Skocz do zawartości

Pole widzenia matrycy kamery


Jacek160

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,mam mały problem,szukałem odpowiedzi na forach ale nie znalazłem a może źle szukałem. Mamy teleskop o średnicy obiektywu 200mm którego ogniskowa wynosi 1000mm,w wyciąg teleskopu zamiast okularu wkładamy kamere której matryca ma wymiary-5.7mm na 4.28mm co daje nam przekątną matrycy 7mm.Pole widzenia teleskopu obliczamy dzieląc pozorne pole widzenia okularu przez powiększenie jakie teleskop uzyskuje z danym okularem.A jak to się ma w przypadku matrycy kamery,czy jest jakiś wzór którym da się obliczyć pole widzenia matrycy znając jej wymiary,czy jedynym sposobem jest eksperymentalne wyznaczenie tego pola?Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Z uwagi na fakt, że producenci kamer bądź lustrzanek zaokrąglają wielkość matrycy, najczęściej do 0,1mm, ja nie lubię opierać się na tym parametrze, ponieważ powoduje to czasami nawet znaczące błędy. Dlatego ja wolę opierać się na wielkości piksela i ich ilości, ale najbardziej preferuję korzystać z symulatorów, np w Stellarium (gdzie dla twojego zestawu (tych danych w mm) otrzymałem wynik 14'x19') i tego z poniższej strony. Posiada bardzo pokaźną bazą detektorów i powinieneś znaleźć coś dla siebie, a jak nie znajdziesz to podasz liczbę pikseli i ich wielkość. ;)

http://www.12dstring.me.uk/fovcalc.php

 

Pozdrawiam

Tomek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A żebyś zrozumiał, jak to "działa", to powiem, jak to policzyć. Podstawowy wzór jest taki: pole_widzenia [rad] = wymiar_matrycy / ogniskowa. Oczywiście wymiar_matrycy (czyli długość lub szerokość) musi być w tych samych jednostkach, co ogniskowa (np mm).

Jeśli chcesz przeliczyć pole widzenia w radianach na minuty łuku, to trzeba to zrobić tak: pole_widzenia ['] = pole_widzenia [rad] *180 / pi * 60

Czyli łącznie: pole_widzenia ['] = wymiar_matrycy / ogniskowa * 180 / pi * 60

Oczywiście wymiar matrycy możesz obliczyć, jak mówi Tomek, czyli wymiar_matrycy = rozmiar piksela * ilość_pikseli . Z tym, że rozmiar piksela najczęściej podaje się w um, czyli 1/1000 mm, tak więc trzeba go podzielić przez 1000, żeby dostać mm. Ilość pikseli to oczywiście rozdzielczość x lub y. Ważne, żeby była to ilość pikseli czynnych. Prawdę mówiąc nie wiem, który sposób jest dokładniejszy, zależy, jak dokładnie poda producent (nieraz nie poda jednej z wartości i trzeba ją policzyć z drugiej).

Analogicznie można też policzyć rozdzielczość zestawu (rozumianą jako ilość arcsec przypadających na 1 piksel): rozdzielczość ["/pix] = rozmiar_piksela / ogniskowa * 180 / pi * 60 * 60.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.