Skocz do zawartości

koniunkcja Wenus i Jowisza


margor55

Rekomendowane odpowiedzi

18,08.2014r. jezeli dopisze pogoda bedzie mozna obserwowac ciekawe zjawisko jakim bedzie bliskie zlaczenie dwoch planet; Wenus i Jowisza. jezeli ktos ''lubi'' wczesnie wstawac chcialby to zobaczyc to wystarczy okolo godz. 04;30 skierowac wzrok na kierunek ENE i nisko nad horyzontem zobaczymy obydwie planety bardzo blisko siebie. dobrze bedzie to widac w lornetkach. a przy okazji mozna zrobic fajna fotke. moja pochodzi z 15.08.2014r. i zostala zrobiona o godz. 04.25. lustrzanka SLT a58 przez obiektyw zoom 75-300mm na 200 mm. iso 1600 /troche za wysokie/ t=1sek.

DSC06158 (Copy).JPG

Edytowane przez margor55
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, prognozy nie napawają optymizmem, ale na wszelki wypadek poradźcie notorycznemu początkującemu. Dysponuję sprzętem, jak w stopce. Więc czy:

- Sony Nex + statyw + obiektyw 210mm ?

- Sony Nex + ED 80/600 - w ognisku głównym? ( ewentualnie z barlowem 2x, ale to już chyba atmosfera nie pozwoli )

- Sony Nex + Hyperion Aspherical 36mm - projekcja okularowa ?

 

SCT 6" ( 150/1500) - to już chyba za duże powery, w jakiejkolwiek konfiguracji.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz wczesniej wyliczyc pole widzenia w tych zestawach.

P = 2*arc tg(0.5 x / f)

P - pole widzenia
x - wielkosc matrycy
f - ogniskowa

Sprawdz, czy kalkulator ustawiony jest na liczenie w stopniach, nie
radianach, ewentualnie przelicz.
1[rad] = 180 / pi [ďż˝]

Projekcje okularowa raczej z gory odrzuc. Uzyskasz nizsza jakosc obrazu, niz w ognisku glownym.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc dla refraktorka ( skorzystałem z kalkulatora http://www.12dstring.me.uk/fov.htm , wstawiając pentaxa k5 o prawie takich samych parametrach ) :

 

- bez barlowa - pole 2,26 x 1,5 st

- barlow 2x - pole 1,13 x 0,75 st

- barlow 3x - pole 45,18' x 29, 92'

 

Jak to się ma do wysokości obiektów, ich bliskości od siebie, warunków atmosferycznych...- jednym słowem od strony praktycznej.

Po łopacie proszę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w ciągu dnia przez lornetkę 20x80 wyłapałem tylko Wenus, niestety Jowisz gdzieś delikatnie chował się za cirrusami, a i same niskie chmury równie skutecznie przeszkadzały w obserwacji. Dziś natomiast aura była łaskawa i pozwoliła z samego rana na obserwację tej pięknej koniunkcji. Szkoda, że seeing był marny i złapanie ostrości do zdjęcia graniczyło z cudem, chociaż w wizualu przez Newtona 1000/200 złapałem kilka spokojnych okien i świetnie było widać Io i Europę, delikatnie na jednym ze zdjęć również widać.

 

Sprzęt: Canon 7D, Newton C8N, obiektywy Samyang 8mm, Samyang 85mm, Canon 18-85 IS.

 

IMG_5173.jpgIMG_5179.jpgIMG_5180.jpgIMG_5183.jpg

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie pogoda dopisała całą noc, ani jednej chmurki aż do samego rana.

Projekcja okularowa sk 1309 eq2 + adapter baader okular SW WA 6 m powiększenie 150x. Mam synte 8 ale jest nizsza i nie złapała. Dobrze, że zmieściły się w jednym polu okularu :D Jowisz matowy widoczne 2 pasy ( na 2 foto jak sie dobrze wpatrzy to widać zarys pasów) a Venus pięknie świeciła.

Nie jest profi ale musiałem czekać aż wzejdą wyżej ( co wiadomo i było znacznie jaśniej ) bo drzewa i domy zasłaniały.

1a.jpg

4aas.JPG

7.JPG

aa2.jpg

Edytowane przez marcin.p1
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszego ranka postanowiłem nadrobić wczorajsze niepowodzenie w uwiecznieniu "Parki u Żłóbka". Separacja może już nie ta, bo prawie 50' ale poranek w odróżnieniu do wczorajszego - bezchmurny. Planety było wyraźnie widać już 3* nad horyzontem, gdy tylko wychyliły się zza dachu bloku.

Zdjęcia robione Canonem 200/2,8; kombinacja różnych czasów, czułości i przesłon. Chciałem za wszelką cenę uwiecznić M44. W tym celu dosyć mocno prześwietliłem zdjęcia, żeby załapały się chociaż najjaśniejsze gwiazdy gromady a potem, w trakcie obróbki je przyciemniałem, żeby powrócił klimat.

Oprócz Wenus, Jowisza i kilkunastu najjaśniejszych gwiazd M44 i obu Osiołków, całkiem dobrze widać Ganimedesa a na niektórych zdjęciach majaczy też Europa i Io.

PARKA U ŻŁÓBKA 1.JPG

PARKA U ŻŁÓBKA 2.JPG

PARKA U ŻŁÓBKA 3.JPG

PARKA U ŻŁÓBKA 4.JPG

 

Edytowane przez jutomi
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.