Skocz do zawartości

Planetarium w Malborku


Stalker

Rekomendowane odpowiedzi

 

Planetarium w Malborku będzie kosztowało ponad pół miliona złotych

 

Urząd Miasta Malborka rozstrzygnął przetarg na budowę planetarium w Szkole Łacińskiej. Inwestycja będzie kosztowała ponad pół miliona złotych.

 

Spółka Delta z Białegostoku wygrała przetarg na stworzenie planetarium w Szkole Łacińskiej w Malborku. Oferta złożona przez firmę opiewa na 524 841 zł. Firma ma wykonać zamówienie do 15 października br.

 

Zgodnie z treścią zamówienia, obiekt ma powstać na planie okręgu o średnicy 6 metrów. Jako "dach" planetarium wykonana zostanie sferyczna kopuła kompozytowa z wypełnieniem z pianki. Kolor kopuły od zewnątrz ma być beżowy, a od wewnątrz biały, choć urząd zastrzegł, że kolorystykę zarówno planetarium jak i pomieszczenia poczekalni należy uzgodnić z nim na etapie realizacji. Posadzka będzie wykończona z wykładziny obiektowej trudnościeralnej, w ciemnych kolorach.

 

Więcej o wyposażeniu planetarium przeczytasz tutaj: Urząd Miasta Malborka zamówił planetarium do Szkoły Łacińskiej

 

Źródło: http://malbork.naszemiasto.pl/artykul/planetarium-w-malborku-bedzie-kosztowalo-ponad-pol-miliona,2393615,art,t,id,tm.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

 

Planetarium w Szkole Łacińskiej w Malborku w końcu będzie dostępne dla każdego

 

Od października będzie można korzystać z planetarium w Szkole Łacińskiej? Póki co, o atrakcji wartej ponad pół miliona złotych wie niewiele osób.

 

Blisko dwa lata mijają od uroczystego otwarcia Szkoły Łacińskiej. Nie każdy wie, że w środku znajduje się warte ponad pół miliona złotych planetarium. Atrakcja do dziś nie jest ogólnodostępna dla mieszkańców czy turystów. Ma się to zmienić jesienią.

 

- Wraz z pracownikami Urzędu Miasta pracujemy nad nowym regulaminem obiektu, który obowiązywać będzie od października. Wraz z jego wprowadzeniem uruchomione zostaną kolejne funkcje Szkoły Łacińskiej, z których - zgodnie z założeniami projektu - korzystać będą mogli mieszkańcy naszego miasta i okolic, także z planetarium, gdzie odbywać się będą pokazy wedle ustalonego harmonogramu - zapowiada Aleksandra Kapejewska, dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji.

 

MCKiE zapewnia, że choć seanse w planetarium nie były realizowane w ramach stałej oferty, to były prezentowane kilkuminutowe filmy demonstracyjne, głównie trwający 7 minut o „zanieczyszczaniu” nieba światłem. Oglądać je mieli goście dni otwartych, członkowie współpracujących organizacji, grupy szkolne. Przez dwa lata widzów miało być 6,5 tysiąca.

 

- Od października w pierwszej kolejności korzystać będziemy z filmu poświęconego odkryciom Galileusza i lotom w kosmos. Film dostępny jest w wersji 20- i 40-minutowej. Jednocześnie poszukujemy źródeł do finansowania zakupu kolejnych filmów, gdyż zdajemy sobie sprawę z tego, że "repertuar" planetarium będzie musiał się co jakiś czas zmieniać - mówi Aleksandra Kapejewska.

 

Planetarium mieści od 25 do 30 osób. Cena pokazu będzie ustalona w opracowywanym regulaminie.

 

Źródło: http://malbork.naszemiasto.pl/artykul/planetarium-w-szkole-lacinskiej-w-malborku-w-koncu-bedzie,3839159,art,t,id,tm.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Macie już jakieś konkretne plany co do średnicy i systemu projekcji?

Nie mamy żadnych:)

Właśnie może na Was się będziemy wzorować - jeśli za 500 tys da się wybudować takie planetarium - ja myślałem, że sporo więcej.

U nas w mieście max kwota na projekt to 600 tys złotych - wychodzi więc, że starczyłoby.

W przyszłym roku pewnie napiszemy projekt do Budżetu Obywatelskiego.

I będziemy śledzić poczynania u Was:)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mamy żadnych:)

Właśnie może na Was się będziemy wzorować - jeśli za 500 tys da się wybudować takie planetarium - ja myślałem, że sporo więcej.

U nas w mieście max kwota na projekt to 600 tys złotych - wychodzi więc, że starczyłoby.

W przyszłym roku pewnie napiszemy projekt do Budżetu Obywatelskiego.

I będziemy śledzić poczynania u Was:)

Pozdrawiam

 

Jest kilka bardzo sensownych metod zrobienia planetarium, wcale nie kosztownych. Obserwujcie co się stanie z projektorem z Muzeum Techniki w Warszawie, bo coś będzie musiało się stać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mamy żadnych:)

Właśnie może na Was się będziemy wzorować - jeśli za 500 tys da się wybudować takie planetarium - ja myślałem, że sporo więcej.

U nas w mieście max kwota na projekt to 600 tys złotych - wychodzi więc, że starczyłoby.

W przyszłym roku pewnie napiszemy projekt do Budżetu Obywatelskiego.

I będziemy śledzić poczynania u Was:)

Pozdrawiam

 

"U Was" - masz zapewne na myśli Malbork. Ja nie jestem z Malborka, opiekuję się po prostu działem Planetaria i obserwatoria na forum, bo kocham planetaria i prowadzę własne :)

 

Planetarium w Malborku kosztowało ZTCW ponad 600 tys. (adaptacja sali, wykonanie kopuły, projektor i reszta wyposażenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

"U Was" - masz zapewne na myśli Malbork. Ja nie jestem z Malborka, opiekuję się po prostu działem Planetaria i obserwatoria na forum, bo kocham planetaria i prowadzę własne :)

 

Planetarium w Malborku kosztowało ZTCW ponad 600 tys. (adaptacja sali, wykonanie kopuły, projektor i reszta wyposażenia).

 

Dzięki za obie informacje i sprostowanie:)

No to czuje, że My nie damy rady z tym planetarium, bo nie mamy budynku - znów trzeba będzie budować jak Astrobaze....

Musimy dokładnie to wszystko ogarnąć - czy jest sens w ogóle pisać projekt.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki za obie informacje i sprostowanie:)

No to czuje, że My nie damy rady z tym planetarium, bo nie mamy budynku - znów trzeba będzie budować jak Astrobaze....

Musimy dokładnie to wszystko ogarnąć - czy jest sens w ogóle pisać projekt.

Pozdrawiam

 

Planetarium umieszczono na wysokiej kondygnacji. Ponieważ pomysł uruchomienia planetarium pojawił się na etapie prac budowlanych w Szkole Łacińskiej i pomieszczenie było praktycznie wykończone, były duże kłopoty z umieszczeniem w nim kopuły. Poniżej dwa zdjęcia z mojej wizyty w Malborku w marcu 2015 r., niespecjalne kompozycyjnie, ale dysponowałem tylko obiektywem 18-55 mm.

 

post-730-0-33747100-1472472931_thumb.jpg post-730-0-15353200-1472472932_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A słuchaj - widać, że obeznany w tym jesteś.

Czy jest szansa na zbudowanie od podstaw planetarium za 600 tys złotych?

Nawet małego na hmm nie wiem 10-20 miejsc??

 

Jak widać na przykładzie Malborka - da się mając pomieszczenie dla kopuły. Nie podejmuję się oszacowania kosztów, gdy trzeba wszystko stawiać od zera. Sądzę jednak, że budżet 600 tys. zł będzie zbyt skromny na takie przedsięwzięcie. Oczywiście jeśli chcemy mieć w miarę dobrze wyposażone planetarium, a nie byle jaki projektor i byle jakie lustro, o dedykowanym projektorze z rybim okiem nie wspominając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak widać na przykładzie Malborka - da się mając pomieszczenie dla kopuły. Nie podejmuję się oszacowania kosztów, gdy trzeba wszystko stawiać od zera. Sądzę jednak, że budżet 600 tys. zł będzie zbyt skromny na takie przedsięwzięcie. Oczywiście jeśli chcemy mieć w miarę dobrze wyposażone planetarium, a nie byle jaki projektor i byle jakie lustro, o dedykowanym projektorze z rybim okiem nie wspominając.

Dobra - dzięki za pomoc.

Musimy się dokładnie rozejrzeć w tej kwestii - a miasto może dorzuci do miliona:)

Astrobaza póki co cieszy się bardzo dużą popularnością w Radomiu jak i okolicy - około 5 tysięcy ludzi nas od lutego odwiedziło;)

Jak utrzymamy poziom to i miasto - samo z siebie może coś dorzuci hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.