Skocz do zawartości

Powiększenie użyteczne, a rozdzielcze jak ma się jedno do drugiego?


Farmer

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zapytać o różnicę w powiększeniach, czym różnią się użyteczne od rozdzielczego?

Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiecie...

 

Powiększenie rozdzielcze jest powiększeniem, przy którym mamy zachowane detale danego obiektu dla naszego oka.

 

Powiększenie rozdzielcze 8'':

Pr=200/2,3=86,9 zaokrąglając x87

 

jako że zwykle stosuje się powiększenie x2 to wychodzi dla lustra 8'', x174 gdzie dany obiekt ma widoczne detale, a co jest odpowiednikiem obiektywu 7mm. (1200/174=6,8 zaokrąglając 7)

 

Natomiast powiększenie użyteczne jest maksymalnym jakie dany teleskop może dać. To liczymy:

 

Powiększenie użyteczne:

Pu=200x2=400

 

Czyli dla teleskopu o średnicy lustra 200mm powiększenie użyteczne wynosi x400 to z tego wychodzi okular 3mm bo 1200/400=3

 

Teraz pytanie co daje, o czym informuje powiększenie użyteczne obserwatora i jaki wpływ ma ono na zakup okularów, czy w ogóle ma jakiś i jak się to ma do rozdzielczego?

 

 

Jeszcze wczoraj wydawało mi się to oczywiste, ale dziś się zaciąłem...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ten artykuł Ci rozjaśni, maksymalne powiększenie jest związane z możliwościami naszego oka.

Rozdzielcze x2 i mamy użyteczne jak zauważyłeś, potem już nie wzrasta detal, a jedynie rozmiary kątowe obrazu. Lepiej wyjaśnił to Janusz tutaj.

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to co liczyłem, źle nazwałem:

 


Powiększenie użyteczne:

Pu=200x2=400

 

 

Nie jest to powiększenie użyteczne, a maksymalne jakie może dać nam dany teleskop. Ale to, że dany teleskop może powiększyć 400x nie znaczy, że moje oko dostrzeże szczegóły, gdyż one zatrzymają się na powiększeniu x174 czyli obiektywie 7mm.

 

Wiem skąd mi się wzięło to pytanie, a mianowicie z DeltaOptical patrzyłem na okulary

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-pyrex,d781.html

 

Czyli rozumiem, że ten pierwszy okular 3mm da mi tylko plamę i jest to marketing?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj też na pewno indywidualne predyspozycje obserwatora i rodzaj obiektu na pewno ma znaczenie. Najlepiej będzie doświadczalnie określić dla siebie optymalne powiększenia - jeśli masz teleskop od niedawna albo dopiero zamierzasz go kupić to warto poobserwować okularami z zestawu, wybrać się na jakiś zlot albo do kolegi z podobnym sprzętem i sprawdzić czy trzeba więcej powiększać czy nie.

W praktyce lepiej operować pojęciem źrenicy wyjściowej a nie powiększeniem - http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1403-zrenica-wyjsciowa-z-czym-to-jesc/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to nie jest marketing, mój błąd i faktycznie powiększenie maksymalne w wypadku 8" synty wynoszące x400 czyli okular 3mm przy idealnym seeingu da nam większy o ~8x , ostry obraz niż w okularze 25mm, a przez to, że źrenica wyjściowa w przypadku 3mm okularu wynosi 0,5 mm, a w wypadku okularu 25mm wynosi 4,2mm, powoduje, że okulary typu 3mm nadają się do obserwacji tylko w świetnym seeingu jasnych obiektów ponieważ, im mniejsza jest źrenica wyjściowa tym obraz się ściemnia i staje się mniej kontrastowy, gdyż mniej światła rejestruje oko. Jeśli seeing będzie do kitu to problemem będzie zafalowanie atmosfery i kontrast danego obiektu przez które nie będziemy w stanie ustalić ostrości. To też okulary 25mm i 10mm, które są w zestawach i inne do okularu 7mm przy 8" syncie są okularami dającymi komfort oglądania bo ich źrenice wyjściowe dają optymalną ilość światła dla naszego oka, przy ustalaniu ostrości, a poniżej przy okularach 5 i 3mm przy takim sobie seeingu więcej się nakręcimy szukając ostrości niż to warte, masakra :D

 

edit...

 

Dzięki tranox :) nie zauważyłem tego, już poprawione :)

Edytowane przez Farmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.