Skocz do zawartości

Jakie kamerki na start do astrofotografii DS?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, prosze o pomoc w doborze sprzętu.

Posiadam tubę GSO 203/800 posadzoną na HEQ5 SynScan i chciałbym wkroczyć małym krokiem w astrofotografię DS. Do tej pory radziłem sobie lustrzanką (Nikon D90) zamocowaną w ognisku teleskopu, ale długie ustawianie na Polarną i brak guidingu odbijał się na jakości zdjęć. Mam długo zbierany budżet 4k pln, który w całości chciałbym przeznaczyć na to czego mi brakuje. Jako, że jestem na początku drogi uznalem, że najlepszym krokiem będzie prośba o pomoc ludzi, którzy maja juz sporo doświadczenia w tej dziedzinie.

 

Zaplanowałem taki zakup, który mieści się w 4k:

1. Lunetka do guidingu 60/210

2. Kamerka do guidingu QHY5 mono

3. Prosta kamerka do DS QHY6 mono

4. Zestaw filtrów LRGB

5. Koło filtrowe 5x1,25

 

PS. Niestety odpadają zakupy na giełdzie, musze dokonac zakupu z fakturą VAT.

 

Prosze zweryfikujcie moje spojrzenie i doradźcie co kupić w tym ograniczonym budżecie.

 

Z góry pięknie dziekuję za pomoc.

Elvis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- do guidingu może być szukaczoguider 50. Mniejszy i lżejszy, a równie dobry

- jako kamera do fotografii DS tańsza od tego QHY może być Brightstar Mammut L429, choć dla krótkiej i jasnej ogniskowej fajnie byłoby upolować np. używany Atik 314E/320E, które będą znacznie tańsze od tych bardziej wypasionych (314L), a zarazem będą miały więcej pikseli od mamuta czy tanich QHY. Jak faktura to może Delta albo inny sklep będzie wyprzedawał ;)

- QHY5 jest starym modelem, lepiej może być zainwestować w QHY5L-II lub ASI120MM, które też są bardzo dobre do astrofotografii US ;) jeżeli masz Euro-NIP to do wyboru są też sklepy w Unii.

 

Największym wyzwaniem może być sam duży Newton ;)

Edytowane przez riklaunim
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za konkretną odpowiedź.

Tak zaczynam trochę kombinować.

A gdyby tak:

2. kamerka do guidingu - QHY5L-IIColor (tańsza od BW) ok.900pln

3. kamerka do DS (mógłbym coś do 3000pln ale kolor)

odpadaja filtry z kołem i szukaczoguider, który przez jakiś czas będę pożyczał :)

 

Oberwę po uszach za zamianę BW na Color?

 

Elvis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używane tańsze, za nówki swoje zapłacić musisz. Filtr to koszt niewielki.

 

314E to kamera budżetowa i trudno powiedzieć czy warto brać kolor - raczej dużo traci przy odsprzedaży (bo musi być wyraźnie tańsza od większych kolorowych). Małe mono traci mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale długie ustawianie na Polarną i brak guidingu odbijał się na jakości zdjęć. [/url]

Do szybkiego i precyzyjnego ustawienia na polarną to nawet aparat nie jest potrzebny - poszukaj na forum wątku o sposobie ustawienia na polarną metodą eqmod (niestety nie mam linka pod ręką, bo bym od razu podał).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę nigdzie w zestawie korektora komy - masz już taki?

No i do jasnego teleskopu potrzebna jest precyzyjna kolimacja pod astrofoto, to też wydatek, chyba że masz już narzędzia.

Ale czy przy tak małej matrycy jak w Atiku 314e koma i trochę niepoprawna kolimacja będzie zauważalna? Na pewno będzie mniej widoczna niż w przypadku większych matryc, ale czy obędzie się bez np. korektora komy?

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korektor komy mam: 2" GSO, kolimator też - Cheshire.

 

Niestety problem zakupu jest bardziej złożony - jasne, że najlepszym rozwiązaniem byłby zakup giełdowy w tym budżecie. Ale...

Mam "sponsora" - firmę, która w rozliczeniu za kwotę 4k dokona zakupu sprzętu (warunek: kupią to w sklepie, najlepiej polskim internetowym z fakturą VAT, by wrzucić w swoje koszty) i sprzęt mi przekaże. Musze więc w tej kwocie wskazać co i gdzie mają kupić.

Ja niestety dopiero co niedawno kupiłem newtona z montażem, ES-ami, korektorem, barlowem i paroma drobiazgami i się na najbliższe pół roku spłukałem :)

Co najwyżej mogę zaszaleć na szukaczoguider :)

 

BARDZO chciałbym wdepnąć w astrofotografię DS, jak najbardziej amatorską ale dającą zadowalające efekty, ale muszę się w kwocie 4k zmieścic z kamerką guidującą (+US) i kamerką DS.

Niestety B/W to dodatkowe filtry, trudniejsza obróbka ale lepszy obraz.

 

No chyba, że ktoś mnie przekona na guiding jakimś webcamem a cały budzet właduje w kamerke DS mono z filtrami.

Straszny dylemat.

 

Pomóżcie.

Elvis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Wam za uwagi, po przemyśleniu wszystkiego i obejrzeniu kilku Waszych galerii zdecydowałem, że wybiorę drogę B/W.

 

Będę szukał o ile sa dostepne w sprzedaży:

1. QHY5L-II Mono

2. Atik 314E Mono

 

Prosze jeszcze tylko, doradźcie na jaki pierwszy filtr polować, taki osłabiajacy zaświetlenie i podnoszacy kontrast.

 

Elvis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.