Skocz do zawartości

Balkon południowy - problem z ustawieniem na polarną


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć ekipa! Pytanie - przerzuciłem się z focenia przez otwarte okno na balkon. Wyremontowalem sobie balkonik i ...EQ6 z Edkiem dumnie patrzy...no właśnie...patrzy na południe :( Gwiazdy polarnej za Chiny nie widzę. Teoretycznie z pomocą przychodzi polar allignment w synscanie ale to działa bardzo marnie. Metodę dryfu katuje druga noc z rzędu. Bez guidingu jestem w stanie przy ogniskowej 600mm wyciągnąć ok 90s okrągłych gwiazdek, potem zaczyna sie pojazd w dwoch osiach bo sie robią ladne haczyki zamiast kreseczek. Jak to ugryźć, żeby powtarzalnie mieć te 120 sek nieporuszonych gwiazdek bez guidingu bo zakladam, że jak to osiągnę to z guiderem bede w stanie powtarzalnie 12-13 minutowe klatki otrzymywać... oczywiście nie są mi takie czasy potrzebne ale traktuję to jako swego rodzaju wyzwanie :) Dziś jadę po jakiś okular z krzyżem, żeby lepiej radzić sobie z pseudo dryfem - pseudo bo robię go na jednej gwiazdce (altair). Jakies inne metody? Moj rejestrator obrazu to spc900 w guiderze (szukaczoguider oriona) oraz 40d wpięty w edka poprzez FF 0.85. Nie mam kontroli nad canonem z kompa jakby co... Z góry dzięki za pomoc ;)

 

edit: jeszcze mnie ciekawi jedna rzecz. Szerokość geograrficzna Warszawy to ok 52 stopnie. Jak ustawię tyle na podziałce szerokości (altitutde) na montażu to pojazd gwiazd jest już widoczny przy ok 60 sekundach. Dopiero zmniejszenie tej wartości na montażu do ok 50 (jedna kreska) daje jako taki efekt i moge uciagnac te 90 sek niepojechanych gwiazd bez guidingu. Krzywo wklejona podziałka? Czy ktoś ma podobnie - nie sądzę, żeby 5 piętro w bloku i wysykość ok 20 metrów miało jakiś wpływ :)

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda dryftu jest na tyle precyzyjna , że pozwala ustawić montaż prawidłowo. Praktyka kolego , praktyka się kłania.

 

Ćwiczę, tylko nie wiem, czy metoda dryfu opierając się na jednej w miarę wysoko położonej gwieździe ma sens? Pozostaje jeszcze oprogramowanie AlignMaster ale ono wybiera pary gwiazd, które z mojego balkonu raczej są nieosiągalne - zbyt daleko od siebie albo zbyt nisko. Założenie mam takie jeszcze, że wczepię tego webcama w okular, odpalę PHD, nałożę krzyz na obraz. To mi zaoszczędzi pieniędzy na okular z krzyżem. Zorientuję webcama tak aby RA i DA odjeżdżały po liniach siatki i tak będę próbował - może przyniesie lepszy efekt.

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie do astrofoto można ustawić metodą "dryftu PHD". Jeżeli nie chcesz podłączyć Canona do komputera (40D ma Digic III więc wystarczy tylko kabel USB) rozważ jeszcze tą metodę: http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=2838

 

Trzeba ustawiać na dwu gwiazdach jedna na południu a druga na wschodzie lub zachodzie.

 

Na Twoim miejscu zamiast w okular z krzyżem zainwestowałbym w http://www.ideiki.com/astro/Default.aspx, pełna wersja kosztuje około 13 euro i poza masą wbudowanych udogodnień posiada wspomaganie ustawiania na polarną wykorzystujące Live View Canona.

 

Podziałka na montażu nadaje się do wizuala.

 

 

Edytowane przez amber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy PHD2 nie ma wbudowanej opcji ustawiania metodą dryfu?

Nie wiem - jeszcze nie probowalem PHD2. Mam nadzieję dziś spróbować. Nie wiem jak to będzie na moim win 8.1 64bit działało i czy w ogóle. Pewnie trzeba będzie sterowniki ASCOM przeinstalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edit: jeszcze mnie ciekawi jedna rzecz. Szerokość geograrficzna Warszawy to ok 52 stopnie. Jak ustawię tyle na podziałce szerokości (altitutde) na montażu to pojazd gwiazd jest już widoczny przy ok 60 sekundach. Dopiero zmniejszenie tej wartości na montażu do ok 50 (jedna kreska) daje jako taki efekt i moge uciagnac te 90 sek niepojechanych gwiazd bez guidingu. Krzywo wklejona podziałka? Czy ktoś ma podobnie - nie sądzę, żeby 5 piętro w bloku i wysykość ok 20 metrów miało jakiś wpływ :)

Podziałki klei jakiś kulawy chińczyk, więc co się dziwić :) To jest tylko bardzo orientacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w montażu masz GOTO, to istnieje jeszcze prostsza metoda ustawiania go na biegun: http://www.celestia.pl/Ustawianie_monta%C5%BCu_z_goto

 

 

Testował ktoś kiedyś tę metodę ? Ile to jest "prę razy" i jaki to daję błąd ? Jak daleko mają być te gwiazdy - jak ktoś foci z balkonu to najczęściej ma tragicznie ograniczony widok (załóżmy teleskop o ogniskowej 500 mm i okular z krzyżem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Testował ktoś kiedyś tę metodę ? Ile to jest "prę razy" i jaki to daję błąd ? Jak daleko mają być te gwiazdy - jak ktoś foci z balkonu to najczęściej ma tragicznie ograniczony widok (załóżmy teleskop o ogniskowej 500 mm i okular z krzyżem)

Zombiak ma racje, widok mam dość wąski. mam odrobine poludniowo wschodni i poludniowy widok. POlar Allignment w pilocie działa do d...po 3-4 pętlach czyli 2 star allignment + polar allignment za kazdym razem karze kręcić altitude i azimuth w inną stronę - szkoda czasu. Mam już wersję trial Polar Allignment 30 dniową. Sprawdzę czy z tych proponowanych par gwiazd, na których program chce się znajdywać są jakies w moim zasięgu - oby bo jak nie to pozostaje metoda dryftu. Zombi masz pw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy robiłem z balkonu za pierwszym razem poszedłem za blok ustawiłem się lunetką na polarną i po wycelowaniu w jasną gwiazdę precyzyjnie nastawiłem skale Ra i Dec, potem przytargrałem zestaw na balkon i po nastawieniu na skalach wartości gwiazdy ze Stellarium tak ustawiłem montaż aby była ona widoczna w okularze, potem sprawdzałem czy po dojechaniu do drugiej jest ok i poprawki dryfem. Na koniec pozaznaczałem sobie na podłodze gdzie ma stać montaż oraz długość wysunięcia nóg, potem za każdym razem miałem względnie sprzęt ustawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie kombinujmy.

Nie mieszajmy człowiekowi w głowie.

 

Najdoskonalsza metoda to metoda dryfu! To przecież wiecie.

Przy odrobinie treningu, można zrobić wyrównanie na polarną dryfem w kilka-kilkanaście minut.

 

Mam balkon na południową część nieba, i już chyba wszystkie metody ustawienia na polarną przetestowałem.

 

Nawet gdy używam innych zabawek, to zawsze sprawdzam dryf gwiazdy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis pobrobuje i PAM I dryf ale ze nie mam okularu z siatka to uzyje szukacza. Jutro chyba zamienie wreszcie spc900 na qhy5 mono...napewno bedzie latwiej znalezc gwiazdke ;)

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wydaję się bardzo proste. Sprawdzałeś w praktyce dokładność tej metody dla celów foto ?

 

Jakoś nigdy się nie odważyłem rozstawić montażu bez widoczności Polarnej, ten test pisałem chyba z 10 lat temu, a trochę astrofoto poszło do przodu przez ten czas, ale do zgrubnego ustawiania, jak nie widać Polarnej to jest chyba najprostsza metoda i w zasadzie, niczym przecież nie różni się od metody dryfu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udało się pseudo dryfem bo tylko na jednej gwieździe. Bez guidingu doszedłem do 3 minut niepojechanych gwiazd. ED80 + FF0.85, EQ6 synscan. Z guidingiem beznadziejną spc900 udało się powtarzalnie 3 klatki po 17 minut i gwiazdy okrągłe...jestem zadowolony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu Ci zeszło ustawianie? Trochę sobie nie wyobrażam, jak można zrobić dryf na jednej gwieździe. Przecież, jak schodzi ona z krzyża, to nie wiadomo, czy jest to błąd w az, czy wys. No ale jak działa, to ok :)

 

Zajelo mi to prawie 3h :) oczywiście - sensu nie ma to żadnego i już na początku pisałem o tej metodzi ejako pseudo dryf ale nie mam widoku na dwie oddalone gwiazdy niestety. Dziś bardzo możliwe, że zaopatrzę się w okular z krzyżykiem podświetlanym to powinno oszczędzić trochę czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli prawie całą noc :) Jeśli byś podłączył Canona do kompa, to za pomocą PAMa ustawiłbyś to w 5 - 10 min.

To jest plan na dziś. Mam już PAM i mam kabel USB do canona, mam tylko prblem z pobraniem canon eos utilities bo wymagana jest plytka instalacyjna od canona a jej nie posiadam w wawie :( Musze cos pokombinować. Pytanie tylko czy ten PAM to samodzielne narzędzie czy korzysta z innych jeszcze? Nie wiem skad wziac CCDsoft zeby sciagnac. To jest platne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest plan na dziś. Mam już PAM i mam kabel USB do canona, mam tylko prblem z pobraniem canon eos utilities bo wymagana jest plytka instalacyjna od canona a jej nie posiadam w wawie :( Musze cos pokombinować. Pytanie tylko czy ten PAM to samodzielne narzędzie czy korzysta z innych jeszcze? Nie wiem skad wziac CCDsoft zeby sciagnac. To jest platne?

EOS Utility pobierzesz ze strony Canona. Do obsługi PAM możesz pobrać 30-dniową wersję Maxim DL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.