Skocz do zawartości

Tania Lustrzanka do astrofotografii


Adrian Kumor

Tania lustrzanka do astrofotografii.  

93 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Która z tanich lustrzanek najlepiej sprawdza si? w astrofotografii

    • Canon 350D
    • Pentax K-r
    • Pentax K-m
    • Nikon D40
      0
    • Canon 400D
    • Canon 450D
    • Nikon D50
    • Sony A200
      0
    • Konica-Minolta 5D
      0
    • Pentax K110D
      0
    • Nikon D70
      0
    • Sony A230
      0
    • Sony A100
      0
    • Nikon D3000
      0
    • Canon 10D
    • Canon 1000D
    • Canon 20D
    • Canon 1100D


Rekomendowane odpowiedzi

Jak u większości początkujących tak i u mnie przyszedł czas wyboru lustrzanki. Czytałem wiele o wyborze odpowiedniej i im więcej czytałem tym więcej miałem możliwości wyboru. Nie mam pojęcia którą wybrać dlatego prośba do was o zaznaczenie w ankiecie które wy polecacie (może być kilka). W ankiecie są wszystkie tanie lustrzanki (jak pisali inni: nadające się do astrofoto) ,które znalazłem. Jeśli jest jakaś lustrzanka, której nie uwzględniłem to proszę mnie poprawić.

 

Z góry dzięki wszystkim za pomoc i mam nadzieję, że pomoże to nie tylko mnie, ale również innym astroamatorom tającym przed tym trudnym wyborem.

 

Pozdrawiam Adrian.

Edytowane przez Adrian Kumor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze odpowiedz na poniższe pytania:

 

1. Jaki masz budżet na ten zakup?

2. Sprzęt może być nowy czy musi być używany?

3. To aparat tylko do astrofoto czy również do zwyczajnej fotografii?

4. Astrofoto ze stackowaniem, darkami, flatami itd czy jednostrzałowce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna Alpha nie nadaje się ze względu na baterię. Tam jest lustro półprzepuszczalne. Owszem do foto ze statywu + np astrotrack (ja tak mam). Zaletą Sony są dość niskie szumy przy wysokich ISO.

 

Konica Minolta 5D odpada. Grzanie się elektroniki w rogu ekranu dyskwalifikuje ten aparat do długich czasów. Przetestowałem. Przy 120 sek dziura na 1/4 ekranu.

 

Pozostaje Canon. Tutaj wybór zależy od Ciebie i środków jakimi dysponujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nic nie jest napisane, to wszystko musi działać. Najczęstszą usterką jest padnięta migawka. W przypadku 450D można to sprawdzić w różnych programach, a podawana żywotność przez Canona to 100k klapnięć, co nie oznacza, że nie może działać przez 300k i że nie może paść po 30k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna Alpha nie nadaje się ze względu na baterię. Tam jest lustro półprzepuszczalne. Owszem do foto ze statywu + np astrotrack (ja tak mam). Zaletą Sony są dość niskie szumy przy wysokich ISO.

 

 

Co rozumiesz pisząc, że żadna Alpha się nie nadaje ze względu na baterię?

Używam Sony Alpha 350 i nie potwierdzam Twoich obaw. Bateria pozwala na kilkugodzinne sesje.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukałem trochę na Allegro itp. i mam na celowniku 4 Canony. Mianowicie 10D, 20D, 350D i 450D . W 450 kusi mnie Live view, ale musiałbym wstrzymać się z zakupem, a zależy mi na czasie.

Który z tych modeli możecie mi polecić?

 

Wysyłane z mojego U8500 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem 350d i powiem że ustawianie ostrości to katastrofa - po wymianie filtra przed matrycą gdzie indziej jest punkt ostrości na matówce a gdzie indziej na matrycy (różne grubości filtrów). Podgląd zdjęcia (z maską Bahtinova) na mikroskopijnym wyświetlaczu - daje się zrobić ale wygodnie nie jest. Nie używałem APT, ale 350d ma chyba USB 2.0 i tu trochę można się ratować (podgląd na kompie i korekcja ostrości). Jak już ustawi się ostrość to jakość (moim zdaniem) przynajmniej porównywalna do 450d. Trzeba pamiętać tylko o "upierdliwym" amp-glow przy dłuższych ekspozycjach który chyba jest w niej (350d) najbardziej widoczny (nad prawym dolnym rogiem).

W 450d ustawiam teleskop na w miarę jasną gwiazdę, uruchamiam LV i na maksymalnym powiększeniu ustawiam ostrość. Przy odrobinie wprawy (obserwacji słabszych gwiazd pojawiających się w punkcie ostrości) jak dla mnie da się ustawić ostrość przyzwoicie bez komputera. Operacja trwa kilkanaście sekund.

W związku z powyższym 350-ka leży sobie w szufladzie...

 

Pozdrawiam

 

Kuba

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w 350 ostrość ustawia się tylko z maską Bathiowa?

 

Zanim kilka lat temu weszły maski Bathinowa (gdzie do ustawienia ostrości wystarczą dwie lub trzy ekspozycje) było jeszcze gorzej.

Pozostawała metoda prób i błędów (upierdliwe robienie kilkunastu kilkusekundowych ekspozycji w poszukiwaniu punktu ostrości) lub wszelkiego rodzaju odmiany masek Hartmana i spajkowników np.http://astropolis.pl/topic/17768-takahashi-tsa-102s/?hl=%2Btsa+%2Bjutomi&do=findComment&comment=252910 #7 :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wiem, ze poza budżetem, ale w tej chwili jak miałbym coś sensownego wybierać to 50D.

Ceny na poziomie 1,2-1,3k za to body to relatywnie niewiele - w stosunku do moźliwości.

Można nawet zapodać soft umożliwiający nagrywanie w HD (jeśli ktoś już musi katować matryce...;)

 

Tryb live view to znakomita sprawa, pamietam jak męczące było ogniskowanie w canon

utility. 50D to tez aparacik do całkiem dobrego foto dziennego, AF nawet nieco lepszy niż

w 5D mk2. 50D dość szybko zużywa akumulatorki, ale można dokupić gripa lub lepiej - zasilacz

zewnętrzny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Żadna Alpha nie nadaje się ze względu na baterię. Tam jest lustro półprzepuszczalne. Owszem do foto ze statywu + np astrotrack (ja tak mam). Zaletą Sony są dość niskie szumy przy wysokich ISO.

 

Konica Minolta 5D odpada. Grzanie się elektroniki w rogu ekranu dyskwalifikuje ten aparat do długich czasów. Przetestowałem. Przy 120 sek dziura na 1/4 ekranu.

 

Pozostaje Canon. Tutaj wybór zależy od Ciebie i środków jakimi dysponujesz.

 

 

Żaden z wymienionych przez autora wątku Sony nie ma niskich szumów. Powiedziałbym że mają masakryczne szumy w negatywnym tego słowa znaczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vk oczywiscie. Ja mam Sony a58 i nie mam zamiaru jej zmieniac na np. Canona, tylko po to zeby miec minimalnie mniejszy szum. Lepsze bylyby rady jak optymalnie wykortzystac posiadana lustrzanke do astrofoto. Oczywiscie malo jest astromilosnikow, ktorzy posiadaja i uzytkuja mniej popularny sprzet, ale nawet najdrobniejsza rada z Ich strony moglaby spowodowac, ze uzytkownicy aparatow Sony, Panasonic itp.czuliby sie mniej sfrustowani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość nie używa Sony więc jak wam pomóc? Upierdliwą sprawą w niektórych modelach sony jest automatyczne odszumianie rawów bez możliwości wyłączenia tego. Nie pamiętam tylko w jakich modelach. To niestety dyskwalifikuje je do astrofoto bo efekty będą słabe. Lepiej kupić poczciwego 300D ;), który kosztuje grosze. Widziałem fajne foty drogi mlecznej z sony a7s ale to jest flagowy model, który kosztuje dosyć sporo. Zamiast się frustrować teraz lepiej było poczytać testy wcześniej ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogło tak być - głosowali użytkownicy na własny sprzęt. Ale bardziej miałem na myśli co z tego może wynikać.

 

Otóż przyjmuję założenie (jakieś trzeba ;)) że większa część ludzi wchodząc w to hobby nie kupuje na ślepo i na gorąco pierwszego z brzegu sprzęta, tylko robi jakieś rozeznanie, również obejmujące "za ile mogę to kupić i co mi to da". Więc ilość posiadaczy Canonów EOS 350/450D może również wynikać z tego, że ten sprzęt przy stosunkowo niskim budżecie naprawdę daje stosunkowo wysokie możliwości - ergo, to jest odpowiedź na Twoje pytanie postawione w ankiecie.

 

Solidną odpowiedzią byłyby wiarygodne testy, ale ankieta przynajmniej pokazuje jakiś kierunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.