Skocz do zawartości

Początki z h-alfa


MarcinSn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Pełnia Księżyca w czasie urlopu skłoniła mnie do dokonania prób zdjęć w h-alfa (7nm). Oczywiście wiem, że mój montaż (EQ 3-2) nie jest w żadnym wypadku nadającym się do tego filtra, ale nawet mając taki sprzęt nie sposób nie podjąć prób.

Słyszałem, że 10min. to minimum dla tego filtra, ja z biedą bez gudingu pociągnąłem 5min.

 

Zrobiłem Galaktyki Bodego Canonem 400D mod., 17x300s. ISO 1600, f/5, w prawie pełni Księżyca. Chciałem zobaczyć, czy będzie widać te piękne krzyżujące się podłużne smugi w M82, ale chyba nic z tego.

Czy byłoby lepiej widać, gdyby nie pełnia?

Zamieszczam stack samego kanału red (rozbicia dokonałem w Irisie - darki i flaty też rozbiłem i użyłem tylko kanału red, chyba dobrze zrobiłem?)

Jest to surowy plik z DSS (fit) zmieniony na jpg i zmniejszony 50%.

Czy warto robić kolejne próby tym sprzętem, np. Serce, albo Trąba Słonia, czy szkoda czasu?

 

Podkreślam, że jestem całkowitym laikiem w tej kwestii, dlatego proszę o wyrozumienie:)

 

Pozdrawiam,

Marcin.

M81_82_halfa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Hamal za radę! Na tym obiekcie faktycznie widać działanie tego pasma.

I pomyśleć, że materiał był zbierany około 45 stopni od Księżyca w pełni:)

Już na minutowych ekspozycjach na ekranie aparatu widać było obie mgławice, więc była pewna swoboda w ułożeniu kadru.

 

Niestety z 20 klatek 300s. nadawało się tylko 6, ale zobaczyłem, że i na 120s. coś widać, więc porobiłem takie i całość poskładałem z materiału:

6x300s. i 21x120s. ISO 1600. Oczywiście zestakowałem tylko kanał red.

Po tym przykładzie czuję, że mnie to chyba wciągnie:)

 

Pozdrawiam!

NGC_7000_Ha_6x300s_21x120s_1600.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piątka na zachętę :)

 

Prawie jak w szkole:)

 

 

Może spróbuj następnym razem zejść z ISO do 800 i ciągnąć klatki po 5 minut. ISO 1600 jest raczej w 400D bezużyteczne ze względu na szum. Choć w Ameryce struktury już zaczęły się ładnie zarysowywać.

 

Będzie czas i klir, będę walczył:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pierwsze próby łączenia kolorów. Przy okazji, w bardzo wolnych chwilach, staram się opanować program Iris, który to umożliwia i jest jest darmowy:)

Oczywiście ze zdjęcia jako takiego nie mogę być dumny. Materiał OIII zebrałem trochę na szybcika, tak do nauki i tylko 2 klatki nadawały się do użycia, stąd dużo szumu i wynikowe zdjęcie musiałem bardzo pomniejszyć. Na razie jest to zdjęcie typu bicolor, Ha jako red i OIII jako green (czy dobrze przyporządkowałem kolory?). Blue zostało wygenerowane sztucznie z dwóch pierwszych przez uśrednienie używając współczynnika 0,5. Wszystko poprawiłem w Gimpie i na końcu użyłem suwaków "odcień i nasycenie".

Ha 6x300s. + 21x120s., ISO 1600

OIII 2x300s., ISO 800.

NGC_7000_Ha_6x300s_OIII_2x300sb.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzięki Hamal! Próbowałem w sobotę/niedzielę zebrać S2 do Ameryki, ale niestety z kadrowaniem miałem spore kłopoty (trzeba było robić kolejne zdjęcia po min. 2min, by zobaczyć cokolwiek na ekranie, potem znowu, by się przekonać, że w złą stronę teleskopem obróciłem itd.). Ostatecznie część wspólna z poprzednimi zdjęciami wynosiła około 50%, co bardzo zepsuło wygląd całości. Na dodatek gwiazdy były pojechane i na razie daję spokój z ngc7000.

 

Z ciekawości więc wykorzystałem wcześniej zebrany materiał z Serca (też pojechane gwiazdy, więc mocno zmniejszone) i spróbowałem zrobić połączenie Ha RGB ("RGB" - z niemodyfikowanego Nikona z zeszłego roku). 2 zdjęcia zorientowałem względem siebie ręcznie i użyłem opcji "przenikaj" warstwy. Zrobione w Gimpie.

Serce_9x300_800c.jpg

Serce_9x300_800.jpg

Serce_hargb.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem jeszcze przedstawić małe przekombinowanie - pseudo-hst na bazie pojedynczego zdjęcia H-a.

Nie mogąc się doczekać na pogodę do zebrania pozostałych pasm do Serca pokolorowałem tylko samo powyższe zdjęcie w Ha.

Zrobiłem dwie warstwy jedną jako zabarwienie pomarańczowe, drugą tą samą, ale zabarwioną na niebiesko. Potem patrząc jak wygląda prawdziwe Serce w HST ściągnięte z sieci, odsłaniałem miękką gumką ze zdjęcia pomarańczowego warstwę niebieską tam gdzie trzeba. Wiem, że jest to trochę jak "wizja artystyczna" (z całym szacunkiem też dla prawdziwych wizji artystycznych), ale efekt mnie zaciekawił, więc się nim dzielę.

serce_pseudohst.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po zabawie w pseudo hst i po dwukrotnym podejściu do materiału w SII mogę pokazać, co mi wyszło w całym hst na EQ 3-2 bez guidingu.

I widzę, że warto kiedyś przynajmniej zaopatrzyć się guider.

 

S2 ® - 0,5h (sub. 300s.)

Ha (G) - 1h12min (sub. 300s i 120s.)

OIII (B ) - 1h7min (sub. 300s. i 120s.)

 

Niestety zdjęcie miało mało wspólnego obszaru dla trzech filtrów i musiałem je też potraktować resizem.

NGC_7000_HST_c.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.