Skocz do zawartości

M31 200mm


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Jutomi uważnie analizuje zdjęcia z canona - wow, to automatycznie podnosi poprzeczkę przy następnych pracach. Brawo.

Juz spieszę z informacjami L-ka 70-200F/4, ISO 1600.

 

Kadr z niewiadomych względów ustawił mi się poprzecznie ( nie wiem o czym myślałem :) ) więc z czystym sumieniem wyciąłem sobie kadr i zrotowałem aby Jale mi nie pisał że galaktykę mam do góry nogami albo nurkującą bo się z nie j gwiazdki wyleją ha!. Pole jest spore więc nic nie traciłem.

 

Poniżej wyglad kadru dla zainteresowanych - takie jest FOV

 

IMG_5490.JPG

 

W sumie to chciałbym sprawdzić jak zachowuje sie "szybsza" L-ka 70-200/2,8 poza centrum ale ciężko pożyczyć do testów.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukam i podeślę Ci jakąś surówkę z 70-200 f2.8

 

...

W sumie to chciałbym sprawdzić jak zachowuje sie "szybsza" L-ka 70-200/2,8 poza centrum ale ciężko pożyczyć do testów.

 

Jeśli to coś da do porównania, to podrzucam jpega z canona 1100d i 70-200 F4 L

 

L_5962.jpg

Edytowane przez mago83
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutomi uważnie analizuje zdjęcia z canona - wow

 

 

 

W sumie to chciałbym sprawdzić jak zachowuje sie "szybsza" L-ka 70-200/2,8 poza centrum ale ciężko pożyczyć do testów.

 

 

Coś mi nie pasowało w wielkości M31 - zdjęcie robione pełną klatką a galaktyka o wielkości w kadrze jak z aps-c. ^_^

 

Przetestuj stałkę 200/2,8 - zakochasz się i nie zechcesz wrócić do zooma. Widziałem zdjęcia z niektórych egzemplarzy - gwiazdki okrągłe nawet w narożnikach i to na pełnej dziurze przy f/2,8: http://www.astrosurf.com/buil/gallery/roph/img.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Przetestuj stałkę 200/2,8 - zakochasz się i nie zechcesz wrócić do zooma. Widziałem zdjęcia z niektórych egzemplarzy - gwiazdki okrągłe nawet w narożnikach i to na pełnej dziurze przy f/2,8: http://www.astrosurf.com/buil/gallery/roph/img.htm

Tutaj jest moja pełna klatka na f4 z 200/2.8L

post-15292-0-42817900-1399660351.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja do końca nie wiem, jak ocenić swój egzemplarz. Niby słabsze gwiazdki to kropeczki do samego brzegu klatki aps-c ale przy f2,8 jaśniejsze gwiazdki w pobliżu narożników kadru zaczynają zmieniać się w kalafiory:

M101 200mm f2,8 300s ISO1600_1.JPG

 

Z kolei po przymknięciu na f4 przy najjaśniejszych gwiazdach (tutaj Aldebaran z Hiadami) powstają takie nieładne spajki od listków przysłony:

HIADY 200mm f4 180s ISO800.JPG

 

A może jestem trochę za bardzo krytyczny i przewrażliwiony wobec mojego kilkunastoletniego "staruszka" 200/2,8 I ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, jak one mogą komuś się nie podobać :)

Uwielbiam właśnie te z 200L.

 

Co ja na to poradzę, że bardziej podobają mi się piękne, symetryczne 18-spajkowe gwiazdki z konkurencyjnego Nikora 180/2,8 ED niż niesymetryczne, choć równie naturalne, 16-spajkowe z Canona 200/2,8 L. :unsure:

 

Zobaczcie sami, czy ten Nikor nie produkuje ładniejszych spajków:

RhoOphiuchusSmall.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad jednym tylko się nie śmiać i niczym nie rzucać :):P

 

Czy nie można po znalezieniu optymalnej przesłony zamocować na obiektyw kołową kartonową przesłonę która przytnie nam go do stosownej wartości a wtedy przesłonę irysową otworzyć na maksa. Wtedy gwiazdki zrobią się nam okrągłe jak z dedykowanej do astro lunetki. :uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal, też się nad tym zastanawiam. Osobiście nie lubię spajków, najbardzej podobają mi się punktowe (najlepiej Paciorkowe ;) ) refraktorowe obrazy gwiazd.

 

Jutomi, co do Nikkora to mam nadzieję ostudzić twój afekt do Nikkora 180mm f/2.8. Mam to szkło i nie najlepiej sprawdziło mi się w astrofoto, choć do fotografii dziennej go uwielbiam. Tutaj Loki dobrze podsumował efekty moich prób:

 

http://astropolis.pl/topic/43263-astrotrackiem-po-niebie-po-raz-pierwszy/?p=520189

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jutomi, co do Nikkora to mam nadzieję ostudzić twój afekt do Nikkora 180mm f/2.8. Mam to szkło i nie najlepiej sprawdziło mi się w astrofoto, choć do fotografii dziennej go uwielbiam. Tutaj Loki dobrze podsumował efekty moich prób:

 

 

Mój afekt do Nikkora budzi jedynie kształt produkowanych przez niego spajków a nie poziom AC, którym potrafi zaskoczyć. :flirt:

Chociaż na podlinkowanym powyżej zdjęciu rejonu Rho Ophiuchi ciężko się jej dopatrzyć - nie wiem, czy to kwestia obróbki, czy może udanego egzemplarza.

Kilka lat temu Lotar wyciskał z Nikkora ile się dało w astrofoto ale on miał wersję MF i chyba nieprzypadkowo fotografował jedynie B&W.

http://astropolis.pl/topic/36884-nikkor-18028ed/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.