Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj bez chmur ale za to mgła i duża wilgoć. Cały dzień padał deszcz. Ale na tyle dobra przejrzystość, że mogłem nagrać 60 avi i pokombinować trochę z kolorową kamerką. Dwa praktyczne wnioski, lepiej mi się avikuję bez debayeryzacji, chyba już z przyzwyczajenia do mono ;). Druga sprawa, Nie ma żadnej różnicy między debayeryzacją zrobioną w AS!2 a programem Debayer FC. Więc zaoszczędziłem czas na dodatkowy program. AS!2 stackuje i debayeryzuje :). Poniżej fotki z przypadkowo wybranych avi. Może będą lepsze. Materiału mam na tyle, że animacje powinny jakieś być :).

 

Więc nadal nie znam pełnych możliwości kamerki. Trzeba czekać na bardzo dobre warunki pogodowe.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, AutoStakkert!2.1.05, RegiStax 6, PhotoScape,

conv_Jup_20150328_202048.jpg

conv_Jup_20150328_205100.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jakiś kłopot z avikami przy debayeryzacji. To pewnie efekt kombinowania podczas avikowania. Następnym razem już nic nie będę kombinować, tylko avikowanie bez debayeryzacji.

Kolejna animacja z wczoraj. Ogniskowa 5875 mm.

Czas od 19.48.45 do 20.10.24.

17 klatek. 100% i 150%. W animacji widać, że był moment lepszego seeingu.

 

454f9e8d-fdd2-4bd7-b12d-b81346d3477a.gif

35879161-1a1e-44d0-b838-81f17c71368c.gif

 

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia animacja z wczorajszej sesji oraz najlepsza klatka.

 

5 klatek. 100%.

Czas od 20.39.52 do 20.45.50.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, AutoStakkert!2.1.05, RegiStax 6, PhotoScape, XnView.

 

04d41a04-5c6d-4f92-bd20-bf75d435ad3f.gif

conv_Jup_20150328_203952_g4_q3.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, a może jakaś derotacja? Masz tych filmików sporo, więc jest w czym wybierać. 4-5 sztuk z lepszego fragmentu (a może więcej) i będziesz miał możliwość dalszego wyostrzania. Już teraz Twoje animacje podobają mi się bardziej niż b&w. Są w moim odczuciu bardziej naturalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc zrobiłem derotację. to jest Jowisz z ostatniej animacji. Pięć klatek. Czas to jakieś 5 minut Tylko nie podałem, w WinJUPOS 10.1.10, swojej lokalizacji, ponieważ nie wiem jaka jest dokładnie. Trzeba jakiś GPS skombinować.

2015-03-28-1841_6.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy derotowaniu ważne jest ustalenie kierunku obrotu planety. Najprościej w trakcie przygotowywania plików składowych zrobić odbicie w pionie/poziomie. Jak przeglądasz pliki jeden za drugim w kolejności avikowania, to widać w którą stronę się obraca planeta. Uważaj przy podawaniu czasu dla poszczególnych stacków - ma być to czas uniwersalny, do wczoraj to było -1 godzina względem naszego. Niektórzy podają czas rozpoczęcia każdego klipu, a niektórzy jego środek. Druga opcja jest bardziej precyzyjna. Miejsce dziesiętne w winjuposie to dziesiąta część minuty. Jak wpiszesz ,2 to nie jest to 20sek. tylko 2x6=12 sek.

Łączny czas może być spokojnie rzędu 15-20 min. Jak masz krótkie aviki to możesz ich więcej poskładać. Jak masz dużo to wyrzuć te gorsze.

 

Współrzędne najprosciej pobrać z tego serwisu: http://www.timeanddate.com Wpisz nazwę miasta po lewej w polu City or country.

I jeszcze jedno, nie derotuj stacków nieostrzonych. Wyostrz waveletami lub dekonwolując a dopiero potem przejdź do WJ. Z tym ostrzeniem nie można oczywiście przesadzać, ale za lekko też się nie opłaci. Zrobiłem trochę eksperymentów i tak jest najlepiej. Przynajmniej w moim przypadku.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak silnym wietrze to jeszcze nie avikowałem. Pojawiła się na chwilę dobra przejrzystość, bez żadnych chmur, to nie mogłem sobie odmówić. Teraz znowu naszły gęste chmury i ostro wieje. Miałem dosłownie kilka minut. Taki o to efekt dzisiejszego, wichrowego avikowania :).

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, AutoStakkert!2.1.05, RegiStax 6, PhotoScape, XnView.
4 klatki, 100%. Czas od 20.57.09 do 20.59.45.
d8a7d4f1-b2b3-44de-a9fe-7799da95c5ef.gif
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz robię porównanie różnych algorytmów debayeryzacji, tak jak kiedyś zaproponował mi Rik. W tej chwili mam dwie fotki z AS! i Debayer. Niestety z Debayer chyba wygląda lepiej. Piszę niestety, ponieważ to dodatkowo dużo więcej czasu na obróbkę w przyszłości, ponieważ AS! długo stackuje taki avik. Chyba debayeryzacja w AS! nie jest tak dobra. Poczekam na resztę algorytmów.


Poniżej najlepsza fotka z dzisiejszej sesji.



conv_Jup_20150330_205756_Bilinear.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.