Skocz do zawartości

Balkon południowy - problem z ustawieniem na polarną


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Po głębszym poszukaniu Maxim staje się bezpłatny :)

 

Oczywiście przez 30 dni :P, choć chyba często czyszczą bazy, bo już na swojego maila miałem kilka triali, ale trzeba chyba z 2-3 miesiące poczekać.

A do obsługi Canona polecam darmową wersję APT: http://www.ideiki.com/astro/Default.aspx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PAM działa na platesolvingu (wykrywa układ gwiazd i porównuje go z katalogiem) - musisz mieć Maxima, katalog gwiazd GSC (Guide Star Catalogue). Nie wiem dokładnie jak on pracuje z lustrzanką (czy zapisywane są koordynaty robienia zdjęcia w fits headerze zdjęcia - w sumie Maxim zapisuje w fitach).

Oczywiście do tego dochodzi odpowiednia konfiguracja. Aparat i Montaż musi być podłączony przez Maxima.

U siebie nie miałem w ogóle dostepu do polarnej (balkon na zachód) i uważam, że "balkonowe" ustawienie dryfem to lekka strata czasu, PAMem ustawiam akceptowalnie na biegun w ciągu 5min a jak bardziej przestrzelę to do 10min max.
Zdjęcia jakie zostały popełnione po takim ustawieniu z balkonu są tutaj:
http://www.pawel.foto-zdjecia.pl/index.php/gallery/nebulae/93-tulip-nebula
http://www.pawel.foto-zdjecia.pl/index.php/gallery/nebulae/85-ngc6888

A tak swoją drogą dziki zaproponował PAM na początku, ale został przemilczany :-)

 

+ guiding, guiding i jeszcze raz guiding :-)

W razie pytań służę.
Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli prawie całą noc :) Jeśli byś podłączył Canona do kompa, to za pomocą PAMa ustawiłbyś to w 5 - 10 min.

 

A pamiętasz ile czasu walczyłeś z technologią, aby teraz w 5-10 minut zrobić platesolve?

 

Widać że kolega jest na początku drogi. Nie generujmy frustracji.

 

 

Zajelo mi to prawie 3h :) oczywiście - sensu nie ma to żadnego i już na początku pisałem o tej metodzi ejako pseudo dryf ale nie mam widoku na dwie oddalone gwiazdy niestety. Dziś bardzo możliwe, że zaopatrzę się w okular z krzyżykiem podświetlanym to powinno oszczędzić trochę czasu.

 

Zdaje się że głównym problemem jest ustawienie na GP bez jej widoczności.

 

Tylko metodą dryfu możesz to zrobić najmniejszym kosztem czasu.

 

Oczywiście, możesz użyć PAM, ale skoro nie masz Maxima i dzisiaj nie wiesz jak pobrać z aparatu RAW do maxima, to zapewne nie będziesz wiedział jeszcze 15 innych elementów które są niezbędne do platesolve. Ascom, skala pixela, sterowanie teleskopem, etc.

 

PAM - odpuść

 

Dryf - tylko dryf.

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PAM działa na platesolvingu (wykrywa układ gwiazd i porównuje go z katalogiem) - musisz mieć Maxima, katalog gwiazd GSC (Guide Star Catalogue). Nie wiem dokładnie jak on pracuje z lustrzanką (czy zapisywane są koordynaty robienia zdjęcia w fits headerze zdjęcia - w sumie Maxim zapisuje w fitach).

 

Oczywiście do tego dochodzi odpowiednia konfiguracja. Aparat i Montaż musi być podłączony przez Maxima.

 

U siebie nie miałem w ogóle dostepu do polarnej (balkon na zachód) i uważam, że "balkonowe" ustawienie dryfem to lekka strata czasu, PAMem ustawiam akceptowalnie na biegun w ciągu 5min a jak bardziej przestrzelę to do 10min max.

Zdjęcia jakie zostały popełnione po takim ustawieniu z balkonu są tutaj:

http://www.pawel.foto-zdjecia.pl/index.php/gallery/nebulae/93-tulip-nebula

http://www.pawel.foto-zdjecia.pl/index.php/gallery/nebulae/85-ngc6888

 

A tak swoją drogą dziki zaproponował PAM na początku, ale został przemilczany :-)

 

+ guiding, guiding i jeszcze raz guiding :-)

 

W razie pytań służę.

Paweł

 

To za trudne. Kolega chce robić zdjęcia.

Na pozostałe elementy (problemy) przyjdzie czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze frustracje generuje również metoda dryfu - jak nie wie w którą stronę ma poruszać montażem, jaką gwiazdę znaleźć by ustawienie było poprawne itd. Szczególnie dla osoby początkującej.

Nie gloryfikuję tutaj jednej metody, jedynie opisałem tą z której korzystam - a potrzeba korzystania z niej wynikła z... frustracji podczas korzystania z metody dryfu (i pośrednio z przekoszonej lunetki biegunowej) :-) Więc jak widać co osoba to przyzwyczajenia :-D

 

Popełniłem nawet kiedyś taki mały artykuł zbierający znane mi ustawienia na biegun.

 

Życzę Kirienowi, żeby szybko ustawiał na biegun bez frustracji czy to będzie PAM czy Dryf czy jakakolwiek inna metoda.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze frustracje generuje również metoda dryfu - jak nie wie w którą stronę ma poruszać montażem, jaką gwiazdę znaleźć by ustawienie było poprawne itd. Szczególnie dla osoby początkującej.

Nie gloryfikuję tutaj jednej metody, jedynie opisałem tą z której korzystam - a potrzeba korzystania z niej wynikła z... frustracji podczas korzystania z metody dryfu (i pośrednio z przekoszonej lunetki biegunowej) :-) Więc jak widać co osoba to przyzwyczajenia :-D

 

Popełniłem nawet kiedyś taki mały artykuł zbierający znane mi ustawienia na biegun.

 

Życzę Kirienowi, żeby szybko ustawiał na biegun bez frustracji czy to będzie PAM czy Dryf czy jakakolwiek inna metoda.

 

P.

Chłopaki - dzięki przede wszystkim za chęci pomocy. Rozwiązan jak sie okazuje jest dużo. Z dryfem walczyłem wczoraj i to doslowanie walczyłem - fakt irytujące jak się nie ma krzyżyka w okularze. Dziś prawdopodobnie zostane posiadaczem QHY5 a to oznacza, że spc900 bede mógł użyć jako okular szukający i po nałożeniu grida będzie łatwiej walczyć z dryfem. Ten cały PAM wygląda niezwykle zachęcająco - napewno sprobuję. Zakłądam więc, że do PAM potrzebny jest tylko Maxim i dajmy na to narzędzie do obslugi DSLR, które zaproponował Iluvatar... Zapowiada sie kolejna noc z cyklu 3h snu bo na 7 do roboty...wczoraj skonczylem walke o 3:10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Maxima warto się nauczyć tak, czy siak. PAM jest prawie samodzielny, w Maximie w zasadzie tylko się łączymy ze sprzętem i robimy pierwszego plateslove, także tutaj nie ma dużo nauki. Paweł popełnił nawet kiedyś taki bardzo fajny tutorial i teraz siedzi cicho :)http://astropolis.pl/topic/41457-polealignmax-pam-tutorial/ Osobiście największy problem z PAMem miałem z jego instalacją, potem poszło jak spłatka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakłądam więc, że do PAM potrzebny jest tylko Maxim i dajmy na to narzędzie do obslugi DSLR, które zaproponował Iluvatar...

ATP tutaj nie jest potrzebny, to "niezależny" program. ATP możesz użyć do samego zbierania materiału, bo lepiej współpracuje z DSLR, niż Maxim.

Potrzebujesz: Maxim + PAM + GSC11 + ASCOM + EQMod + sterowniki do Canona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, nieprecyzyjnie się wyraziłem. APT oczywiście do zbierania materiału. Katalog GSC możesz pobrać stąd: http://gsc.dc3.com/ (plik .exe), reszta jest łatwa do znalezienia.

 

Wczoraj odpaliłem QHY5 mono (niebo z ziemia w porownaniu do webcama spc900 przerobionego na dlugie czasy) oraz zainstalowalem APT. podlaczylem canona, program wykryl go elegancko etc...moge sterować canonem ALE...live view nie działa...nie widze wypalającej sie klatki na monitorze...zapodalem sobie cros hair i spodziewałem się podglądu klatki na kompie - potrzebowalem akurat do doprecyzowania dryfu. Nie mam jeszcze maxima i calej reszty żeby odpalić PAM ale powolutku zmierzam do celu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to Canon?

Lustro klapie jak wciśniesz przycisk "Liveview" w APT ale nie widać obrazu, czy aparat nie reaguje? Obecnie APT ma wbudowane komunikaty "co robisz źle" - powinno pokazać przyczynę błędu. Wstępne podniesienie lustra masz wyłączone?

Klapie jak jest zwolnienie i zamkniecie migawki...poprostu ekranik podglądu jest czarny. Wstepnego podniesienia lustra nie mam wlaczonego. Popracuje dzis nad tym. Kupilem kable 3-4 metrowe żeby sterować wszystkim z pokoju z kanapy przez kompa. Czytam wlasnie dokumentacje Maxim DL i sie ucze troche. Jak pogoda pozwoli dzis sprobuje to wszystko spiąć w kolejności:

1 - odpalenie MAXIM DL

2 - odpalenie PAM

3 - odpalenie APT

4 - Allignment na 2 gwiazdki lub 3

5 - z pomocą PAM po kolei zgodnie z tutorialem Pav'a wykonam polar allignment

6 - ponowny alignment na 2 gwiazdki

7 - znajduje obiekt

8 - puszczam guiding w Maxim DL

9 - w APT smażę klatkę

 

to oczywiscie w skrócie, każdych czynności nie opisuje bo licze ze sie uda nauczyc Maxim DLa i PAMa na tyle zeby to ogarnac w ok 2-3h :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby coś nie szło to pisz. Swego czasu trochę działałem na linii Canon EOS 40D - APT - Maxim, może coś pomogę (z Maxima też można sterować Canonem, zapisuje do fitsów pozycję więc pójdzie też PAM).

 

Jakiego masz Canona? Ten ED'k jaki jest jasny? Obstawiam że LV działa tylko optyka może być za ciemna i dlatego nic nie widzisz. Po włączeniu LV ISO podbija się automatycznie do wysokich wartości? Spróbuj nacelować na coś jasnego albo poświeć w obiektyw, jak APT pokaże coś, to sprawa jasna (albo raczej ciemna ;)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby coś nie szło to pisz. Swego czasu trochę działałem na linii Canon EOS 40D - APT - Maxim, może coś pomogę (z Maxima też można sterować Canonem, zapisuje do fitsów pozycję więc pójdzie też PAM).

 

Jakiego masz Canona? Ten ED'k jaki jest jasny? Obstawiam że LV działa tylko optyka może być za ciemna i dlatego nic nie widzisz. Po włączeniu LV ISO podbija się automatycznie do wysokich wartości? Spróbuj nacelować na coś jasnego albo poświeć w obiektyw, jak APT pokaże coś, to sprawa jasna (albo raczej ciemna ;)).

Nie ustawiłem PC connection w menu w canonie - moze to z tego wynika problem. Poprostu podlaczylem do kompa i kliknalem connect i polaczyl ale moze z tąd wynika problem z podglądem. Co do EDka to klasyczny 80 + FF od SW 0,85. Canon 40D ale powoli mysle o sprzedaży i kupnie jakiejś kamerki np. DMK 21AU04. Poki sie canon nie sprzeda to musi wystarczyć.W Maxim DL nie widze do wyboru jako camera 1 modelu 40d. jest 10d albo d300. Wiec nie wiem co tu wybrać...

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do EDka: możliwe, że jest na tyle ciemny (tam jest f/7.5?), że na LV nie zobaczysz wiele (ja na tubce 600mm f/4 musiałem wybierać jaśniejsze gwiazdy żeby coś widzieć). Sprawdź świecąc przez chwilę latarką w EDka, jak pokaże się coś na ekranie APT to sprawa jasna.

Co do PC connection to nie wiem, ja w swoim 40D nic nie zmieniałem i działał od początku.

W Maximie wybierz w menu Camera Model "Canon EOS II", Shutter Release "USB", Bulb Exposure "30 and over" (jeśli będzie wywalał błąd to "1 and over") no i Canon DLLs "Default". Powinno zadziałać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do EDka: możliwe, że jest na tyle ciemny (tam jest f/7.5?), że na LV nie zobaczysz wiele (ja na tubce 600mm f/4 musiałem wybierać jaśniejsze gwiazdy żeby coś widzieć). Sprawdź świecąc przez chwilę latarką w EDka, jak pokaże się coś na ekranie APT to sprawa jasna.

Co do PC connection to nie wiem, ja w swoim 40D nic nie zmieniałem i działał od początku.

W Maximie wybierz w menu Camera Model "Canon EOS II", Shutter Release "USB", Bulb Exposure "30 and over" (jeśli będzie wywalał błąd to "1 and over") no i Canon DLLs "Default". Powinno zadziałać.

super - dzieki - tak ustawie. Pytanko - PHD wczoraj zaczal pokazywac mi oscylacyjny wykres RA dla guidingu. Zadna linia nie przekraczała pierwszej linii na skali ale DA szło bardzo delikatnie blisko samej srodkowej linii a RA nieznacznie od niej momentami odjezdzalo i to sie dzialo w rownych odstepach czasu - rozumiem ze to jest wlasnie PE montazu albo wybralem zbyt przepaloną gwiazdkę co przy niezbyt dokladnym ustawieniu na polarną moglo dac taki efekt...

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canon 40D ale powoli mysle o sprzedaży i kupnie jakiejś kamerki np. DMK 21AU04.

Mam nadzieje, ze wiesz, że ta DMK nadaje się tylko i wyłączenie do planet, Księżyca i Słońca? DSów nią nawet nie myśl, że pofocisz, to kamera typowo planetarna.

 

super - dzieki - tak ustawie. Pytanko - PHD wczoraj zaczal pokazywac mi oscylacyjny wykres RA dla guidingu. Zadna linia nie przekraczała pierwszej linii na skali ale DA szło bardzo delikatnie blisko samej srodkowej linii a RA nieznacznie od niej momentami odjezdzalo i to sie dzialo w rownych odstepach czasu - rozumiem ze to jest wlasnie PE montazu albo wybralem zbyt przepaloną gwiazdkę co przy niezbyt dokladnym ustawieniu na polarną moglo dac taki efekt...

RA będzie zawsze gorze prowadziło od Dec, to jest normalne. Interpretacja wykresu ma sens tylko, jak znamy skalę. Mówienie o pierwszej kresce itp nie ma sensu, bo to może być błąd 1" albo 1 st (oczywiście przesadzam). O ile dobrze pamiętam, to w PHD1 kreski idą co 1 pix, a w PHD2 można sobie wybrać. Jeśli używasz PHD1, to przerzuć się na PHD2, albo od razu na maxima. Ważne jest to, jakie masz błędy wyrażone w sekundach łuku. Można to określić znając skalę guidera. Podaj, jakim teleskopem guidujesz, bo kamerka to jak rozumiem już QHY5? Dopiero wtedy będzie się dało coś powiedzieć.

Oscylacje wykresu RA na pewno będą, powinny się na pewno mieścić w +- 2". Jeśli skacze więcej, to znaczy, że coś jest źle. Jeśli wykres wyraźne przestrzeliwuje korekty na druga stronę (nie może się ustabilizować w okolicy 0, tylko lata tam i z powrotem), to znaczy, że masz za dużą agresywność. Optymalnie powinna ona wynosić ok 60-70%, ale to zależy od setupu.

To nie jest PE, to jest po prostu wykres aktualnych błędów montażu. PE to wykres błędów bez guidingu - pokazuje on jak pracuje "goły" montaż i jak pracują jego przekładnie. Oczywiście PE jest znacznie większe, od błędów z guidingiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, ze wiesz, że ta DMK nadaje się tylko i wyłączenie do planet, Księżyca i Słońca? DSów nią nawet nie myśl, że pofocisz, to kamera typowo planetarna.

 

RA będzie zawsze gorze prowadziło od Dec, to jest normalne. Interpretacja wykresu ma sens tylko, jak znamy skalę. Mówienie o pierwszej kresce itp nie ma sensu, bo to może być błąd 1" albo 1 st (oczywiście przesadzam). O ile dobrze pamiętam, to w PHD1 kreski idą co 1 pix, a w PHD2 można sobie wybrać. Jeśli używasz PHD1, to przerzuć się na PHD2, albo od razu na maxima. Ważne jest to, jakie masz błędy wyrażone w sekundach łuku. Można to określić znając skalę guidera. Podaj, jakim teleskopem guidujesz, bo kamerka to jak rozumiem już QHY5? Dopiero wtedy będzie się dało coś powiedzieć.

Oscylacje wykresu RA na pewno będą, powinny się na pewno mieścić w +- 2". Jeśli skacze więcej, to znaczy, że coś jest źle. Jeśli wykres wyraźne przestrzeliwuje korekty na druga stronę (nie może się ustabilizować w okolicy 0, tylko lata tam i z powrotem), to znaczy, że masz za dużą agresywność. Optymalnie powinna ona wynosić ok 60-70%, ale to zależy od setupu.

To nie jest PE, to jest po prostu wykres aktualnych błędów montażu. PE to wykres błędów bez guidingu - pokazuje on jak pracuje "goły" montaż i jak pracują jego przekładnie. Oczywiście PE jest znacznie większe, od błędów z guidingiem.

Ok - dzieki to wyjaśniło mi wiele. Używam PHD 1 i widok grafu mam standardowy bez zmian. Agresywność 90% wiec zmniejsze ale jak widze wpływu nie bedzie mialo. Guider to orion szukaczoguider 50/165, kamerka QHY5 mono. Dziś bedzie już Maxim testowany. Zobaczymy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, chmury wygrały. Wygrał też maximDL bo przestal widzieć jakiekolwiek kamery. Nic puste pola rozwijane cam1 i cam2....reszta zdaje się dzialac jakos normalnie. CO się moglo stać..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.