Skocz do zawartości

Planetarium Klubu Astronomicznego „Almukantarat” w Załęczu Wielkim


MateuszKrakowczy

Rekomendowane odpowiedzi

Nazywam się Mateusz Krakowczyk i jestem członkiem Klubu Astronomicznego „Almukantarat”, który już od 31 lat zajmuje się popularyzacją astronomii głównie wśród uzdolnionej młodzieży. Organizujemy obozy letnie i spotkania śródroczne.

 

Jest mi niezmiernie miło, przedstawić na łamach tego forum, nowe, amatorskie planetarium "low-cost" które powstało podczas ostatnich wakacji.

 

Jednym z miejsc naszych obozów jest już od prawie 30 lat ośrodek „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim (okolice Wielunia). W 2004 roku na terenie ośrodka powstało ze wspólnej inicjatywy klubu i komendantury obserwatorium astronomiczne na dachu jednego z budynków ośrodka. Jest to typowa kopuła firmy Uniwersał o średnicy 3,2 metra.

 

post-19929-0-25484300-1412189683_thumb.jpg

 

Niestety, z powodu złego traktowania sprzętu, jak złych warunków przechowywania, wyposażenie obserwatorium nie przetrwało zbyt długo i miejsce zostało opuszczone w 2006 roku- stojący tam do niedawna Cassegrain 270/3500 praktycznie nie był zdolny do użytku. Warstwy aluminium na zwierciadłach zostały bardzo poważnie uszkodzone, przez co „trup” teleskopu stał całkowicie nieużywany. Kwestia wstawienia nowego teleskopu nie była rozważana- w ośrodku obserwacje odbywają się jedynie kilkanaście dni w roku, a sprzet pozostawiony w kopule ulega znacznej korozji.

 

Jednocześnie osobiście zainteresowałem się budową aparatur planetaryjnych i sam zacząłem tworzyć proste, otworkowe projektory.

Z mojej inicjatywy, i z pomocą władz klubu, udało się przywrócić życie obiektowi – w sierpniu tego roku zdemontowaliśmy w porozumieniu z ośrodkiem instrument obserwacyjny, a pustej kopuły użyliśmy próbnie jako ekran obozowego planetarium. Projektor został zaprojektowany i skonstruowany przeze mnie mnie.

 

post-19929-0-93001600-1412189695_thumb.jpg

 

Projektor o wstępnej nazwie KP-1, był używany podczas naszego obozu, dzięki czemu, pomimo niesprzyjającej pogody, udało się przeprowadzić zajęcia obserwacyjne dla uczestników obozu.

 

post-19929-0-54996000-1412189745_thumb.jpg

 

Jeśli chodzi o sam projektor, jest to prosta konstrukcja otworkowa- obrazy gwiazd i planet są rzutowane za pomocą żarówek i malutkich otworów w szczelnych dla światła przesłonach. Aparatura jest w stanie pokazać niebo na całej Ziemi z wyjątkiem pasa okołorównikowego o szerokości ok. 30°. Niebo południowe, ma osobny klosz projekcyjny- wymienny z kloszem nieba północnego. Szacowany zasięg gwiazdowy to 4,5 mag, więc planetarium pokazuje około kilkuset gwiazd.

 

post-19929-0-44958900-1412189816_thumb.jpg

 

Obecne są także prototypy projektorów 7 klasycznych planet (w tym Słońca i Księżyca, wraz z przesłoną fazy). Są one manualne- ręcznie kieruje się dany projektor w określone miejsce na sferze.

Możliwy jest także ruch dzienny i roczny, oraz wspomniana zmiana szerokości geograficznej.

Wszystkie ruchy są na razie manualne. Zamontowane są także światła dnia i lampy symulujące łunę zmierzchu i wschodu. W planach są także: projektor zaćmień i siatka azymutalna .

 

post-19929-0-91539000-1412189796_thumb.jpg

 

Ze względu na złe warunki panujące w kopule, jak i brak w ośrodku operatora, planetarium jest tymczasowe- działać będzie jedynie podczas letnich obozów klubu, na przełomie lipca i sierpnia. Zaadaptowana kopuła jest w stanie pomieścić 12 osób i operatora.

 

"Niebo" naszego planetarium:

 

Wschód słońca:

 

post-19929-0-01469400-1412189853_thumb.jpg

 

post-19929-0-37705000-1412189862_thumb.jpg

 

Niebo zimowe:

 

post-19929-0-57615900-1412189908_thumb.jpg

 

Niebo letnie:

 

post-19929-0-63198600-1412189924_thumb.jpg

 

Jednocześnie zapraszam na stronę klubu: http://almukantarat.pl/ !

 

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mi niezmiernie miło, przedstawić na łamach tego forum, nowe, amatorskie planetarium "low-cost" które powstało podczas ostatnich wakacji.

 

Dziękuję Mateuszowi za obszerny opis. Spotkaliśmy się przypadkiem w Rybniku podczas lokalnego festiwalu nauki, gdzie Mateusz opowiedział mi o swoim projekcie. Słuchałem z otwartą paszczą, a gdy zobaczyłem zdjęcia, moje zdumienie było bezgraniczne :)

 

Czekam z niecierpliwością na dalszy rozwój projektu i... trzymam kciuki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Nazywam się Mateusz Krakowczyk i jestem członkiem Klubu Astronomicznego „Almukantarat” (...)

 

Uwaga miłośnicy astronomii z Łodzi: jutro (27 lutego) Mateusz opowie o swoich doświadczeniach w budowie planetarium - http://news.astronet.pl/7573

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.