Skocz do zawartości

Biała tęcza


pawelp430

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu czytałem artykuł na temat tęcz. Bardziej zaciekawiły mnie białe tęcze ,które są mniej pospolite.

Zastanawiam się czy udało mi się ją sfotografować czy po prostu to przypadek ,że promienie słoneczne tak się ułożyły.

 

Biała tęcza to odpowiednik tęczy "normalnej", ale wywoływana przez Księżyc będący blisko pełni. Gdy się taką tęczę sfotografuje z odpowiednio długim czasem naświetlania, widać zwyczajne kolory tęczy. W języku angielskim spotyka się określenie moonbow.

 

Tak jak napisał Muchozol, widziałeś promienie przeciwzmierzchowe (ang. anticrepuscular rays).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze dorzucić fogbow (łuk mgłowy) i cloudbow (łuk chmurowy), jako tęcze białego koloru, które naprawdę są białe.

 

 

Biała tęcza to odpowiednik tęczy "normalnej", ale wywoływana przez Księżyc będący blisko pełni. Gdy się taką tęczę sfotografuje z odpowiednio długim czasem naświetlania, widać zwyczajne kolory tęczy. W języku angielskim spotyka się określenie moonbow.

 

Tak jak napisał Muchozol, widziałeś promienie przeciwzmierzchowe (ang. anticrepuscular rays).

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uściślijmy - nasycenie kolorów tęczy zależy głównie od wielkości kropelek wody. Są też tęcze prawie jednokolorowe, gdzie jest to spowodowane niemal monochromatycznym źródłem światła, np. czerwona tęcza o zachodzie słońca, albo spowodowana lampą sodową. Ale nie o tym mowa. W przypadku Księżyca lub Słońca kolor tęczy zależy od wielkości kropel - im są one większe tym bardziej żywe kolory. Jeżeli tęcza powstaje w dużych kroplach deszczu to będzie ona kolorowa niezależnie od tego czy powoduje ją Słońce czy Księżyc. Natomiast jeżeli tęcza powstaje na mikroskopijnych kropelkach mgły, albo chmury (typowy rozmiar to zaledwie 10 mikrometrów) to będzie to biała tęcza, nie ważne czy słoneczna czy księżycowa.

 

Tutaj mała symulacja tęczy dla kropelek mgłowych o różnych wielkościach, z lewej 12 mikronów (typowa świeża mgła), z prawej 100 mikronów (ta średnica już zbliża się do średnicy najmniejszych kropli deszczu). Symulacja - IRIS.

fogbows.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Biała tęcza a raczej zjawisko meteorologiczne, które wygląda na białą tęczę - istnieje. Mam w swoim archiwum zdjęcie z lipca 1997 r tuż po wielkiej powodzi stulecia, zrobione ze szczytu Lubania nad Krościenkiem. Zdjęcie oczywiście zrobione na kliszy a teraz zeskanowane. Zobaczcie sami :

 

http://www.odziwo.pl/picture.php?/15704/recent_pics

 

Krakus

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się odfiltrować niebieską dominantę ze zdjęcia " białej tęczy " z roku 1997 i mogę ją pokazać na forum. Nawiasem mówiąc to kopiowanie negatywów lustrzanką i zdejmowanie maski negatywu to niezłe wyzwanie. Co do samej " białej tęczy " może się wypowiedzą ci którzy mają większą znajomość zjawisk meteorologicznych.

Krakus

 

 

F 2 1997 KL 15o.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Uściślijmy - nasycenie kolorów tęczy zależy głównie od wielkości kropelek wody. Są też tęcze prawie jednokolorowe, gdzie jest to spowodowane niemal monochromatycznym źródłem światła, np. czerwona tęcza o zachodzie słońca, albo spowodowana lampą sodową. Ale nie o tym mowa. W przypadku Księżyca lub Słońca kolor tęczy zależy od wielkości kropel - im są one większe tym bardziej żywe kolory. Jeżeli tęcza powstaje w dużych kroplach deszczu to będzie ona kolorowa niezależnie od tego czy powoduje ją Słońce czy Księżyc. Natomiast jeżeli tęcza powstaje na mikroskopijnych kropelkach mgły, albo chmury (typowy rozmiar to zaledwie 10 mikrometrów) to będzie to biała tęcza, nie ważne czy słoneczna czy księżycowa.

 

Tutaj mała symulacja tęczy dla kropelek mgłowych o różnych wielkościach, z lewej 12 mikronów (typowa świeża mgła), z prawej 100 mikronów (ta średnica już zbliża się do średnicy najmniejszych kropli deszczu). Symulacja - IRIS.

Ja widziałem czerwoną tęczę o wschodzi słońca

DSC_0388-01-01.jpeg

DSC_0384-01-01.jpeg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.