Skocz do zawartości

Wady kamer z sensorami KAI-XXXXX


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Temat powinien zainteresować wszystkich uzytkowników kamer z sensorami o próbkowaniu typu Interline czyli-upraszczając- KAI np. popularny KAI -11000 ( SBIG STL 11000) czy KAI-11002 ( SBIG, FLI, Moravian) . Problem dotyczy wszystkich rozmiarów sensorów od KAI-1000( teraz 1003) do KAI 29050.

Chodzi o pionowe , regularne pasy pojawiające się w najciemniejszych punktach mgławic lub w tle przy mocnym wyciąganiu obrazu.

Wygląda to tak:

 

Ha pole gwiazd

 

Ha przed.jpg

 

Po zastosowaniu funkcji Equalize w Photoshopie widać pasy:

 

Ha eq.jpg

 

Obrabiamy więc pierwotny obrazek funkcją Vertical Banding Noise Removal z zestawu Noela Carboni:

 

action.jpg

 

I mamy po problemie :

 

eq po.jpg

 

Efekt NIE JEST WYNIKIEM WADY SENSORA !!!!

 

Jego natura wynika z interferencji źle wyregulowanego zegara taktujacego z "częstotliwością ( gęstością) " pikseli sensora. Można reklamować kamerę u producenta, ale niekoniecznie spowoduje to całkowite usunięcie efektu. Minimalna zmiana teoretycznie stabilizowanego zasilania kamery albo wahania temperatury mogą spowodować ponowne pojawienie się zakłócenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Hamal ! ja mam coś takiego przy tym sensorze ... zoom od 25 do 100%

Imaging Sensor: Kodak KAI-10100 Color Sensor

 

i czasami przy złożeniu zostają te pasy na tiffie ...?

Akurat to jest normalne i powstaje przez interpolowanie obrazu przez monitor. Jeśli zostają jakieś pasy, to pewnie te o których mówi Wessel, bo przecież fotka z kolorowej matrycy po debayeryzacji staje się "normalna".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat to jest normalne i powstaje przez interpolowanie obrazu przez monitor. Jeśli zostają jakieś pasy, to pewnie te o których mówi Wessel, bo przecież fotka z kolorowej matrycy po debayeryzacji staje się "normalna".

Nie do końca tak jest. Współczesne monitory interpolując rozdzielczość " w locie" ( a właściwie robi to karta graficzna, monitor jest tylko wyświetlaczem, nic nie oblicza) nie powodują ŻADNYCH interferencji. Ale.. i tu Mateusz ma rację. ... Karta nie radzi sobie zbyt dobrze z wszystkimi harmońicznymi zawartymi w sygnale ( ma ograniczone pasmo które obrabia)i właśnie te resztki powodują błędy w wyświetlaniu. Ja rozumiem ze to widać wyłącznie PRZED debayeryzacją? Bo jeśli po to znaczyłoby że algorytm debayera jest niewłaściwy.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta nie radzi sobie zbyt dobrze z wszystkimi harmońicznymi zawartymi w sygnale ( ma ograniczone pasmo które obrabia)i właśnie te resztki powodują błędy w wyświetlaniu. Ja rozumiem ze to widać wyłącznie PRZED debayeryzacją? Bo jeśli po to znaczyłoby że algorytm debayera jest niewłaściwy.

 

Interesujące to co piszesz , ale coś się tutaj nie zgadza ... o ile z kartą mógłbym sie zgodzić, bo nie rozumiem ...to do zdjęcia już nie.

Jest to pojedyńcza fotografia zrobiona programem od kamery (astrofx). Otwieram taką fotkę w maximie i takie cuda się dzieją , po zastosowaniu digital development , jest to samo.

 

p.s.

czy to jest debayeryzacja ? -

m31.jpg

m31a.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DDP to nie Debayeryzacja.

 

DDP masz tu: http://www.thewilmslowobservatory.org/digital_development_filter.html

 

A o debayeringu tu http://en.wikipedia.org/wiki/Bayer_filter

 

Pozdrawiam.

 

EDIT: Jeszcze może te dwa linki o interpolacjii:

 

http://www.sergepetiot.com/?p=376

http://www.kenrockwell.com/tech/bayer.htm

 

Edytowane przez Hans
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca tak jest. Współczesne monitory interpolując rozdzielczość " w locie" ( a właściwie robi to karta graficzna, monitor jest tylko wyświetlaczem, nic nie oblicza) nie powodują ŻADNYCH interferencji. Ale.. i tu Mateusz ma rację. ... Karta nie radzi sobie zbyt dobrze z wszystkimi harmońicznymi zawartymi w sygnale ( ma ograniczone pasmo które obrabia)i właśnie te resztki powodują błędy w wyświetlaniu. Ja rozumiem ze to widać wyłącznie PRZED debayeryzacją? Bo jeśli po to znaczyłoby że algorytm debayera jest niewłaściwy.

Jasne, miałem na myśli kartę, taki skrót myślowy :) Ale tak naukowo, to bym tego nie wytłumaczył.

 

DDP to nie Debayeryzacja.

Chwila, mnie zaćmiło, czy Naski pokazał teraz DDP? To przecież własnie jest debayeryzacja, tylko źle zrobiona, bo zostawia "sieczkę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe ... za dużo skrótów myślowych a i moje zdanie nie do końca było poprawne. --- MateuszW byl najbliżej :brawo:

 

------------------------------

Jest to pojedyńcza fotografia zrobiona programem od kamery (astrofx). Otwieram taką fotkę w maximie i takie cuda się dzieją , po zastosowaniu digital development , jest to samo.

 

p.s.

czy to jest debayeryzacja ? -

 

W mojej wypowiedzi "Jest to pojedyncza fotografia zrobiona programem od kamery (astrofx)" - chciałem podkreślić , że być może jest to wina programu ...

W drugiej części "Otwieram taką fotkę w maximie i takie cuda się dzieją" - to że z fotografią nic nie robię , a są pasy przy zmianie wielkości .

W trzeciej częsci "po zastosowaniu digital development , jest to samo." - myślałem że to ma jakiś wpływ.

 

Potem poszukałem w internecie debayeryzacja - --- color - convert color ---

I podpisałem to jako PS żeby się upewnić , czy to naprawdę jest to ... i podałem zdjęcia , że przed i po mam te same pasy...

 

Tak to leciało ...

 

------------------------

A i jeszcze mnie Wessel zmylił tym

Zapytam inaczej - czy ty wiesz co to jest debayeryzacja? : D

 

to już zgłupiałem

---- jest tyle terminów w astrofoto...............

Edytowane przez Naski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wyszło na to że wiemy co to jest debayeryzacja... Czyli trzeba dobrać algorytm właściwy dla kamery, a tak naprawdę do charakterystyki jej maski i powinno być dobrze.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wyszło na to że wiemy co to jest debayeryzacja... Czyli trzeba dobrać algorytm właściwy dla kamery, a tak naprawdę do charakterystyki jej maski i powinno być dobrze.

 

Czy istnieje algorytm właściwszy niż dedykowany do kamery ?... jak na zdjęciach ... nadal nie rozwiązuje to mojego problemu z pasami przed i po.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem ze to widać wyłącznie PRZED debayeryzacją? Bo jeśli po to znaczyłoby że algorytm debayera jest niewłaściwy.

 

O to mi chodzi ... przed czy po , z czy bez ... zawsze to jest + jak składam z maximie ... oto przykład -stara fota- kolor się nie zgadza ... powinno być jak na tej poniższej ?

1 42.jpg

po.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siatka wynika z faktu że z każdej grupy 4 pixeli mamy 2 zielone, jeden niebieski, jeden czerwony, jeśli fotografowany fragment jest akurat czerwony to z każdej grupy czterech pixeli jeden będzie bardzo jasny a pozostałe ciemne.

 

A off set po wybraniu rodzaju debayeryzacji mówi nam jakim układem zielone - niebieskie-czerwone ma się program posługiwać. Może być też tak że nawet jeśli do naszej kamery jest przyporządkowany dany układ a my zrobimy rotację fotki RAW to dzięki temu off setowi ustawimy programowi prawidłową kolejność sczytywania kolorów dla danego układu na chwilę obecną GRGB GBGR itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu zrobiłem obrazek do tego o czym wyżej pisałem w pierwszym akapicie :)

Wszystko jest trochę bardziej złożone, potem dochodzi interpolacja itd.

Tak powstaje tzw. siateczka RAW choć to tak naprawdę są okienka poszczególnych kolorów na świat za nimi.

 

Bayer.jpg

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.