Skocz do zawartości

Perseidy 2014


M.K.

Rekomendowane odpowiedzi

to chyba lornetka teatralna ma duza zrenice wyjsciowa. napisz cos o niej albo daj linka.

 

Nie wiem czy potrafiłbym coś jeszcze dodać do tego co tu kolega i reszczta napisali. Na pewno mogę powiedzieć, że ta lornetka zostaje u mnie na stałe :yes:.

http://astropolis.pl/topic/40875-lornetka-inna-ni-inne-23x40/

Edytowane przez michale
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michale dzieki za link. ciekawa konstrukcja typu lunety Galileusza. kiedys zrobilem maly eksperyment i zbudowalem lunetke ale typu Keplera. jako obiektywu uzylem Heliosa 44M 58mm i okularu obecnie nie pamietam juz jakiego, ale pewnie byl to Kellner. malenkie powiekszenie ale duze pole widzenia. obraz oczywiscie odwrocony. gdybym mial taka lornetke tez zostawil bym ja na stale. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z myślą o Perseidach właśnie zakupiłem lornetkę 2,3x40 :icon_eek:.To jest po prostu ''bolidołapacz''.

Raczej "drobnicołapacz", gdyż przy jej użyciu zwiększy się zasięg, a co za tym idzie, można zauważyć meteory słabsze o 1-2 mag w porównaniu do obserwacji gołym okiem. Bolidy przelatujące przez pole widzenia lornetek, a zwłaszcza teleskopów mogą obserwatora przestraszyć jasnością :astronomer2: i zachwycić np. iskrzeniem się :icon_smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również w ostatnich dniach widziałem ze trzy czy cztery perseidy. Są może gdzieś prognozy na tegoroczne maksimum?

Wszystko jest tu:

http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,401193,na-niebie-pierwsze-perseidy.html

Pełnia Księżyca wypada 10 sierpnia, zatem warunki obserwacji maximum Perseidów (12/13.08) nie będą najlepsze w tym roku. Na szczęście zawsze można odwrócić się plecami do naszego naturalnego satelity lub tak ustawić stanowisko obserwacyjne/fotograficzne, aby zasłaniał go budynek, drzewa, czy jakakolwiek przeszkoda terenowa i obserwować okolice np. zenitu, a rano Łabędzia, czy Woźnicę. Należy nie patrzeć w radiant, czyli okolicę Kasjopei/Perseusza, tylko 40 stopni od tego miejsca. Wysokość Księżyca nad horyzontem w noc maximum (o godz. 2:40) to 38 stopni dla Krakowa i 36 dla Warszawy. Obserwować zawsze warto, bo blask Księżyca "wytnie" nam słabe zjawiska o jasności 4 mag, ale ew. bolidy w każdych warynkach dadzą niezapomniane wrażenia :icon_eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, czas jest dobry, bo przez najbliższy tydzień możemy obserwować jasne, średnio jasne i słabe zjawiska, przy maximum zostaną tylko jasne i średnie, słabe "wytnie" rozświetlający tło Księżyc.

A dziś i jutro jest maximum jasnych i powolnych alfa-Caprikornidów (CAP). ZHR jest na poziomie 10, ale fotograficznie łatwiej je zarejestrować, niż szybkie Perseidy.

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis kończąc sesję o 2:20 widziałem nisko nad wschdnim horyzontem piękny bolid - leciał z kierunku Perseusza. Miał zbliżoną jasnosć ( lub nieco większą) od Capelli obok której niedaleko przeleciał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga noc naświetlania i drugi Perseid.

 

Na trzech kolejnych ujęciach też coś się złapało, jednak nie jestem pewny co to. Dwa ostatnie mają dobry kierunek tylko zwrot chyba nie pasuje. Co sądzicie?

Pierwszy to PER.

Drugi zaraz sprawdzę w atlasie Brno, pytanie, czy leciał od beta UMi, czy od Strzelca?

Trzeci i czwarty to CAP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi leciał wyraźnie od Wegi w dół kadru :)

Bardzo mnie to cieszy, jak był wolny, to duże prawdopodobieństwo, że mógł to być betaUMi - Kochab ( http://adsabs.harvard.edu/abs/1999JIMO...27..117O ) :helo::Salut:

czy_to_betaUMi.jpg

zrzut_ekranu-1.png

zrzut_ekranu-2.png

 

Co oznacza CAP?

alfa-Capricornid

http://imo.net/calendar/2014

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc 2 dni po pełni, moc lamp i oświetlony most, niech jeszcze dojdzie do tego choć lekka mgła, a na pewno pyły ... odradzam miejskie obserwacje, bo możesz nic nie zobaczyć w świetle rozproszonym, ewentualnie tylko najjaśniejsze zjawiska (lub zjawisko). Obserwuj z dala od miast, od lamp, odwrócony tyłem do Księżyca. W mieście, jeśli nie dasz rady wyjechać poza, to obserwuj z dachu bloku, czy wieżowca (jak będzie taka możliwość) - trochę Cię to odetnie od latarni miejskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie - czy podczas oglądania pod Centrum Kopernika będzie coś widać, czy raczej światła z Warszawy zasłonią? Jestem raczej laikiem, ale w sumie brzmi to bardzo ciekawie, a akurat będę w stolicy we wtorek

http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,401432,karol-wojcicki-spadajace-gwiazdy-to-pylki-wielkosci-ziarenka-piasku.html

Prawdopodobnie będą w stolicy w pobliżu "Kopernika" wygaszone światła, ale jeśli jest możliwość, to:

 

Najlepiej brać przykład z Maćka i jechać pod ciemne niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuje ktoś Perseidy?

Moje plany ciągle krzyżuje pogoda, codziennie wieczorem są jakieś chmury lub cirrus..

 

Wczoraj zapowiadał się ładny wieczór, niebo miałem czyste, jedynie na zachodzie przy samym horyzoncie dało się zauważyć jakieś chmury. Rozłożyłem leżak i korzystając z uroków ciepłego letniego wieczoru, przy akompaniamencie koników polnych wpatrywałem się w niebo między 22:10 a 22:30. Mimo bardzo jasnego nieba za sprawą Księżyca w pełni udało mi się zaobserwować 4 Perseidy w zachodniej, północnej i wschodniej części nieba. Niestety były to słabe zjawiska - trzy dały się zaobserwować jedynie jako krótkie mignięcia, tylko jeden przeleciał kilkadziesiąt stopni i pozostawił za sobą krótko widoczną smugę. Sielanka nie trwała jednak długo, po tym czasie niewinnie wyglądające chmury z zachodniego horyzontu szczelnie pokryły całe niebo :ermm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.