Skocz do zawartości

Rozbłysk w Drodze Mlecznej?


dj_peterka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w czasie pobytu na działce w nocy 19 lipca próbowałem zrobić kilka zdjęć Drogi Mlecznej. Aparat Panasonic G1 obiektyw Olympus Digital ZUIKO 14-42mm/3,5. Zrobiłem kilka zdjęć w kilkunasto sekundowych odstępach na nastawiach 40s/ISO3000 obszaru północ-wschód. Przeglądając zdjęcia zauważyłem na jednym z nich punkt w okolicy gwiazdozbioru Lisek. Nie jest to flara z satelity, szumy ani błąd matrycy bo hot pixele u mnie wygladaj inaczej a ten zarejestrowany punkt nie odbiega charakterem od innych gwiazd na zdjęciu a jedynie jest bardziej punktowy a gwiazdy lekko rozjechane - w końcu 40 sekund. Obserwowałem tej nocy kilka przelotów satelitów ( uwieczniłem na kilku fotkach) a także meteory. Stawiałem na maleńki meteor centralnie w kierunku mojej obserwacji ale mam nadzieję, że to "coś" w Drodze Mlecznej :) Nie wiem gdzie namierzyć takie rozbłyski ale wiem, że jest jakiś projekt naukowy i zestaw satelitów rejestrujące takie zjawiska jak rozbłyski gamma, supernowe... Gdzie mógłbym zweryfikować ten zarejestrowany przeze mnie rozbłysk?

Załączam 3 zdjęcia - na drugim widać obiekt a pierwsze i trzecie pokazują to samo miejsce około minuty przed przed i po. Załączam też orientacyjnie lokację obiektu na podstawie Stellarium oraz animację. Może kogoś to zainteresuje i pomoże mi wyjaśnić to zdarzenie.

 

ob1_1420396.jpg

 

ob1_1420397.jpg

 

ob1_1420398.jpg

 

obiekt_2014-07-19_1.jpg

 

obiekt_2014-07-19_2.jpg

 

obiekt_2014-07-19.gif

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem gołym okiem jakieś 2 miesiące temu podobny obiekt w okolicach Lutni. Pojawił się na 1-2s i zniknął, był nieruchomy. Też nie wiem co to było i chętnie się dowiem, co specjaliści powiedzą o Twoim przypadku, bo mój był chyba identyczny. Ja widziałem obiekt chyba nieznacznie jaśniejszy, niż na tej fotce. Poza meteorytem lecącym "na nas" nie widzę tu logicznego wyjaśnienia, ale nie pasuje mi do meteorytu punktowość tego obiektu (choć prawdę mówiąc nie wiem, jak to powinno wyglądać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie "łapania" meteorów na kamerkach mnóstwo takich błysków mam. Część od satelit (bo kilkadziesiąt klatek - 1s-2s) część błyski promieniowania na 1 max 2 klatkach.

 

Andrzej

W sensie 1-2 s taki satelita jest widoczny na filmie, tak? A nie powinien on się tutaj lekko rozmazać? No bo nawet sekunda to duża dla zwykłego satelity i ruch już widać. Na błysk promieniowania mi to nie wygląda, ale może jednak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie 1-2 s taki satelita jest widoczny na filmie, tak? A nie powinien on się tutaj lekko rozmazać? No bo nawet sekunda to duża dla zwykłego satelity i ruch już widać. Na błysk promieniowania mi to nie wygląda, ale może jednak?

 

Nie bo do meteorów to ogniskowe małe , np. 4mm i klatka 720x576. Jak znajdę gdzieś na dysku to wrzucę fragment.

 

Andrzej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie nie była flara z Irydium, ale wokół Ziemi lata mnóstwo śmiecia (kilkadziesiąt tysięcy różnych złomów) i traf sprawia, że czasami puszczą zajączka w naszym kierunku. Wielokrotnie widziałem takie błyski. Taki złom, koziołkując, niekiedy błyśnie raz czy dwa mocniej. Jeśli się uważniej przyjrzeć, to widać także kolejne, tylko dużo słabsze błyski. W ten sposób można obserwować taki śmieć przez dobrą chwilę, aż w końcu wejdzie w cień, lub tak się ustawi względem Słońca, że tracimy go z oczu na dobre.

Na niektórych klatkach miałem czasami kropkowane linie w kadrze, pochodzące od takich obracających się śmieci.

 

Druga opcja, to wysokoenergetyczna cząstka, która uderzyła w matrycę lub anihilacja w górnych warstwach atmosfery. Czytałem gdzieś, że zdarzają się regularnie i z Ziemi widoczne są jako króciutkie acz całkiem mocne rozbłyski.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie bo do meteorów to ogniskowe małe , np. 4mm i klatka 720x576. Jak znajdę gdzieś na dysku to wrzucę fragment.

 

Andrzej

 

 

No i znalazłem "zająca" na jednym ze starych nagrań. Przeważnie kasuję juz na starcie to co nie jest związane z meteorami ale jak ciekawsze zjawisko czasem zostawiam.

Oto filmik. Widać np. w Virtualdub że błysk trwa 3 klatki 30-32. To nie jest promieniowanie bo cząstki jak wpadają w matrycę dają ostre poszarpane kształty w pikselach matrycy. Tu widać jeszcze trochę rozmycie ale to efekt mgły która tamtej nocy była. Widac że efekt jest zupełnie inny w porównaniu np. do flar Iridium czy innych sat na niskich orbitach.

 

http://www.sp3uca.republika.pl/foto/M20140531.avi

 

Andrzej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, bo pojawiło się nie na jednej klatce. Sam nie wiem co o tym myśleć. Kiedyś, kiedy miałem stary aparat (Canon PowerShot A520) i robiłem zdjęcia nieba (t=15s), to takie gwiazdki pojawiały się co kilka(naście) klatek. Zdarzały się przypadki, kiedy błyski na jednej fotografii występowały 2, a nawet 3 razy (w porównaniu do innych gwiazd, miały jasność od 0 do 3 mag). Dlatego tłumaczyłem sobie, że to po prostu aparat jest do kitu. Po zakupie Canona 60D do tej pory jeszcze nigdy czegoś takiego nie zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.