Skocz do zawartości

Wielkość Ogniskowej a wymagania od setup'u - M27 Test


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

Jak może niektórzy z was się orientują , zmieniłem teleskop na ciut większy , tak aby pomacać wzrokiem regiony, które były niedostępne moim poprzednim zestawem.

 

Jak każda zmiana , generuje wiele problemów - nie obyło się bez nich i u mnie ...

 

Zmiana ogniskowej 0,8m na 1,7 metra zrewidowała wszelkie ustawienia i niedoskonałości z tym związane . Wcześniejszym zestawem mogłem wykonywać 20min ekspozycję , bez żadnego problemu , pomimo że zestaw był niedokładnie ustawiony na polarną , nie był dokładnie wyważony , kabelkologja , soft ... - nie miało to aż takiego znaczenia. - Teraz niestety w każdą materię trzeba się zagłębić .

 

---------------------------------------

Tutaj kilka zdjęć testowych:

 

4X L 120s B1x1 RGB B2x2 - przy tych czasach jeszcze te gwiazdy jakoś wyglądają ... - teleskop nie był dokładnie schłodzony , nad ostrością też trzeba Jeszce popracować (muszę zrobić krzywe w maxfokusie), a i flaty trzeba przygotować ...

M27 ENDV1 Crop1x1.jpg

 

 

Ha 1200s B1x1 pomniejszone tak aby nie było widać poruszenia gwiazd .

Ha1200s.jpg

 

Próbowałem kilku możliwych konfiguracji guidingu (z małym teleskopem 400mm i AP 1048mm) - myśląc że on będzie miał większy wpływ na dokładność , a nie wpadłem na to, że montaż jest za mało dokładnie ustawiony na polarną ... kiedyś o tym wspominał Andrzej F. po zmianie teleskopu , również wymagania wzrosły dla montażu.

Ostatnim razem ustawienie na polarną robiłem wizualnie . Teraz chciałem zrobić to za pomocą programów - śmieszna sprawa - ale jeszcze tego nie robiłem , z racji tego że posiadam stacjonarne obserwatorium (nie było po prostu takiej potrzeby) - ale czasy się zmieniają i trzeba się czegoś nowego nauczyć .

Czy możecie potwierdzić, że najlepszą metodą na ustawienie polarnej jest metoda dryftu ?

Co będę potrzebne .... , i jakim programem można skontrolować poprawność ustawień.?

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dwóch metrów da się focić nawet standardowym montażem np. EQ-6. Ale fakt, poprawne ustawienie montażu na biegun to podstawa, o seeingu już nie wspominając. Tu moja próba tego samego obiektu z EQ-6 i SC8 z ogniskową 2 metry: http://astropolis.pl/topic/33011-m27-na-goraco/

 

Z dobrych programów do ustawiania montażu na biegun jest jeszcze PEMPro: http://www.ccdware.com/products/pempro/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś wiem na temat dlugich ogniskowych.... Temat nie jest prosty :)

Sprawdź czy nie masz luzów w połączeniach mechanicznych. Przede wszystkim sprawdź wyciag.

Jeżeli montaż dobrze pracuje (ma male PE i gładkie) powinien sobie poradzić z niewielką niedoskonałością ustawieniana Polarną nawet przy f 1.7m. U mnie RC f2m nie miał dobrze ustawionej polarnej w AP900 i montaz dawał radę, stąd przypuszczam że problemem nie jest Polarna....

Poza tym lepiej zastosować OAG zamiast zewnętrznego guidera.

Warto sprawdzic też kolimację teleskopu :)

 

Gratuluje nowej, fajnej rurki :)

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po 3 latach udoskonalania sprzętu mam takie gwiazdki z 1500mm

 

M27IR3a.jpg

 

a takie z 3750mm

 

M27IR3.jpg

 

Nie chce Cię zniechęcać ale jak już się uporasz ze wszystkimi problemami czeka Cię betonowa ściana, tj. polski seeng. Takie zdjęcie jak to powyżej z 3750mm można zrobić kilkanaście dni w roku w pozostałe dni jest jedynie rozmazana paćka i spodziewaj się tego. Do tej skali wymagany jest planetarny seeing.

 

M27bs.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej ogniskowej próba guidowania zewnętrzną optyką to bardzo "odważne" posunięcie. U mnie to nigdy nie zagrało i przy tym montażu dało się działać z 3m tylko przez OAG, ale też nie było to słodkie życie. Generalnie wszystkie montaże "z przekładniami" wymagają już odpowiedniego potraktowania. Nie da się tego używać tak od razu out of the box - wszystko ma znaczenie.

 

Co to w końcu jest za teleskop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie korygowałem polarnej , tylko pomierzyłem jej błędne ustawienie ...

Możecie mo to wytłumaczyć , jest żle , tragicznie ,czy ..._?

Od lewej strony obrazka >wschód południe zachód ... w każdej pozycji inny błąd ?

zestawienie.jpg

--------------------------------------------

Zapewne sprzęt jeszcze przed solidną kolimacją?

 

Teoretycznie nie... - Baader już to robił , a Wessel nie miał za dużo obiekcji do kolimacji , jak sie go pytałem !_?

 

Ja po 3 latach udoskonalania sprzętu mam takie gwiazdki z 1500mm

 

 

Hamal ,ty robisz świetną robotę , zauważ , że ja fotografuje od 1-2 lat ...

betonowa ściana, tj. polski seeng.

 

Co do seeingu , sciana w PL ale nie w IT :icon_smile:

 

Z dwóch metrów da się focić nawet standardowym montażem np. EQ-6. Ale fakt, poprawne ustawienie montażu na biegun to podstawa, o seeingu już nie wspominając.

 

I tu chyba masz rację ... tylko trzeba to najpierw poprawnie zrobić !...zawsze musi być ten drugi raz ..

Mi się te wykresu u góry nie podobają ... czy mam rację .?

 

 

Przede wszystkim sprawdź wyciag.

Jeżeli montaż dobrze pracuje (ma male PE i gładkie) powinien sobie poradzić z niewielką niedoskonałością ustawieniana Polarną nawet przy f 1.7m. U mnie RC f2m nie miał dobrze ustawionej polarnej w AP900 i montaz dawał radę, stąd przypuszczam że problemem nie jest Polarna....

Wyciąg sprawdzony --- wszystko dokręcone na maxa, Atlas siedzi jak przykuty, a inne rzeczy są skręcane.!

Dzisiaj nagrałem ponownie PE..... a jak ?! ... włączyłem guider i włączyłem nagrywanie PE w montażu , innego sposobu nie znam , bądź nie mam do tego odpowiedniego programu ... jakieś propozycje , lub sugestie ?!

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to trochę nie podobają mi się te jasne gwiazdy. Zapewne sprzęt jeszcze przed solidną kolimacją?

 

To są na razie tylko próby ze złym prowadzeniem, może dlatego.

 

 

 

 

 

Jest jakiś darmowy program analogiczny do tego który pokazany jest powyżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj odnośnie gwiazd i prowadzenia z ostatniej nocy ...

Crop1x1 - jeżeli gwiazdy będą takie jak na M45 testowo , to mi nic więcej nie potrzeba ...

gwiazdy.jpg

 

gwiazdy dd.jpg

 

Co dziwne , widać że NGC281 i M45 nie były od siebie daleko oddalone , a jaka różnica w prowadzeniu , co jeszcze da się zauważyć , to to że oba obiekty o tej godzinie są dosyć wysoko (2-3godzina) , gdzie złe ustawienie polarnej powinno mniej przeszkadzać .

 

--------------------------

 

Błąd <5 arcmin jest akceptowalny. Nie wiem skąd te różnice - robiłeś za każdym razem plate solva przed odpaleniem procedury PAM?

 

Za każdym razem , dla każdego kierunku robiłem osobno . - na chłopski rozum , to Pam powinien pokazać wszędzie ten sam błąd ? czyż nie ? - a i w zależności od obiektu i jego górowaniu , ten czas bez pchniętych gwiazd powinien się wydłużać ?

 

PAM jest darmowy, a jak masz montaż stacjonarny, to ściągnij sobie triala Maxima i jak raz ustawisz, to wystarczy.

 

Ilu sugerujesz ustawienie polarnej inną metodą ?

 

----------------------------------------

 

A jak juz ten pomiar dokonałem >

koniec pomiaru.jpg

 

i widzę to kółko , to na co mam lukać i czym kręcić (DE RA) , - nejlepsze by było jak by ta tarczka z kółkiem przesuwała się w jakąś stronę po przekręceniu DA lub RA , ale przecież tak nie jest .?

------------------------------

 

I tu jeszcze M45 cała i crop1x1 120s L

M45-001LjpgCrop.jpg

 

M45jpg.jpg

Edytowane przez Naski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DE RA nie kręcisz, tylko śrubami azymutu i wysokości. Z doświadczenia wiem że błąd <2 arcmin trudno skorygować (jesteś tak blisko celu że kręcenie śrubami azymutu/wysokości może łatwiej pogorszyć niż polepszyć wynik).

 

Ale co do zasady: jak masz kółko tak jak na ostatnim zrzucie, to montaż celuje w prawo poniżej bieguna. Więc trzeba odpowiednio skorygować wysokość/szerokość :)

 

PAM ma metodę wyświetlenia na podglądzie gwiazdy którą trzeba wyrównać do wyrysowanych przez PAM linii (to się pojawia w kolejnych krokach cyklu ustawiania na biegun), ale nie korzystałem nigdy z tego.

 

edit: i po lekkiej korekcie azymutu/wysokości kolejny plate solve i procedura od początku, jak w tutku Pawła.

Edytowane przez dziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za każdym razem , dla każdego kierunku robiłem osobno . - na chłopski rozum , to Pam powinien pokazać wszędzie ten sam błąd ? czyż nie ? - a i w zależności od obiektu i jego górowaniu , ten czas bez pchniętych gwiazd powinien się wydłużać ?

 

Primo - Poczytaj co pisze Pav tam jest wyjaśnione gdzie się powinno wykonywać pomiar - nie wiem jak w Twoim montażu ale w budżetowych nawet złe ustawienie przeciwwagi robi gigantyczną różnicę.

Secundo - PAM jest pisany na J2000 i w tej chwili robi już ogromny błąd ale o tym też znajdziesz w wątku jeżeli go tylko przeczytasz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziki

DE RA nie kręcisz, tylko śrubami azymutu i wysokości

 

Wiem , użyłem złego określenia ...

Ale w Pam

ta opcja

3. Pole wyboru parametrów pomiaru

- Wybieramy czy montaż ma wykonać ruch na wschód (east) lub zachód (west)

 

zmieniałem strony świata a nie zmieniałem tej opcji ?! ... Chyba musiałem coś nakombinować , że te pomiary tak wyszły.!

 

Zombi - czytałem , ale nie doczytałem o tym

(UWAGA! - Program wspiera ustawienie na biegun dla J2000 a nie JNow, z tego co czytałem na yahoo group, w przygotowaniu jest wersja, która uwzględnia przesunięcie bieguna.)

 

- w tym momencie mało istotne - bo jak widać robięjeszce coś źle , jak opanuje metodę to ją będę dopieszczał jak ty piszesz .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal , jak nie masz co robic ... to wpadaj ... ty mi pomozesz w ustawieniach polarnej :szczerbaty: , a zapewniam inne atrakcje ! :flirt:

Może kiedyś :)

 

Co do programów to widzę że wymagają one skomputeryzowanych montaży, to nie mój ^_^

 

 

PS. od czasów próbek Jesiona nie miałem tego uczucia że napatrzeć się nie mogę analizując gwiazdka po gwiazdce duże pole dużej skali. Te Plejady miodne są :) Więcej !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Male odświeżenie tematu , ostatnio męczyłem polarną i związku z tym kilka małych pytań ...

 

Wcześniejsze pomiary były niedokładne (miałem namieszane w parametrach - po studiowaniu tutoriali Jolo - jeszcze raz wielkie dzięki - zaczaiłem )

- Taki miałem rozjazd za pierwszym razem ,

 

Południe 1 podejscie.jpg

Czyli sporo ...

 

Potem udalo się zejść do

Poludnie.jpg

 

i na koniec taki wynik .. ale na wschodniej gwieździe ... jak sprawdziłem na południowej potem , rozjazd był większy .

pomia r 11.jpg

 

no i pytania >:

1. Czy wynik na wschodniej i południowej gwieździe nie powinien być taki sam ?

2. Jak widać na zdjęciu Ra Error 279,35. Dec chyba akceptowalne 1,51 , jak to się ma do

Elevation Error 0,2445

Azimuth Error -2,16

Może ktoś zinterpretować te wartości , i na które zwracać uwagę ...

3.Teleskop Ra Slew - czy 5 stopni wystarczy , czy robić na więcej ...?

op.jpg

 

4.Po pomiarze , kierowałem się wskazówkami PAM (Next i dojeżdżałem gwiazdą do ---- i tu pytanie . :)

Czy dobrze --- do rogu tego częściowego kwadratu który rysował PAM

kwad.jpg

 

Na końcu miałem sytuacje , że PAM rysował cały kwadrat i gwiazda była centralnie w środku , co to oznacza .?

 

Moim zdaniem dalej jest coś nie halo z ustawieniem na polarną ...

widać to po teście dryftu ...

phd dry.jpg

 

i zdjęciach

600s Ha B1x1

Na początku miałem takie gwiazdy (powiedzmy akceptowalne na stan dzisiejszy )

NGC7000 600s.jpg

 

A po kilku godzinach ... klatki "zmierzały" już w jakąś stronę

po 2 h.jpg

 

Proszę o jakiś komentarz i wskazówki , bo dzisiaj jak pogoda pozwoli chciałbym jakiś test powtórzyć .

Czy olać Ten PAM i zacząć ustawiać metodą dryftu z PHD ? - nie wiem czy nie będzie szybciej i dokładniej ?

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.