Skocz do zawartości

Maxim dl cd. walki


dargeo

Rekomendowane odpowiedzi

Ewidentny brak osoby u boku do pomocy powoduje, że pewnie znów robię jakiś durne błędy. Ktoś kiedyś powiedział, że niewiedza jest błogosławieństwem. Mylił się.

 

Otóż zrobiłem wczoraj 50 zdjęć Andromedy z dużym naciskiem na to by środek galaktyki nie był przepalony. Oto efekt:

ustawinia-maxima1.jpg

 

Wydawało mi się, że to jest dobrze ustawione. Po skalibrowaniu zdjęcia okazuję się, że wykres przesuwa się i prawie nic nie widać. Oto efekt:

ustawinia-maxima2.jpg

 

Co robię źle???

 

Czy może ktoś wytłumaczyć łopatologicznie na co mam zwracać uwagę?

Mam jakieś szczątkowe informacje ale widocznie nie dość ważne lub znaczące.

Błagam o pomoc bo zaczyna brakować mi już cierpliwości.

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę. Znaczenie ma w tym przypadku ekran Screen Stretch. Na surowym stacku zmień wartość na MaxVal. Zobaczysz różnicę. Maxim domyślnie ma wartości w Screen S. na Medium. Jest to tylko podgląd. Nie oznacza że masz materiał przepalony.

Następnie nic nie zmieniając użyj Filtr>Digital Devel (wartość None). Zanim zatwierdzisz można ekperymentować z ustawieniami. Ale zwykle wartość None w DDP wystarcza.

 

 

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zaczniemy od początku. Plik "Autosave Image -50" to surowa klatka, a "M31" to skalibrowane i zestackowane zdjęcie?

Ten drugi plik wygląda, jakby zostały tam praktycznie same hotpiksele i niewiele więcej. Na stretchu medium powinna tam być doskonale widoczna galaktyka. Moim zdaniem użyłeś prawdopodobnie złych klatek kalibracyjnych (np. z dłuższym czasem naświetlania lub z większym ISO) i dlatego te klatki po odjęciu wycięły Ci znacznie więcej, niż powinny - nastąpiło "przekalibrowanie". To tylko moja teoria, ale nie widzę na tą chwilę innego, logicznego wytłumaczenia.

Czemu piszesz o przesunięciu wykresu w prawo, podczas, gdy widać, że przesunął się w lewo? Pomyliłeś kierunki? :)

 

Koledzy, nie mieszajcie na razie z tym DDP, bo najpierw trzeba uzyskać poprawny stack, a dopiero potem się coś z nim robi. Stack (o ile to stack) nie jest poprawny i trzeba dojść dlaczego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zaczniemy od początku. Plik "Autosave Image -50" to surowa klatka, a "M31" to skalibrowane i zestackowane zdjęcie?

Ten drugi plik wygląda, jakby zostały tam praktycznie same hotpiksele i niewiele więcej. Na stretchu medium powinna tam być doskonale widoczna galaktyka. Moim zdaniem użyłeś prawdopodobnie złych klatek kalibracyjnych (np. z dłuższym czasem naświetlania lub z większym ISO) i dlatego te klatki po odjęciu wycięły Ci znacznie więcej, niż powinny - nastąpiło "przekalibrowanie". To tylko moja teoria, ale nie widzę na tą chwilę innego, logicznego wytłumaczenia.

Czemu piszesz o przesunięciu wykresu w prawo, podczas, gdy widać, że przesunął się w lewo? Pomyliłeś kierunki? :)

 

Koledzy, nie mieszajcie na razie z tym DDP, bo najpierw trzeba uzyskać poprawny stack, a dopiero potem się coś z nim robi. Stack (o ile to stack) nie jest poprawny i trzeba dojść dlaczego.

-Mateusz pierwsze zdjęcie to surowa klatka z maxima .fit

-drugie zdjęcie to jest ten sam .fit po kalibracji

-podobno maxim sam dobiera klatki kalibracyjne z bazy klatek (masterów) jakie posiada

-wykres przy zestakowaniu 40 klatek przesunięty jest w lewą prawą stronę do samej krawędzi nie w prawą (SD Mask)

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz. Darki powinny być robione z tym samym czasem co lighty (nie wspominając o temperaturze :)).

Jak łączysz lighty 100sek z darkami 150sek to nie wróżę nic dobrego z tego ;)

 

Gdzieś kiedyś wyczytałem, że dark może być dłuższy od laght gdyż chodzi o szum z matrycy którego więcej nie zaszkodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co widziałem w wideotutorailu jolo o maximie, to umożliwia on przeskalowywanie darków z innym czasem ekspozycji lub temperaturą. W praktyce tego nie testowałem, ale wydaje się, że powinno być ok. Bez tego optymalizowania oczywiście taki dark by się nie nadawał, bo np po hotpikselach zostałyby ciemne kropki (gdyby dark był dłuższy), lub jasne resztki (gdyby dark był krótszy). Dargeo, a jak skalibrujesz samymi darkami i biasami, to jak to wychodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest chyba wszystko co mogę osiągnąć

40light x 100s, ISO800, 30darków, 30flatów, celowo zrezygnowałem z biasów które posiadam (canon 7d bez modyfikacji) opcje stakowania - COMBINE:

SD Mask

Namber of Passes - 3

Sigma Faktor - 0,50

zaznaczona opcja - Ignore Black Pixels

Normalization - Linear

Area- 50%

odznaczona opcja - Ignore Pixels Over

 

M31bezbiasa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.