardziej nogi by wygodniej było? Czy będzie to miało jakieś negatywne skutki dla prowadzenia jeśli wyżej montaż będzie na nogach?

W dodatku za późno wyszedłem i już było na tyle ciemno, że musiałem w lunetkę świecić latarką bo rysunków już nie było nic widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne testy. Tak wygląda klatka 4min z ogniskową 300mm. W sumie jestem zadowolony jak jak na dopiero drugi raz ustawiania na polarną :) pytanie tylko jakiej długości klatki powinno udać mi się wyciągnąć bez guidingu z tych 300mm?

IMG_6314.JPG

Edytowane przez DarX86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się zdaję że jak na 10minut to mało się złapało, a te prześliczne spajki na gwieździe to chyba od zbyt przymkniętej przesłony ale mogę się mylić.

Mało się złapało bo to testy na ustawienie polarnej:) jeśli dobrze pamiętam to przysłona przymknięta do 5.6 z iso 100. A Księżyc już nieźle daje i przy większych parametrach biało się robi na klatce.

 

Wygląda b. dobrze :)! Jeszcze tyci i będzie ideał ;).

Właśnie tyci tyci, ale jak na ustawianie tylko lunetką to jestem w pełni zadowolony. Dokładniej to już chyba jakąś inną metodą:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No i jestem po pierwszej próbie foto z nowym montażem. Jak już pisałem w statusach z przygodami sprzętowymi. Sprzęt rozstawiłem jak było jeszcze jasno i majaczyła gwiazda polarna, ustawianie przy pomocy polarfinder i lunetki biegunowej. Przejrzystość była super już dawno nie widziałem gwiazd nad samym horyzontem. Chciałbym by taka pogoda była 25 gdy będzie Księżyc gryzł się z Saturnem:)

 

Na pierwszą próbę wybrałem banał czyli m31, bo duża, jasna i łatwo do niej trafić:)

Początkowo zamierzałem z 300mm focić, niestety po paru próbnych fotkach doszedłem do wniosku że mój tair jest skopany do astrofoto a przynajmniej dopóki nie uda mi się coś poprawić... gwiazdki z jednej strony cały czas czerwone z drugiej niebieskie i takie jakby rozjechane ale jestem pewien że to nie wina prowadzenia tylko samego szkła..

To pewnie przez te upadki bo już 3 razy wysunęła mi się część wewnętrzna z soczewkami i wylądowała na ziemię, nawet wczoraj też. Tak się zająłem montażem że zapomniałem żeby obiektywu nie celować w dół bo soczewki mogą się wysunąć. No i tak też się stało, poczułem tylko że coś leci i zdążyłem stopę wystawić, że spadły na nogę i dopiero dalej potoczyły się po ziemi...

Zdecydowałem więc że użyje 200mm jupitera, z nim nie miałem żadnych przygód więc gwiazdki bardzo ładne.

 

Potem zadzwonił znajomy a jak powiedziałem że robię fotki, to chciał przy okazji przyjechać popatrzeć przez gso 10", więc wytaszczyłem go z garażu i poszedłem do domu po jedyny okular jaki mam let 28mm. Gdy przyjechał znajomy pierwsze co zrobił to oczywiście potknął się o nogę montażu i takim sposobem ustawiałem od nowa na biegun.

 

Znajomemu widoki się podobały ale marudził tylko że Księżyca nie ma, ale ja z tego powodu nie miałem zamiaru narzekać :)

W między czasie nadeszły chmury i zaczęło wiać, już myślałem że jest po zabawie, bo w pewnym momencie tylko parę gwiazd było widać a reszta w chmurach. Ale zająłem się gadaniem i w między czasie jakoś rozeszły się chmurwy, więc ustawiłem na celowniku m31 i zostawiłem by się wypalała.

Klatki schodziły dopóki nie padła bateria w canonie, a zasilacz niestety dopiero do mnie płynie.

 

Tak więc tego wieczora zebrałem 30 klatek po 5 min. Szkoda że nie więcej ale no cóż tak bywa. W tej chwili robią się darki. Więc jak wszystko złożę do kupy i obrobię to oczywiście się podzielę moją pierwszą poważniejszą astrofotką:)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i foci się:) co prawda obiekt nie bardzo dobrany to sprzętu ale wybieram to co łatwo znaleźć bo nie miałem czasu na przygotowanie szukacza. No cóż zobaczymy efekty, ponad to korzystam z nowego nabytku.... czyli tarasu przy domu:) co prawda nie wykułem jeszcze drzwi więc wchodzę i wychodzę oknem:) ale chociaż nie mam obaw przed zostawieniem sprzętu nawet na całą noc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.