Skocz do zawartości

Wielkość Ogniskowej a wymagania od setup'u - M27 Test


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

Oj oj


1. Powinien ale nigdy nie będzie - nawet dwa przebiegi na tą sama gwiazdę zawsze różnią się nieznacznie - błędy mechaniki.

2. W celu uzyskania najdokładniejszego pomiaru montaż powinien przesuwać się na zachód zgodnie z naturalnym kierunkiem obrotu głowicy - należy pamiętać o odpowiednim wyważeniu sprzętu tak aby montaż ciągnął.

Należy pamiętać że PAM pokazuje błąd na J2000 a biegun względem gwiazd jest w tej chwili sporo w innym miejscu. więc nawet jak ustawisz w punkt to na bank masz błąd większy niż 3 minuty - ja stosuje excel w którym przeliczam jaki powinien być błąd PAM aby ustawienie było najbliższe rzeczywistości.

Te błędy które pokazałeś są znośne - pytanie tylko czy się nakładają czy niwelują z błędem który powinien być.

3. Im więcej przesuniesz tym dokładniejszy pomiar uzyskasz

4. W pierwszym kroku ustawiasz montaż na naprawdę jasna gwiazdkę - ma ona być w środku kadru w kwadracie - robisz to z planetarium lub sterownika dopiero potem dajesz next i PAM wylicza błąd i rysuje krzyż na którym musisz ustawić gwiazdkę ale teraz tylko mechanicznie śrubami az/el. Oczywiście jak wiesz jaki błąd ma wskazywać PAM to nie przesuwasz gwiazdki na krzyż ale wnioskując z odległości gwiazdki od krzyża przesuwasz gwiazdkę tak aby w PAM uzyskać żądany błąd ;)


PAM ma drobne problemy z rysowaniem krzyża i kwadratu orz linii którą masz zjechać gwiazdką do środka krzyża - zależy to od powiększenia kadru oraz jasności gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Position of Telescope Ra Drive Axis - Ra Error 279,35 degrees CW from Up - czy to jest ważne ! O czym ten parametr mówi - bo mi się kompletnie nie podoba ?!

 

Zombi - dzięki - a możesz mi (łopatologicznie - podać - jaki jest na dzisiaj błąd i jak go wpasować w te zdjęcia - po obliczeniu w twoim exelu ) -

... co do wyważenia ... jest zrobione to b. dokładnie , jak i również problem z kabelkologią rozwiązany , nic nie ciągnie .

 

4. W pierwszym kroku ustawiasz montaż na naprawdę jasna gwiazdkę - ma ona być w środku kadru w kwadracie - robisz to z planetarium lub sterownika dopiero potem dajesz next i PAM wylicza błąd i rysuje krzyż na którym musisz ustawić gwiazdkę ale teraz tylko mechanicznie śrubami az/el

 

Tutaj się trochę gubię . tzn wszystko robione jak tutka Pawła , ale on tam nie opisuje fotograficznego ustawienia , tylko na oko majta pokrętłami i powtarza procedurę .
U mnie program po obliczeniu wszystkiego, rysuje tylko te 2 linie , nawet nie cały kwadrat , potem az/el manualnie ustawiałem --- dopasowując do tego rogu --- czy dobrze ? - krzyża żadnego tu nie widzę ?

 

zależy to od powiększenia kadru oraz jasności gwiazdy.

 

gwiazda była jasna , kadr ogromny, -

 

A co robimy w momencie jak jest rysowany kwadrat ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naski jeśli gwiazdki się wydłużają z kolejną klatką, to strzelałbym że nie chodzi o polarną, ale o pozycję teleskopu... może jakieś ugięcie się odzywa? O której godzinie robiłeś tą Amerykę, czy nie szła już za horyzont? Może atmosfera mieszała guidingowi? Ja mam teraz taką sytuację, że jak strzelam w Choinkę nad blokami to mam właśnie tak pojechane gwiazdki, a po godzinie jest OK.

 

Trochę po omacku, ale staram się podrzucić jakiś pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziki dzięki za udzielanie się ,

Ameryke jak zaczynałem fotografować to była H 22:41 to ta pierwsza nieporuszona fota .... potem od północy czyli po 1,5 H przesuniecie nabrało na sile w exposycjach 10 min .... na 120s tego nie widać .

 

Chyba znów zamrożę temat do czasu jak nie dostanę oaga i Pempro programu ..............................................

 

Co do ugięć ... hmmmmm.... Teleskop + Atlas + kamera .... wszędzie sztywno ............?!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jeśli przeglądasz kolejne klatki z sesji masz "dryf" obrazu czy gwiazdki "stoją" tylko są poruszone? Jeśli podczas "slideshow" obraz się przesuwa (powoli ale skutecznie) to ugięcia na rurce guide, właśnie to przerabiam że w niektórych położeniach kable bardziej obciążają kamerę guide i obraz mi ucieka choć guide cały czas ok.

 

Pozdrawiam

 

Kuba

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to wykluczam ... tu jest wszystko na skręt ... jako guide mam ---- Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan - ostatno tez to z

schronisowałem

 

Jeżeli te kreski wychodzą podczas fotografowania z włączonym guidem, i wykluczasz ugięcia na teleskopie głównym i guiderze to pozostaje tylko dovetail :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli te kreski wychodzą podczas fotografowania z włączonym guidem, i wykluczasz ugięcia na teleskopie głównym i guiderze to pozostaje tylko dovetail :)

 

Krzychoo226 - ja nie wykluczam względnych ugięć, - ale dziwi mnie że w jednej pozycji teleskopu 600s "expose" nie ma kompletnie pojachania , a w innym już przy 120s widać że coś nie halo ----------- to jest problem ---

Moim skromnym zdaniem , jest to niedokładne ustawienie na polar ... a a obiawi się tym że w pewnym położeniu teleskopu ciągnie 10+ min exposeeeeeeee a w innych wymięka . starałem sie za pomocą PAM ustawić jak najlepiej ale jak widać nie wniosło to zbyt wiele - aczkolwiek w pewnych ustawieniach czuje polepszenie ...........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma ustawienie na polarną do jednostajnego ruchu obrazu podczas guidowania? Gdybyś nie miał ugięć w systemie to mógłbyś ustawić montaż prostopadle do polarnej i guider by to korygował. To że odjeżdżają Ci gwiazdki świadczy jednoznacznie o ugięciach. Zewnętrznym guiderem można się bawić przy skali 2"/px i więcej. Źle ustawiona polarna wpłynie na ilość korekt i pociągnie za sobą wszystkie problemy z tego wynikające, na pewno nie będą z tego powodu uciekać gwiazdki (przy włączonym guiderze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychoo226 no ciężko mi polemizować , ale jedno wiem , że miałem "skopane" ustawienie na polarna , a guiding i tak ładnie korygował 0,8 jak i 1,08 metra ogniskowej ... uzysk 100% miałem z poprzednim setupem.

........... ach ta astronomia amatorska , .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie na polarną nie ma wpływu na poruszone gwiazdki - no chyba że guider patrzy w inną część nieba niż główna rurka.

 

Jeśli ekspozycje blisko zenitu są ok, a poruszone na niższych elewacjach to brak sztywności na rurce guide. U mnie były/są piękne pojechania w osi ra w pewnych miejscach nieba przez kable od kamerki guide. Jeśli rurka guide jest nad główną rurką to jest ok, jeśli z boku to mam dryf. Ktoś to kiedyś nazwał "sprzętowym ditheringiem" ;)

 

Pozdrawiam

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa zdania w ramach małego podsumowania tego tematu . Jak znajdę czas i porobię więcej testów , postaram się tutaj zamieścić ostateczną opinie . A między czasie ku-PRZESTRODZE !

 

Po zmianie teleskopu na ten z większą ogniskową , miałem pewne obawy właśnie , jak to będzie z prowadzeniem - czy montaż który posiadam da sobie radę .Może inaczej , czy osoba go obsługująca poradzi sobie z tym tematem - A obserwowaliście w wątku - mnóstwo rzeczy podstawowych , mi brakuje (brakowało), jeżeli chodzi o obsługę sprzętu ... Z różnymi przeciwieństwami losu , staram się nadrobić (nauczyć się)te minimum , aby wreszcie zacząć już zabawę z astrofotografią , a nie tylko walczyć z setupem - co nie zmienia rzeczy ,że właśnie przez taką walkę uczymy się strasznie dużo , też innych rzeczy. - chodź już teraz powoli chciałbym tylko mieć problemy typu - czy dzisiaj , będzie pogoda ... albo czy znajdę czas na fotografowanie.

 

powiem szczerze , że miałem wielką frustrację mogąc wykonywać ekspozycję max 120s, czasami 300 , 600 to już 1 na 10 się udawała. Po pewnym czasie wiedziałem mniej więcej , w jakiej pozycji mogę pozwolić sobie na te dłuższe , oczywiście bez szaleństw fotografie . - Dziwiło mnie ,że prawie w zenicie te pojechania zdjęcia , były częstsze niż w niższych położeniach teleskopu.

 

Pierwsze myśli ... jak już takie zmiany sprzętowe poczyniłem , to może i montaż czas najwyższy wymienić ... Chodź , tańsza opcja to MMOAG - jak to wszyscy doradzali .... czekam dalej z .......cdn

 

Wczoraj mając więcej czasu, rozkręciłem wszystko do korektora , aby sprawdzić jeszcze raz , adaptery i wszystkie połączenia toru optycznego (jak sugerował sprzedawca )..... i coś mnie wzięło , aby sam teleskop gruntownie po potrząsać - bałem się tego -- co by kolimacji nie stracić , ale co tam.....

 

Panowie oczy mi mało nie wyszły ze zdziwienia .................. cała tylna platforma nie była dokręcona i pod wpływem obciążenia (kamera , atlas , itp) se to wszystko latało (1... 2 milimetry ). - 3 miesiące walczenia . - Widziałem też , że ostrość mi trochę uciekała podczas dłuższej sesji 120s , jak i po zmianie położenia teleskopu , ale wszystko zrzucałem na montaż , ugięcia i prowadzenie .

 

Testy były już na 5 , 10, 20 min żaden problem .!!!! -

 

 

.... czekam dalej na MMOAG .......cdn

 

cd

Wczoraj też dostałem wiadomość, że przesyłka już wyruszyła ... Najprawdopodobniej zostawię go sobie - w nadziei że jeszcze upiększy mi gwiazdy i powadzenie .... aczkolwiek, ogromne niezaplanowane koszty, mnóstwo frustracji i straconego czasu tylko przez błąd ludzki (....n.... w się otwiera....)

 

Pozdrawia i życzę wam i sobie wytrwałości...

 

 

 

 

 

 

ADL.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra :)

 

Ja kiedyś całą piękną zimową noc (18sta-6sta) walczyłem z prowadzeniem, nad ranem nic nie ufociwszy zbieram się zrezygnowany, idę odkręcać prowadnicę po której jedzie rolka cierna ramienia montażu a prowadnica nie przykręcona :wassat: latała sobie jak chciała. Wiem, że to jedna noc a nie wiele tygodni jak u Ciebie, ale uczucie podobne :ermm: OAG załatwi Twoje wszystkie problemy, ustawiania więcej do sesji, nie zniechęć się na początku, ale sam się przekonasz jak po miesiącu to sprawnie będzie szło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wygląda to teraz w rożnych ex-pozycjach ...

Gwiazdy.jpg

 

Teraz jeszcze mnie czeka kolimacja ... chyba nie wygląda to najgorzej ? , ale jak przyjdzie przyrząd to zrobimy z niego perfekcje ...

kol.jpg

 

--------------

A i jeszcze nie opanowałem fatów dla tego teleskopu - rzecz b ważna , przy mojej matrycy ... było już kilka prób ...

 

to się pośmiejemy ... :icon_smile:

test.jpg

 

Niestety miska nie zdała egzaminu ...

 

------------

OAG załatwi Twoje wszystkie problemy, ustawiania więcej do sesji, nie zniechęć się na początku, ale sam się przekonasz jak po miesiącu to sprawnie będzie szło :)

 

Mam też taką nadzieję , bo w sumie nie jest on teraz potrzebny, Nie wiem jak to będzie jak podłączę kolorową kamerę ... 4,75 pix , to już będzie skala konkretna .

Najważniejsze ,że jest Happy end - lepiej późno niż wcale - A już se myślałem ile to kłopotu z powrotem wysyłać teleskop ... a jakie było by moje zdziwienie , że po zastosowaniu Moaga , nic by się nie polepszyło ... :fool::sterb026:

 

 

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polepszyło by się bo od razu by było widać, że coś nie tak z teleskopem. Bo kiedy w OAG gwiazda prowadzenia nagle spiernicza to przyczyna może być tylko jedna, przemieszczenie się optyki teleskopu. A to by oznaczało, że albo lata lustro główne, albo rama nie trzyma sztywności.

U mnie kiedy zacznę sesję ok 21wszej a dojadę nieraz do 2giej-3ciej lustro główne musi to sobie zrekompensować przemieszczeniem, ja nie mam specjalistycznej celi foto, od razu widać kiedy mu już niewygodnie i postanowiło na danej klatce przekręcić się na drugi bok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.