Skocz do zawartości

drugi teleskop


skowyt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przychodzi powoli czas zakupu drugiego teleskopu. W związku z czym dylemat wyboru. Potrzebuje teraz sprzętu który będzie używał do obserwacji jak i do amatorskiego astrofot. Czy ten zestaw będzie odpowiedni, co ewentualnie do niego dokupić - a może ktoś poleci coś innego. Obserwacje będą prowadzone z granic miasta jak również pod wiejskim niebem. Za każdą radę z góry dziękuje wszystkim forumowiczom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No patrząc na montaż to myślę że do astrophoto spoko, zależy jaki masz sprzęt do fotografowania, ale te pytanie to raczej nie do mnie. Ale do astrofotografii jak najbardziej przyjemnie się ponoć prowadzi ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No patrząc na montaż to myślę że do astrophoto spoko, zależy jaki masz sprzęt do fotografowania, ale te pytanie to raczej nie do mnie. Ale do astrofotografii jak najbardziej przyjemnie się ponoć prowadzi ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wizuala spoko, do astrofoto troche za duża, ciężka tuba - ciężko będzie ją uprowadzić. Montaż do foto jak najbardziej natomiast jeżeli chodzi o tubę pod foto raczej nadałby się mniejszy refraktor typu TS65Q czy ED80, ewentualnie mniejszy newton. Ciężko o coś uniwersalnego do wizuala +foto bo to 2 różne bajki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż jak najbardziej na tak ale.... IMO można byłoby pomyśleć o HEQ5 Syntrek. Po podłączeniu montażu do laptopa i zainstalowaniu odpowiedniego programu pilot nie jest Ci już do niczego potrzebny. Wersja Syntrek będzie tańsza. Tuba hmmmm... ja chyba wolałbym na tym posadzić 150/750 (jeśli to ma być Newton) lub własnie jakiś refraktor. Dodatkowo Newton 150/750 jest dość popularną tubą (tak mi się wydaje) dlatego raczej większych problemów nie powinno być aby dostać ją na giełdzie. Warto pomyśleć o oszczędnościach bo trzeba pomyśleć o detektorze. Masz lustrzankę? No chyba, że budżet jest spory to można się pokusić o kamerę. Do tego przydałby się guiding + kamerka do guider'a. Korektor komy (jeśli to będzie Newton). Jakieś grzałki, okablowanie itp. A to dopiero początek. Niech dojdą ugięcia na wyciągu to i jego trzeba będzie wymienić. Dobrym pomysłem są również bafle do tuby itd.

Foto z vizualem nie pogodzisz. Trzeba po prostu pójść na pewne kompromisy. To nie tak, że jak masz setup do foto to nic nie zobaczysz ale to nie będzie to czego oczekujesz. Vizual = duuże lustro / Foto = lustro nie gra już tutaj pierwszoplanowej roli. Jest szereg innych ważniejszych parametrów. Zacząłem tak trochę "od tyłu" i nie zapytałem jaki budżet przewidujesz? Jaki obecnie teraz masz teleskop?

Edytowane przez DominikRD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aktualnie dysponuje SW(Synta)SK1309EQ2, lornetka Celestron SkyMaster 15x70. Wiem, że pogodzenie wizualu z foto jest trudne. Dysponuje około 5 tys. - wizual jest spoko, ale chciałbym zobaczyć efekty moich obserwacji w kolorze. jesli chodzi o aparacik to posiadam canona 1100D. Hmmm chyba, że do tego zestawu dokupić Newtona 150/750 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepszy kompromis między foto i wizualem właśnie newton 150/750. Przy obserwacjach już coś można zobaczyć, a przy okazji nie aż taka duża i ciężka tuba (i stosunkowo tania) więc do foto na heq5 się spokojnie nada. Canona dobrego masz także zostanie Ci jeszcze na wszelkie złączki, filterki czy jakiś korektor i inne pierdołki, i solidny w miarę uniwersalny zestaw :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem rozsądny wybór. Sam również tak do tego podszedłem i zakupiłem początkowo 150/750 na EQ3-2 aby się co nie co nauczyć. Montaż sprzedałem a tuba została. Obecnie nawet po zmianie na NEQ6 nie planuję jej wymieniać. No chyba, że pomyślałbym o 200/800.

Jak już montaż nabędziesz przyda się guiding bo przy dłuższych ekspozycjach inaczej się nie da. Jakiś nieduży refraktorek i kamerka.

Również T-ring aby połączyć aparat z wyciągiem.

Wężyk spustowy aby ustawiać czasy przy ekspozycjach w trybie bulb.

Zasilacz do montażu.

To tak na szybko ale w czasie wyjdzie co jeszcze potrzebne jest

Edytowane przez DominikRD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku obserwacji taki zestaw jest w porządku. Też kiedyś rozważałem taki zestaw tylko że głównie pod astrofoto. Po przeczytaniu różnych opinii zrezygnowałem. Wszyscy pisali że taka tuba jest zbyt duża pod ten montaż. Maks. co można powiesić na HEQ-5 to 150/750. Pod astrofoto maksymalny udźwig montażu trzeba podzielić przez 2 żeby uniknąć frustracji.

Edytowane przez Szymoff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200/1000 + NEQ6 to idealny zestaw do astrofoto oczywiście z obowiązkowym guidingiem. Do wizuala też się toto nada, bo 8" już nieco pokaże. Ale największym problemem jest to, że jeśli zajmiemy się astrofoto na poważnie, to na wizuala nie ma już nawet jednej minuty. Ewentualnie za jakiś rok, czy dwa (bardziej dwa), jak opanujemy sprzęt na tyle, żeby jego rozstawienie i uruchomienie zajmowało ok 1 godziny, to jest sens dokupić do tego jakiegoś dobsona i obserwować równocześnie z foceniem. Ale na początku, to prawie całą noc będziesz rozwiązywać problemy ze sprzętem, z czasem będziesz przez większość czasu tylko nadzorował, co się dzieje i tylko co jakiś czas reagował na problemy, a po nabraniu pełnej wprawy będziesz w stanie zostawić sprzęt na kilka godzin samodzielnej pracy. Niestety takie są realia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz mądrze prawi. Sam wiem po sobie. Zdarzało się tak, że po rozstawieniu się i złożeniu wszystkiego i podłączeniu coś nie działało i trzeba było walczyć. Czasami bezowocnie i sesja kończyła się zanim cokolwiek zacząłem palić. Ja też miałem dylemat co z wizualem. Dlatego 150/750 zostało a dokupiłem Syntę 10". Skok niesamowity :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.