Skocz do zawartości

Filtry


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Daje temat ogólny bo nie chce mnożyć a że ostatnio mam trochę przemyśleń na ten temat to Was trochę pomęczę ^_^

 

Na początek mój nowy nabytek Baader SII. Zaciekawiło mnie jedno, a mianowicie fakt, że pomimo ślicznego obrazka z pudełka (patrz poniżej) w/w filtr na spektroskopie sieje mi zielonym (dorysowałem)w przedziale 520-540. Fakt, że samo czerwone SII w nim to taka ciemnia że dożo słabsza zieleń będzie miała marginalne znaczenie, jednak nigdzie filtr ten przypadłością ową się nie chwali. Coś Wam wiadomo na ten temat?

 

BPSII.jpg

 

 

oryginalny obrazek z SII

 

BPSIIa.jpg

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś potraktuje poważnie testowanie filtrów amatorskimi spektroskopami, niemniej do tej pory spisywały się one bez zarzutu oddając wiernie w realu spodziewane wyniki. Poruszam temat bo są zapewne na forum osoby zdolne do dokonania niepodważalnych pomiarów. Nie wykluczam też faktu ze te filtry mogą tak mieć a że zieleń jest dużo słabsza na foto nie wyjdzie. Nadto amatorom nie wypada kwestionować oficjalnych danych, to nikt dotąd nic o tym nie pisał, a nawet jeśli na coś trafił bał się pisząc o tym utracić wiarygodność.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że dziwna, pewien nie jestem niczego, może być też filtr wadliwy i dlatego poruszam temat bo jestem ciekaw, czy u mnie coś nie gra czy tak po prostu jest. Bez Waszej pomocy tego nie ustalę. Liczę że kto posiada taki filtr i ma możliwość jego sprawdzenia da znać jak to u niego wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pytanie mam :)

Czy może Któś a Was dokonywał porównań filtrów Baader OIII narrowband 8,5nm oraz visual ? Optyczno/ocznie lub fotograficznie? Pytam bo skala w jakiej wykonuje zdjęcia sprawia że gdyby nie Ha 35 nie miał bym czego szukać w tym zakresie fali, no chyba że bym ciągnął klatki po 2h przy pomocy SII lub Ha 7nm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamalu, nie jestem zaskoczony Twoimi wynikami. Filtry tej firmy są przereklamowane, podobnie jak niektóre inne produkty, np. ostatni korektor komy. Największą ich wadą jest generowanie odbić na jasnych gwiazdach chociaż na pudełku stoi napisane NO HALOS. Jedyne amatorskie filtry, do których mam zaufanie to AstroDon drugiej generacji, które zachowują się zgodnie z oczekiwaniami czyli:

 

nie dają refleksów

mają 'dziurę' na LP

różnicują matryce full frame i interline w liniach produktowych serii E oraz I

pozwalają na stosowanie równoważnika barw zbliżonego do 1:1:1 przy obróbce

 

niestety, ceny tych szkiełek są kosmiczne

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nawiązaniu do, że tak siebie zacytuję ;)

 

Daje temat ogólny bo nie chce mnożyć a że ostatnio mam trochę przemyśleń na ten temat to Was trochę pomęczę ^_^

 

Na początek mój nowy nabytek Baader SII. Zaciekawiło mnie jedno, a mianowicie fakt, że pomimo ślicznego obrazka z pudełka (patrz poniżej) w/w filtr na spektroskopie sieje mi zielonym (dorysowałem)w przedziale 520-540. Fakt, że samo czerwone SII w nim to taka ciemnia że dożo słabsza zieleń będzie miała marginalne znaczenie, jednak nigdzie filtr ten przypadłością ową się nie chwali. Coś Wam wiadomo na ten temat?

 

BPSII.jpg

 

 

oryginalny obrazek z SII

 

BPSIIa.jpg

 

wszystko jasne :) w SII zielono mi ^_^

 

Myślę sobie jak wyselekcjonować zielony w SII filtrami które posiadam. Nakręciłem więc na kamerkę GSO IR CUT który tnie czerwony zaraz za SII więc niewiele z niej zostanie, potem aby wzmocnić efekt dodałem filtr GSO Zielony #56 aby jeszcze mocnie pozbyć się czerwieni z widma a następnie nakręciłem na kamerkę SII i skierowałem ja na zieleń oczekując że będzie czarna. Niestety jest ślicznie zielona ^_^ Dla porównania ten sam zestaw ale z Ha35, jak widać w zieleni wypada on znacznie lepiej od SII ^_^ Doświadczenie potwierdziło obrazy z pektroskopu, SII Baader na wprost przepuszcza pasmo zieleni :)

 

kamerka Atik Titan color + GSO IR cut + Green GSO #56 + SII Baader

 

IRGSO+Green+SII.jpg

 

Balans kolorów zielony +70

 

IRGSO+Green+SIIa.jpg

 

kamerka Atik Titan color + GSO IR cut + Green GSO #56 + Ha 35 Baader

 

IRGSO+Green+Ha35.jpg

 

Balans kolorów zielony +70

 

IRGSO+Green+Ha35a.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś coś innego :)

 

Są zapewne tacy którym się wydaje że mnie na filtr Ha nie stać, albo tacy którym szkoda wydawać ponad 300zł na coś co może im się nie spodoba, ale pewnie wielu nie wie, że wystarczy kupić taki filtr https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/filtr-planetarny-delta-optical-gso-ciemnoczerwony-nr-29-125,d2324.html dodać do niego jakiś IR cut (choć to nie jest niezbędne) aby móc się cieszyć budżetowym Ha :)

 

Dla porównania Baader Ha 35nm

 

M27-Ha35.jpg

 

RED GSO #29 + IR cut

 

M27-REDGSO+IRcut.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak bardzo chce się schodzić z ceną. Zestaw LRGB zaczyna się gdzieś od nieco ponad 400 PLN. IR-cut + czerwony wizualny co najmniej 100 więc na to samo w sumie wychodzi. Trzeba też pamiętać że czerwone pasmo bardzo łatwo ulegnie zaświetleniu poświatą Księżyca, czy zaświetleniem miejskim - na to właśnie jest narrowband (plus na słabe mgławice na jasnym gwiaździstym tle).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie czy będzie to z zestawu RGB, czy wizualny + IR-cut.

Albo nie czytasz dokładnie, albo udajesz głupiego bo Ci to pasuje. Obstawiam to drugie. Nie niezależnie jak piszesz, ja wyraźnie wskazałem filtr planetarny Delta Optical-GSO ciemnoczerwony nr #29 1,25” ponieważ on musi się kończyć w danym miejscu widma, a ten kończy się tam gdzie Ha 35 Baader. Odpal sobie spektroskop i porównaj widma zestawów którymi robiłem próbne zdjęcia na M27 na poprzedniej stronie, może coś Cię oświeci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widząc #29 nie "widać" koloru. Założyłem po prostu "czerwony" :) Może być bardziej efektywny od zwykłego czerwonego, ale też będzie podatny na zaświetlenie. Baader 35nm H-alpha tak samo (i dlatego nie warto kupować tak szerokiego filtru). Wąskie filtry nie bez powodu są drogie i pozwalają na więcej. Cena jest proporcjonalna do możliwości.

 

wrat29.gif

 

Albo nie czytasz dokładnie, albo udajesz głupiego bo Ci to pasuje. Obstawiam to drugie.

Widzę że nadal nie ma co odpowiadać na twoje posty ani dyskutować. Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden filtr nie jest idealny, doskonale wiesz o tym. Uważasz że nie warto aby ktoś kto ma GSO #29 dowiedział się że może spróbować namiastki Ha, a jak nie ma go to może kupi, bo 45zł to nie 345, a taki filtr znakomicie sprawdza się też na planetach, więc się nie zmarnuje. Czy nie warto z osobami nie zgłębiającymi tematu podzielić się taką wiedzą?

 

 

Widzę że nadal nie ma co odpowiadać na twoje posty ani dyskutować.

A Ty nadal kiedy załapiesz że nie miałeś racji zawijasz się i piszesz zupełnie nie na temat licząc na to że osoby nie doświadczone w dziedzinie dadzą się nabrać :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważasz że nie warto aby ktoś kto ma GSO #29 dowiedział się że może spróbować namiastki Ha, a jak nie ma go to może kupi, bo 45zł to nie 345

Nie zanegowałem możliwości użycia. Wyraziłem swoją opinię co do tego że można też użyć zwykły czerwony, jak i fakt że takie rozwiązanie nie sprawdzą się przy dużej poświacie nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty mi lepiej powiedz korzystając ze swojego doświadczenia, jakimi prostymi filtrami można uwydatnić NII ^_^ Wiem że ona jest przyklejona niebywale do Ha ale skoro nawet głupi UHC szerszy od Ha 35 ma się bardziej ku NII to może jest jakiś inny sposób niż Astrodon 3mn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.