Skocz do zawartości

Prośba o ocenę materiału (stacka) - NGC6888


kuba_527

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Po doprowadzeniu sprzętu do stanu przyzwoitości myślę że wreszcie mogę "pochwalić" się bez dużego wstydu moimi osiągnięciami. Ponieważ w obróbce jestem na poziomie "przedszkola" to jeszcze nie próbuje tu się z tym prezentować. Na razie chciałbym wiedzieć co jeszcze poprawić w sprzęcie/materiale wyjściowym.

 

Poniżej link do stacka na który składało się 35x240s i 7x300s, ISO 800. Darki i flaty. Detektor to Canon 450d modyfikowany, teleskop Newton SW150/750, MPCC, filtr Astronomik CLS, montaż ATM guidowany. Podczas sesji prowadzenie na poziomie +-2arcsec w obu osiach. Brak ditheringu. Zdjęcie robione ze wsi przy świecących lampach sodowych. Rawy konwertowane do TIFF. Składane w DSS.

Ponieważ stack trochę waży na "zachętę" crop (ze stacka) głównego bohatera - NGC6888 - Crescent.

 

Ogólnie co widzę niedobrego to czarne "placki" po hotpixelach, problem z komą - szczególnie w lewym dolnym rogu, ślady CA na gwiazdach. Chciałbym od Was się dowiedzieć jak oceniacie ten materiał.

 

Wszelkie uwagi mile widziane. Jeśli ktoś chciałby zaprezentować swoją wizję zdjęcia to zapraszam - będę wiedział jakie są możliwości materiału.

 

Link do stacka (~63MB)

https://www.dropbox.com/s/c3pqaef9796gmdq/stt2.TIF?dl=0

 

Pozdrawiam

 

Kuba

crop1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyglada jakby troche nieostre.

Przyznam się - nie mam jeszcze patentu na ustawiane ostrości - live view - ustawiam wstępnie ostrość, później szukam ledwo widocznej gwiazdy i na niej ustawiam (na wyświetlaczu) na najwyższą jasność. Brak motofokusa. Czy to właśnie jest problemem - nie wiem.

Druga sprawa do skala - dla tego zestawu to prawie 1,5arcsec na pixel - przy guide +-2arcsec gwiazdy są "rozsmarowane" - powiększone teoretycznie z jednego do 3 pixeli.

 

Poniżej powiększenie fragmentu środka kadru.

 

Pozdrawiam

 

Kuba

cr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maska bahtinova do ostrzenia i tyle.

 

EDIT

tak na szybko bez odszumiania i bawienia się

Untitled-2.jpg

 

Przy zabawie ze stackiem stwierdziłem że nie jest tak strasznie z ostrością. Raczej to wynika z błędów optyki/kolimacji. W prawym dolnym rogu wokół gwiazd pojawiają się duszki. Jaśniejsze gwiazdy mają takie dziwne coś w centrum. Celowo dałem większą rozdzielczość żeby to można było wychwycić okiem. Gwiazdki koszą jasnym środkiem.

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej to wynika z błędów optyki/kolimacji.

Sprawdziłem i sama kolimacja nie była najgorsza (na kolimatorze laserowym) jednak przez optyczny LW nie obejmowało symetrycznie LG. Jak ustawię wszystko dobrze to wrzucę jedną klatkę. Od tego powinienem zacząć.

 

Dzięki

 

Pozdrawiam

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.