Skocz do zawartości

Hej posiadacze sprzętu Losmandy!


marco van

Rekomendowane odpowiedzi

WItajcie,

 

Czy naprawdę nie ma nikogo kto posiada sprzęt Losmandy?

 

Ok, więc jestem szczęśliwym posiadaczem montażu G-11 z systemem Gemini 1.

Posiadam do niego kilka innych drobnych dodatków Losmandy jak odbiornik GPS, dovetaile oraz przeciwwagi.

W montażu zainstalowałem/zmieniłem standardowy ślimak na "niby" lepszy z OVISION.

Fakt - jest lepszy. Przy pomocy PEMPRO uzyskałem prowadzenie niebo lepsze od standardowego.

Chciałbym wymienić się doświadczeniami na jego temat, lub/i poznać kogoś kto może jest bardziej doświadczony w pracy z tym montażem/systemem.

Pozdrawiam

IMG_2958.JPG

Edytowane przez marco van
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

 

No piękny jest G11. Następny na mojej liście ale póki co stałem się szczęśliwym posiadaczem GM8. Próbuje zgrać go z PC do użytku z APT i PHD ale mam małe problemy.

 

Moja wersja to Digital Drive.

 

Podłączyłes juz swój do PC? Chętnie poznam Twoje sposoby.

 

Ja mam coś w stylu GPUSB ale domowej roboty z dodatkową obsługa focusera. Ascom widzi I można sterować ale APT nie chce coś współpracować... :/

Edytowane przez AstroLutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Ja posiadam również G11 ale bez goto. Jak na razie nie miałem okazji przetestować go pod kątem astrofoto długo-czasowego, jak na razie tylko planetarne ;). Ile wyszła Cie w zł przeróbka z ovision? Za jakiś czas mam zamiar w końcu sprawdzić jego PE i zobaczyć jak to będzie wyglądało. Nie wykluczone, że również będę musiał wymienić mocowanie i ślimaka na ovision. Mam wersje z roku ok 2000. Lunetka biegunowa jest o niebo lepsza niż w SW. Idzie dość precyzyjnie ustawić GP. To spora zaleta.

 

Takie pytanko. Gdy skręcisz oś RA to jest tak sztywna, że się nie rusza czy idzie ją delikatnie przesunąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja jestem posiadaczem od listopada 2012 Losmandy G11 z High Precision WORM oraz silnikami ESCAP i goto FS2 od niemieckiego ASTRO ELECTRONIC.

Kupiłem go nowego w TS, a obecnie jego przebieg to już ok 600h pracy i jak do tej pory mechanicznie sprawuje się wyśmienicie i nie widzę potrzeby zmiany ślimaka RA na OVISION. Ostatnio parametry do guidingu ustawiałem w 2013 roku :) i od tamtej pory nie było potrzeby aby coś zmieniać z powodu jakiejś złej pracy, wszystko pracuje jak trzeba. Poniżej wykres prowadzenia z jednej z sesji, przy gorszej przejrzystości zdarzają się większe wahnięcia ale w ok 95% mieszczą się w granicach +/- 1 arcsec.

 

Z dodatków poza śrubami mam jeszcze zamontowaną przedłużkę RA co pozwala na większy zasięg po przekroczeniu meridian'u.

 

@Adam u mnie osie pracują bez najmniejszych oporów po zwolnieniu docisków można je wprawić w ruch delikatnym pchnięciem.

 

Prowadzenie z jednej z sesji, skala 1px=1,92 arcsec. Guiding przez OAG Lodestar'em

_Guide_LMt.jpg

 

PE jest dość gładkie i powtarzalne +/- 7arcsec.

_PE.JPG

 

High Precision WORM nie jest oparte na monobloku.

WORM.jpg

WORMD.jpg

 

Tak to wygląda w całości

LM_O.jpg

Edytowane przez jcbo
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej,

Przepraszam bardzo za brak odzewu, ale jestem za granica od pierwszego grudnia i nie mam często dostępu do internetu.

Tak podłączyłem go do PC, ale dokładnie napiszę Ci po powrocie do domu. Około 1 luty.

Też używam GPUSB, steruje z The Sky. Jezeli dobrze pamietam to GPUSB jest podłaczone bezposrednio do PC. APT tez używam czasami i nie mam zadnych problemów. Ale dokłanie mogę opisac połączenia po powrocie bo wierz mi troche tych kabli jest i nie chce Cie wprowadzić w bład.

Pozdrawiam i zachęcam do częstszych wizyt i wymiany info.

Witam.

No piękny jest G11. Następny na mojej liście ale póki co stałem się szczęśliwym posiadaczem GM8. Próbuje zgrać go z PC do użytku z APT i PHD ale mam małe problemy.

Moja wersja to Digital Drive.

Podłączyłes juz swój do PC? Chętnie poznam Twoje sposoby.

Ja mam coś w stylu GPUSB ale domowej roboty z dodatkową obsługa focusera. Ascom widzi I można sterować ale APT nie chce coś współpracować... :/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Przepraszam bardzo za brak odzewu, ale jestem za granica od pierwszego grudnia i nie mam często dostępu do internetu.

Ovision worm kupiłe sam bezpośrednio od wykonawcy we francji i założyłem sam. Wyszło chyba cos 415Euro. Prowadzenie sie znacznie poprawiło - Raz chyba nawet pokazałem zdjecie z pempro na astropolis ( spróbuj znależć ) - jestem zadowolony.

Jesli chodzi o os RA to też chodzi trochę sztywniej ale nie zauważyłem aby to przeszkadzało.

Pozdrawiam i zachęcam do wymiany info,

Hej

 

Ja posiadam również G11 ale bez goto. Jak na razie nie miałem okazji przetestować go pod kątem astrofoto długo-czasowego, jak na razie tylko planetarne ;). Ile wyszła Cie w zł przeróbka z ovision? Za jakiś czas mam zamiar w końcu sprawdzić jego PE i zobaczyć jak to będzie wyglądało. Nie wykluczone, że również będę musiał wymienić mocowanie i ślimaka na ovision. Mam wersje z roku ok 2000. Lunetka biegunowa jest o niebo lepsza niż w SW. Idzie dość precyzyjnie ustawić GP. To spora zaleta.

 

Takie pytanko. Gdy skręcisz oś RA to jest tak sztywna, że się nie rusza czy idzie ją delikatnie przesunąć?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Przepraszam bardzo za brak odzewu, ale jestem za granica od pierwszego grudnia i nie mam często dostępu do internetu.

Ładny sprzęt i dobrze ustawiony. Chciałem pokazać Ci wykres prowadzenia przed i po założeniu Ovion worm, ale gdzieś zginął mi w oceanie zdjęć i śmieci. Postaram się je znaleźć. Ale to dobre prowadzenie jest pewnie efektem też silników i goto FS2? czy nie to też pewnego wpływu?

Też kupiłem w TS chyba w 2012.

Pozdrawiam

 

Witam,
Ja jestem posiadaczem od listopada 2012 Losmandy G11 z High Precision WORM oraz silnikami ESCAP i goto FS2 od niemieckiego ASTRO ELECTRONIC.
Kupiłem go nowego w TS, a obecnie jego przebieg to już ok 600h pracy i jak do tej pory mechanicznie sprawuje się wyśmienicie i nie widzę potrzeby zmiany ślimaka RA na OVISION. Ostatnio parametry do guidingu ustawiałem w 2013 roku :) i od tamtej pory nie było potrzeby aby coś zmieniać z powodu jakiejś złej pracy, wszystko pracuje jak trzeba. Poniżej wykres prowadzenia z jednej z sesji, przy gorszej przejrzystości zdarzają się większe wahnięcia ale w ok 95% mieszczą się w granicach +/- 1 arcsec.

Z dodatków poza śrubami mam jeszcze zamontowaną przedłużkę RA co pozwala na większy zasięg po przekroczeniu meridian'u.

@Adam u mnie osie pracują bez najmniejszych oporów po zwolnieniu docisków można je wprawić w ruch delikatnym pchnięciem.

Prowadzenie z jednej z sesji, skala 1px=1,92 arcsec. Guiding przez OAG Lodestar'em
attachicon.gif_Guide_LMt.jpg

PE jest dość gładkie i powtarzalne +/- 7arcsec.
attachicon.gif_PE.JPG

High Precision WORM nie jest oparte na monobloku.
attachicon.gifWORM.jpg
attachicon.gifWORMD.jpg

Tak to wygląda w całości
attachicon.gifLM_O.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć,

 

biorę pod uwagę montaż g-11 z goto jako docelowy do zastosowania w astrofotografii z krótkim refraktorem i lustrzanką. Z resztą chyba nie ma innej alternatywy w przedziale cenowym 15-20 k zł. Powiedzcie mi proszę czy montaże Losmandy z przechodzą jakieś ulepszenia , ewolucje? Czym różnią się wersje nowe oraz te sprzed kilku lat? Od kiedy montowany jest standartowo "high precission brass worm"? Jakie opcjonalne akcesoria poza lunetką biegunową tj. pokrętełka, zaślepki itd są z rodzaje "must have"?

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

... Ale to dobre prowadzenie jest pewnie efektem też silników i goto FS2? czy nie to też pewnego wpływu?...

Pozdrawiam

 

 

 

Silniki tak, go-to nie ma raczej wpływu na dokładność, a to FS2 jest dodatkowo dość surowe i ubogie w funkcje, ale ja steruję montażem za pośrednictwem komputera więc poza synchronizacją z niego raczej nie korzystam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Na początku tygodnia wróciłem z zagranicy po dość długim okresie. Ale sprzęt zestawię jak tylko pogoda będzie lepsza.

Co do silników to masz rację. Ja też steruję z poziomu komputera przez TheSky.

Ostatnio chodzi mi po głowie pomysł wymiany Oldham Coupling-u. U mnie przy pracy porusza się jakby nie osiowo ( tzn. krótko mówiąc jest skoślawiony ). Nie zauważyłe aby miało to wpływ na prowadzenie, ale spróbuję wymienić na taki, który znalazłem na stronie pewnego atromaniaka zza oceanu ( chyba):

 

http://www.ruland.com/ps_couplings_disc_dual_isolating.asp

 

Jedno lub dwu dyskowy. Wg niego prowadzenie się poprawiło ogólnie mówiąc ( używał Pempro ) i faktycznie wykresy były z mniejszymi amplitudami.

Jeśli jesteście zainteresowani podam stronę następnym razem.

Zobaczymy.

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź,

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

biorę pod uwagę montaż g-11 z goto jako docelowy do zastosowania w astrofotografii z krótkim refraktorem i lustrzanką. Z resztą chyba nie ma innej alternatywy w przedziale cenowym 15-20 k zł. Powiedzcie mi proszę czy montaże Losmandy z przechodzą jakieś ulepszenia , ewolucje? Czym różnią się wersje nowe oraz te sprzed kilku lat? Od kiedy montowany jest standartowo "high precission brass worm"? Jakie opcjonalne akcesoria poza lunetką biegunową tj. pokrętełka, zaślepki itd są z rodzaje "must have"?

 

Sebastian

 

Cześć,

 

Musisz poszukać po stronach internetowych o info jeśli chodzi o to czym różnią się obecne od tych sprzed kilku lat. Nie umiem tego powiedzieć.

W Stanach Zjednoczonych jest ogrom astromaniaków tych montaży i najwięcej info znajdziesz tam.

Jeśli chodzi o ulepszenia to jak wyżej. Jest tego sporo. Ja sam zmieniłem standardowy ślimak na ( lepszy :)) z OVISION. Zresztą po lekturze stron Patryka Kizny. Polecam. Uważam, ze montaż prowadzi lepiej, ale tu sporo zależy od doświadczenia i praktyki.

Opcjonalnych akcesoriów nie jest dużo i to jest ok, bo nie wydajesz pieniędzy na gadżeciki. Lunetka jest must have.

Osobiście uważam, że jest to bardzo solidny i dobry montaż. Mam go już chyba ze trzy sezony i jestem bardzo zadowolony.

Pozdrawiam i zachęcam do wymiany doświadczeń..

zakopane 2014 472.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Stronę Patryka przejrzałem. Znam mod polegający na wymianie ślimaka z Ovision'a. Zastanawiałem się nawet czy nie zamówić montażu od nich już z wymienionym ślimakiem.

 

Mój montaż ma być montażem mobilnym, ale nie będę go woził w teren. Po prostu z garażu do ogrodu. W związku z tym mam pytanie czym różnią się wizualnie statywy do G11 (foldable i zwykły). Chyba nie ma to dla mnie znaczenia czy się złoży czy nie skoro i tak będzie permanentnie rozłożony.

 

Z planowanych akcesoriów chciałbym mieć:

1. lunetke z podświetleniem (część sklepów sprzedaje osobno lampke)

2. ciężarek do wyważenia mojego ts 65q , pewnie 3,5 kg

3. świecące podstawki pod nóżki

4. Jakiś zasilacz (nie wiem czy jest w komplecie - a może potzrebuje dwa do gemini i montażu?

 

Co to jest clutch knob set?

 

Czy montaże sprzedawane nowe mają wszystkie w standarcie high presision worm?

 

Pytam o bieżące zmiany w montażu bo chcę kupić nowy montaż, ale naprawdę nowy w ostatniej wersji. Losmandy jest w ofercie kilku sklepów ale najtaniej w astroshop.pl , taniej o kilka tysięcy złotych i nie wiem czy to jest kompletny setup czy jakaś ściema.

 

http://www.astroshop.pl/paralaktyczne-z-goto/losmandy-montaz-g11-g-gemini-goto-statyw-hd/p,33110

 

Seb

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Stronę Patryka przejrzałem. Znam mod polegający na wymianie ślimaka z Ovision'a. Zastanawiałem się nawet czy nie zamówić montażu od nich już z wymienionym ślimakiem.

 

Mój montaż ma być montażem mobilnym, ale nie będę go woził w teren. Po prostu z garażu do ogrodu. W związku z tym mam pytanie czym różnią się wizualnie statywy do G11 (foldable i zwykły). Chyba nie ma to dla mnie znaczenia czy się złoży czy nie skoro i tak będzie permanentnie rozłożony.

 

Z planowanych akcesoriów chciałbym mieć:

1. lunetke z podświetleniem (część sklepów sprzedaje osobno lampke)

2. ciężarek do wyważenia mojego ts 65q , pewnie 3,5 kg

3. świecące podstawki pod nóżki

4. Jakiś zasilacz (nie wiem czy jest w komplecie - a może potzrebuje dwa do gemini i montażu?

 

Co to jest clutch knob set?

 

Czy montaże sprzedawane nowe mają wszystkie w standarcie high presision worm?

 

Pytam o bieżące zmiany w montażu bo chcę kupić nowy montaż, ale naprawdę nowy w ostatniej wersji. Losmandy jest w ofercie kilku sklepów ale najtaniej w astroshop.pl , taniej o kilka tysięcy złotych i nie wiem czy to jest kompletny setup czy jakaś ściema.

 

http://www.astroshop.pl/paralaktyczne-z-goto/losmandy-montaz-g11-g-gemini-goto-statyw-hd/p,33110

 

Seb

Hej,

Osobiście polecam Teleskop Service. Prawie cały sprzęt kupiłem u nich. Pewnie i na czas - jeśli czegoś nie mają od razu odpowiedzą; zresztą kontakt jest natychmiastowy także w innych sprawach - też serwisowych.

Astroshop wydaje mi się droższy, choć kupiłem kolimator u nich tylko raz.

Jeśli ma być to mobilny sprzęt to muszę przyznać, że będzie Ci ciężko, nawet na małe odległości. Po prostu jest ciężki z trójnogiem.

Wszystkie cztery punkty w/w będą w TS. Zasilacz potrzebujesz tylko jeden ( nie ma w zestawie ) - ważne aby był odpowiedni dla Losmandy - chyba z tego co pamiętam min.13,8 -18 Volt/ 6A To główny ważny parametr. Ale lepiej sprawdź lub zapytaj w TS e-mailem. Jeśli chodzi o HP worm to myślę, że nie ma ich w "standarcie".

Clutch knob set poniżej- ułatwia docisk w osiach RA, DEC

Pozdrawiam

4376.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

z informacji na stronie losmandy wynika, że jest w standarcie

Specyfikacja osi dec i ra:

 

  • Dual supported, ball bearing housed ground High Precision Brass Worm.

 

http://losmandy.com/g-11.html

 

Gemini wymaga 12-18V min 3.0A

 

Najlepiej chyba dokupić oryginalny losmandy

 

Co do cen to:

 

Astroshop.de 3699 Euro

 

http://www.astroshop.de/parallaktisch-mit-goto/losmandy-montierung-g11-g-gemini-2-goto-mit-hd-stativ/p,33110

 

Teleskop Serwice.com 4449 euro

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1246_Losmandy-G11-German-equatorial-mount-with-Gemini-II-GoTo-system.html

 

czy coś pomieszałem czy to nie są te same montaże bo róznica kolosalna.

 

Seb

 

 

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

z informacji na stronie losmandy wynika, że jest w standarcie

Specyfikacja osi dec i ra:

 

  • Dual supported, ball bearing housed ground High Precision Brass Worm.

 

http://losmandy.com/g-11.html

 

Gemini wymaga 12-18V min 3.0A

 

Najlepiej chyba dokupić oryginalny losmandy

 

Co do cen to:

 

Astroshop.de 3699 Euro

 

http://www.astroshop.de/parallaktisch-mit-goto/losmandy-montierung-g11-g-gemini-2-goto-mit-hd-stativ/p,33110

 

Teleskop Serwice.com 4449 euro

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1246_Losmandy-G11-German-equatorial-mount-with-Gemini-II-GoTo-system.html

 

czy coś pomieszałem czy to nie są te same montaże bo róznica kolosalna.

 

Seb

 

 

Hej,

Proponuję Ci abyś przygotował krótkiego e-maila w języku angielskim, co jest w oferowanym zestawie. Bo to, że na zdjęciu coś jest nie znaczy, iż jest w zestawie. Zwykle jest to wymienione w "Scope of delivery" ale lepiej zapytać. Klientów, którzy zamierzają kupić za tyle euro nie zbywają ot tak sobie...

Powtórzę raz jeszcze-nie mam zaufania do sklepu Astroshop. Ale to może kwestia gustu. Różnica faktycznie duża, więc w zestawy muszą się czymś różnić.

Zapytaj,

Pozdrawiam

P.S. Daj znać jaką dadzą odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj napisze maila. Ale w tytule i opisie jest napisane w każdej wersji językowej:

 

- montaż

- gemini II goto

- statyw heavy duty

- przeciwwaga

 

Z resztą obok są zdjęcia co jest w w zestawie. Może być tylko jedno ale. Jezeli nie ma na miejscu (a nie ma) to cena może być aktualizowana po złożeniu zamówienia z zapytaniem czy pasuje mi czy nie. Zobaczymy.

 

Seb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Jeżeli byłbyś zainteresowany to noszę się z zamiarem sprzedaży statywu Losmandy HD. Stan idealny, śrubki wymienione na oryginalne mimośrodowe. Zawsze zaoszczędziłbyś parę setek ;).

W teleskop-express cena nowego 800 euro a ja chciałbym 1800zł + cena wysyłki. Daj znać na priv jeżeli byłbyś zainteresowany.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

odpowiedź z astroshop.eu - bardzo minimalistyczna ale potwierdza zawartość oferowanego zestawu za 3699 Euro brutto + ok 30Euro wysyłka. Wygląda na to, że oferta nie ma konkurencji.

 

Dla porównania: TS 4449 Euro, Ovision (10/2014) 4132 Euro, Astromarket ok 4475 Euro (4,2 zł Euro 18,795 zł)

 

No i co tu zrobić?

 

Dear Sebastian


Produkt: http://www.astroshop.eu/p,33110

included is:

  • Mount
  • Gemini 2 GoTo
  • HD tripod (weight 15.8 kg)
  • Counterweight (ca.9, 5kg)

    Regards


    Bernd Gährken

    ------------------------------
    Astroshop.eu

    nimax GmbH
    Otto-Lilienthal-Str. 9
    86899 Landsberg - Germany

    http://www.Astroshop.eu/ ( http://www.[$Item.GroupName ])

    Tel.: +4981919404961
    Fax: +49-(0)8191-94049-9

    ------------------------------
    HRB 21932 - Amtsgericht Augsburg
    Geschäftsführer: Dominik Schwarz, Ben Schwarz

 

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Co powiecie o wykresach PE z mojego G-11?

Czy można z nich coś wyczytać?

Wykres peak to peak PE Losmandy G-11.jpg
Wykres PE Losmandy G-11.jpg

 

Zrobione z Pempro w marcu 2013. Od tego czasu trochę ekperymentowałem. Spróbuję uzyskać nowe jak tylko pogoda pozwoli.

 

Czy ktoś bardziej doświadczony może je ocenić?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

 

odpowiedź z astroshop.eu - bardzo minimalistyczna ale potwierdza zawartość oferowanego zestawu za 3699 Euro brutto + ok 30Euro wysyłka. Wygląda na to, że oferta nie ma konkurencji.

 

Dla porównania: TS 4449 Euro, Ovision (10/2014) 4132 Euro, Astromarket ok 4475 Euro (4,2 zł Euro 18,795 zł)

 

No i co tu zrobić?

 

Dear Sebastian

 

 

Produkt: http://www.astroshop.eu/p,33110

 

included is:

  • Mount
  • Gemini 2 GoTo
  • HD tripod (weight 15.8 kg)
  • Counterweight (ca.9, 5kg)

     

    Regards

     

     

    Bernd Gährken

    ------------------------------

    Astroshop.eu

    nimax GmbH

    Otto-Lilienthal-Str. 9

    86899 Landsberg - Germany

    http://www.Astroshop.eu/ ( http://www.[$Item.GroupName ])

    Tel.: +4981919404961

    Fax: +49-(0)8191-94049-9

    ------------------------------

    HRB 21932 - Amtsgericht Augsburg

    Geschäftsführer: Dominik Schwarz, Ben Schwarz

 

 

na stronie astroshop w zakładce "Specifications" montaż ma oznaczenie G11 SLT, być może to tylko błąd na stronie, ale w stanach wersja SLT jest dużo tańsza i kosztuje niecałe 2000$

http://store.losmandy.com/g11/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

skąd Ci się wzięła wersja SLT przecież to jest wersja G (jak w tytule Losmandy Gemini G11 G GoTo mount with HD tripod) czyli najbardziej wypasiona w standarcie.

Zresztą czekam na ofertę z innego sklepu i jeszcze nie zdecydowałem gdzie ostatecznie kupię, ponieważ jestem zdecydowany już na ten montaż.

 

PS. w opisie technicznym każda wersja tam jest jako SLT niezaleznie czy G czy GLT

 

Sebastian

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.