Skocz do zawartości

Akcja budowy relayboxów - 2 edycja


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Uruchamiam druga edycję akcji budowy relayboxów. Poprzednia jest opisana tutaj: http://astropolis.pl/topic/43513-akcja-budowy-relayboxw/. Mam trochę pozostałych części, w szczególności wykonane płytki, więc czas je wykorzystać :)

Co to jest relaybox? Jest to urządzenie, które umożliwia połączenie montażu z komputerem w celu przekazywania komend guidingu. Jest nam potrzebny, jeśli nie mamy dedykowanej do guidingu kamerki (np webcam, kamerka przemysłowa) z portem ST4, oraz nasz montaż nie umożliwia współpracy z komputerem. Tak więc przydaje się np do montaży: EQ1, EQ2, EQ3-2, EQ5, CG5 itp z napędem w jednej, lub w dwóch osiach. Oczywiście z napędem w jednej osi nie mamy możliwości guidowania osi Dec, tak więc trzeba się przyłożyć do dobrego ustawienia na biegun. Relaybox to idealna rzecz do budżetowej astrofotografii na wysokim poziomie!

Ponadto mój relaybox posiada dodatkowo złącze do sterowania migawką lustrzanki (np Canona), oraz w wersji "extended" również złącze do sterowania przerobionym na długie czasy webcamem.

Najważniejszą cechą jest połączenie przez port USB, dzięki czemu nie musimy się martwić o przejściówki itp rzeczy. Po prostu wpinamy i działa, nieważne, czy nasz komputer jest stary, nowy, z portem COM, LPT, czy bez nich.

Sercem relayboxa jest układ FT245 (wersja "standard") lub FT2232 (wersja "extended") produkowane przez znaną i cenioną firmę FTDI. Układy tej firmy charakteryzują się 100% niezawodnością (wiem z doświadczenia).

 

Tak relayboxy wyglądają z zewnątrz:
post-23971-0-28408500-1394925331_thumb.j
Tutaj opis złączy:
-wersja "standard":
post-23971-0-20870600-1394925391_thumb.j
-wersja "extended":
post-23971-0-48531200-1394925422_thumb.j
Złącza są odseparowane optoelektronicznie od relayboxa, co oznacza, że ewentualne uszkodzenie podłączonego urządzenia nie zaszkodzi relayboxowi i na odwrót.
Port ST4 oraz aparatu jest obsługiwany przez sterownik FT245 ASCOM, który można pobrać stąd: http://ivan.starlake.ru/FT245_ascom.zip. Instaluje się uruchamiając install32.bat lub 64 w zależności od systemu. Przy instalacji w Windows Vista/7/8 należy uruchomić ten skrypt jako administrator. Przed instalacją oczywiście trzeba mieć zainstalowaną platformę ASCOM: http://ascom-standards.org/. Sterownik lubi się nie chcieć zainstalować, ale mam nadzieję, że wszystko pójdzie gładko.
Relayboxa testowałem pod programami: PHD, PHD2, MaximDL 5, Guidemaster i wszędzie działała dobrze. Omówię w skrócie konfiguracje na przykładzie PHD:
-w menu Mount wybieramy ASCOM
-klikamy Connect to telescope
-z listy wybieramy FT245 - Guide Port
-klikamy properties... i pokazuje nam się bogate okno konfiguracji
-z lewej strony mamy wybór urządzenia i konfiguracje pinów. Robimy to następująco:
a) relaybox "standard":
post-23971-0-70733900-1394926322_thumb.j
b ) relaybox "extended"
post-23971-0-07619800-1394926350_thumb.j
Po połączeniu możemy się pobawić w tym okienku i sprawdzić, czy wszystko działa. Czterema strzałkami można włączać korekty guidingu, a w obszarze Long Exposure można włączyć serię zdjęć lustrzanki. Warto zaznaczyć pole "Control Window", które aktywuje widoczne na screenach z lewej okienko FT245 Control. Można z niego sterować wszystkim podobnie, jak z głównego okna, ale różnica jest taka, że to okno pozostaje widoczne po połączeniu się, a okno konfiguracji znika. Dlatego też, aby używać sterowania aparatem trzeba mieć to okno włączone.
-po skonfigurowaniu klikamy na OK i jeszcze raz OK. Teraz relaybox jest połączony, a jeśli zaznaczyliśmy "Control Window", to jest widoczne również okno sterujące (uwaga: w Maximie nie udało mi się wymusić pojawienia się tego okna, w pozostałych programach jest ono widoczne).
-relaybox działa i można focić :)

Teraz parę słów o wersji "extended". Zastosowałem w niej układ FT2232 zamiast FT245, który posiada 2 niezależne porty. Pierwszy z nich (A) działa zwyczajnie jak FT245 i obsługuje ST4 i aparat. Drugi ( B ) jest skonfigurowany w trybie FT232 i jest widoczny w systemie jako zwykły port szeregowy (najlepiej ustawić mu numer z przedziału 1 - 9, bo wyższe czasem lubią nie działać). Obsługuje on długie czasy webcama. W porcie DB25 (jak widać na rysunku wyżej) do pinu 2 i 3 podłączyłem sygnał z linii RTS, która jest wykorzystywana do wyzwalania migawki kamery. Do pinu 4 podłączyłem DTR, który odpowiada za wyłączenie wzmacniacza (opcjonalne). Na pinie 21 jest masa. Rozmieszczenie tych pinów wydało mi się najbardziej uniwersalne, ale niestety różnie przerobione webcamy używają różnych pinów. Dlatego też należy się upewnić, czy posiadany webcam ma tak samo podłączone piny. Sygnały są w standardzie TTL (5V). Zrobiłem również sprzętowo konfigurowaną negację sygnału tych linii, aby dało się obsłużyć każdą kamerę w każdym programie. Ustawia się to zworkami wg zdjęcia:
post-23971-0-19349900-1394927435_thumb.j
Przerobionego webcama używa się różnie w zależności od programu, ale generalnie trzeba wybrać odpowiedni typ kamery (np w PHD "Long exposure webcam + Parallel/Serial) i w ustawieniach wybrać odpowiedni nr portu COM, pod którym jest widoczny relaybox. W Guidemaster wybiera się dodatkowo na której linii jest sygnał do sterowania migawką - należy wybrać RTS (program ten nie używa AMP off). W PHD nie wybiera się linii i wydaje mi się, że przyjmuje on, że pod RTS jest migawka, a DTR to AMP off, ale nie byłem tego w stanie sprawdzić, bo nie mam kamerki. Należy pamiętać, że sterowanie webcamem działa na porcie COM, a nie LPT pomimo złącza DB25!

 

Cena nowych relayboxów będzie niższa, niż poprzednich z uwagi na pozostałe po poprzedniej edycji części (wcześniej musiałem się "zabezpieczyć" przed ewentualnym brakiem zainteresowania w przyszłości).

Tak więc ceny wyglądają następująco:

-wersja "standard" 100 zł

-wersja "extended" 120 zł

Przesyłka jest już wliczona w ceny.

Zorientuję się jeszcze, jak będzie wyglądała sprawa z kablami. Prawdopodobnie będzie możliwość zakupu od razu z kabelkiem ST4 do guidingu, minijack 2,5 mm do długich czasów, oraz USB.

 

Chciałbym wykonać przynajmniej 4 relayboxy, bo tyle mam obudów na zapas. Ilość maksymalna jest praktycznie nieograniczona, bo limituje ją ilość płytek, a tych mam dość dużo na zapas :)

 

Jeśli mamy do montażu napęd dwuosiowy, to możemy dokonać jego modyfikacji za pomocą tego poradnika: http://www.store.shoestringastronomy.com/eq_mod.pdf

Jeśli nasz napęd jest jednoosiowy, to mamy prostszą sprawę i modyfikujemy zgodnie z obrazkami poniżej:

1-axis.jpg

ST4.jpg

Jeśli nasz montaż posiada port autoguidera, to modyfikować nie musimy :)

Modyfikacja jest bardzo prosta, ale jeśli ktoś nie ma odwagi lub narzędzi, żeby się jej podjąć, to można wysłać pilota do mnie, a ja gratis taką modyfikację wykonam.

 

Poczekam kilka dni na chętnych i w zależności od zainteresowania zamknę listę w stosownym czasie. Relayboxy będą gotowe jednak nie później, niż ok 2 tygodnie od teraz. Jesli macie jakieś pytania, bądź uwagi, to jestem otwarty :)

 

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam do poniedziałku. Wtedy zamawiam części i zaczynam lutować.

Znalazłem i zamówiłem w bardzo dobrej cenie kabel RJ12 do ST4, tak więc do każdego relayboxa dołączę go w gratis. Standardowo będzie to 2 m, ale na życzenie może być dłuższy. Dołączę również gratis kabelek do Canona jack 2,5 mm. Również 2 m, a jak ktoś chce więcej, to nie ma problemu. Jeśli chodzi o USB A - B, to myślę, że każdy taki kabelek znajdzie w domu, ale jak nie, to mogę go przy okazji zamówić i dołączyć do relayboxa (dodatkowe kilka zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elementy mam już w domu od wczoraj, a lutowanie trwa :) Wysyłajcie na PW swoje adresy do wysyłki, a ja w odpowiedzi wyślę nr konta do przelewu.

 

Jeśli jeszcze można to poproszę 1szt wersja "extended"

 

Ps. Rozumiem, że jak mam napęd w dwóch osiach Eq5, kamerkę point grey pod USB + obiektyw, i dokupię relaybox to wszystko będzie chulać pod PC?

Tak, jak pisałem mam części do "zapasowego" relayboxa extended, także masz szczęście :) Chciałem go jednak wykorzystać na obozie astronomicznym, który trwa do 21 sierpnia (chcę przetestować przerobionego webcama), także jeśli jesteś w stanie poczekać, to wyślę Ci relayboxa po tym obozie. Prawdę mówiąc dla Ciebie wystarczyła by wersja standard, bo Twoja kamerka nie wymaga osobnego sterowania długimi czasami, ale więcej możliwości nigdy nie zaszkodzi :) Kolejnego relayboxa standard w najbliższym czasie raczej nie będę robić, także i tak nie ma wyboru.

Oczywiście relaybox w Twojej konfiguracji jest niezbędny do zrobienia guidingu. Musisz tylko przerobić sobie pilot wg PDF, który podlinkowałem w pierwszym poście. Wraz z relayboxem wyślę kabelek ST4, więc niczego nie musisz kupować.

Jaka to kamerka i obiektyw? Jaki masz teleskop główny?

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Mateusz za informację.

Niech będzie wersja standard :) zawsze to 20PLN w kieszeni. Może być po 21 sierpnia.

Osobiście zastanawiam się jeszcze nad AstroEQ http://www.astroeq.co.uk/purchase.php. Może coś takiego byś dał zrobić? Lub ktoś na formu? Tu jest wszystko do budowy- https://github.com/TCWORLD/AstroEQ

 

Zaczynam przygodę z teleskopem.

Mam Bresser Messier N-150 czyli 150/1200 na EQ5

Napęd w dwóch osiach - dziś kupiony

Obiektyw - jakaś 135mm na M42

i kamery:

Kamera uEye UI-1548LE-M USB2.0 SXGA 1.3 MegaPixel matryca 1/2 MT9M001

Firefly MV USB FMVU-03MTM matryca 1/3 MR9V022

POINT GREY SCORPION 13FFM z matrycą 2/3 FillFactory IBIS5 CMOS

VRmc-4 matryca 1/2

VRmc-3 matryca 1/3

6cdb2e6ccf49a8f6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersję extended wysłałbym od razu po powrocie, a standard będę musiał dopiero zrobić, więc będzie jeszcze później. To już Twój wybór. Trzeba było pisać wcześniej, to by było od razu :)

Ten AstroEQ to ciekawa sprawa. Ja niestety raczej nie znajdę czasu na jego zrobienie. Tylko zastanawiam się, na ile by się to w EQ5 sprawdziło. Żeby używać tego goto sensownie, to silniki musiałyby być wystarczająco szybkie, a te od napędu dwuosiowego są bardzo wolne. Trochę bez sensu zrobili też, że nie ma przycisków do sterowania ręcznego.

Coś z tych kamerek powinieneś wykombinować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 5 tygodni później...

Witaj Mateusz.

Dziękuję! Relaybox doszed w całości i po wczorajszych testach trzeba przyznać, że były to świetnie wydane pieniążki :)

Muszę jeszcze powiedzieć, że zdjęcia zamieszczone powyżej nie oddają staranności wykonania boxa. Pierwsza klasa!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

1) Relaybox komunikuje się z montażem jakby niezależnie. Sygnał wchodzi albo na port autoguidera, albo w razie jago braku można dolutować odpowiednio kabel do pilota (w napędach jedno i dwu osiowych). Do montaży, które mają już połączenie z komputerem w postaci np EQMod relaybox już nie jest potrzebny, bo sam sterownik może wysyłać komendy guidingu (tak jest w montażach SW, a w innych może być przeróżnie, niestety nie znam wszystkich). Ale jakby się uprzeć, to tak, będzie on współpracował z EQMod, w sensie, że nie będą się "gryzły".

2)Guiding działa tak, jak przy innych sposobach połączenia, nie ma różnicy, czy jakiś opóźnień. A do Canona jest po prostu okienko, w którym można zaprogramować serię zdjęć, podobnie jak w wężykach programowalnych. Niestety nie można robić długich ekspozycji z poziomu np Maxima, choć Maxim ściągnie klatki zrobione z tego niezależnego panelu, oraz można naświetlać tyle, na ile pozwala sam USB z poziomu Maxima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam a może mi ktoś wyjaśnić jak wykonać serie zdjęć ? oczywiście canonem przy użyciu tego pudełeczka ,używając tego kabelka do migawki ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.