Skocz do zawartości

Focenie z ostatniej nocy :)


dargeo

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatniej nocy mieliśmy trochę szczęścia by dało się focić. Udało mi się ustrzelić 3 obiekty a w nich M27

tylko 13 klatek bo później obiekt tak się ustawił, że teleskop oparł się o nogę statywu :).

 

ogólnie 13 klatek iso800 t300s bez darków i flatów

Opinie jak zawsze mile widziane :)

M27v1.jpg

 

Mimo, że wiało to atmosfera była miła dzięki temu że byliśmy w trójkę :D Pozdro dla Tomka i Łukasza :D

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tędy droga. Musisz zadbać, żeby w trakcie wyciągania nie przepalać gwiazd. Jak będą łagodnie przechodzić w tło, to będą wyglądać naturalniej.

Nie zwracałem na to zbytnio uwagi ale przy następnym wyciąganiu postawię sobie znaczniki w jasnych partiach obrazu - myślę że to powinno pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są nieostre. I dodatkowo brak flata psuje efekt. Pisałem juź.

 

 

Flaty zrobię bo te co miałem idą do kosza ze względu na kolimację teleskopu.

 

Po kolimacji niby jest troszkę lepiej jeśli chodzi o rozjechanie gwiazdek ale i tak nie jestem do końca zadowolony

 

M27.jpg

To jest surowe zdjęcie po zestakowaniu

 

M27-002.jpg

a to pojedyńcza klatka prosto z aparatu zapisana w maximie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO popełniłeś jeden, zasadniczy wielbład. Robiłeś trzy obiektyw w jedną noc. Nie tędy droga. Trzeba było zrobić jeden, a solidnie. Dużo materiału to kanon fotografii Canon-em :)

Loki dlatego 3 obiekty bo mi się tuba o statyw oparła (dlatego M27 ma tylko 13 klatek) to raz a później mi zwiał jeden obiekt za drzewa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu jedna klatka puszczona przez PS. Myślę (Tak :) czasem myślę), że pojedyncze klatki wychodzą mi lepiej jak stakowane z maxima.

 

No to teraz zrób to samo, tylko na stacku. Przecież po zestackowaniu gwiazdy nie mogą się same przepalić, co najwyżej może być lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki dlatego 3 obiekty bo mi się tuba o statyw oparła (dlatego M27 ma tylko 13 klatek) to raz

Tuba zawadza o statyw zawsze (no prawie) niedługo po przejściu obiektu przez południk lokalny. W takiej sytuacji robi się tzw meridian flip i dzięki temu tuba znajduje się już z drugiej strony montażu - nie ma już problemu z zawadzaniem. Pamiętaj, że montażem paralaktycznym możesz wycelować w dowolny obiekt zawsze na 2 sposoby - z reguły jeden z tych sposobów powoduje zawadzenie o statyw, wiec odpada, ale zawsze co najmniej jeden sposób nie powoduje zawadzania, tak więc w każdym momencie możesz focić M27, jeśli jest tylko nad widnokręgiem :) Zlecając montażowi wykonanie goto pilnuje on, żeby zawsze podjechać do obiektu na ten lepszy z tych dwóch sposobów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba zawadza o statyw zawsze (no prawie) niedługo po przejściu obiektu przez południk lokalny. W takiej sytuacji robi się tzw meridian flip i dzięki temu tuba znajduje się już z drugiej strony montażu - nie ma już problemu z zawadzaniem. Pamiętaj, że montażem paralaktycznym możesz wycelować w dowolny obiekt zawsze na 2 sposoby - z reguły jeden z tych sposobów powoduje zawadzenie o statyw, wiec odpada, ale zawsze co najmniej jeden sposób nie powoduje zawadzania, tak więc w każdym momencie możesz focić M27, jeśli jest tylko nad widnokręgiem :) Zlecając montażowi wykonanie goto pilnuje on, żeby zawsze podjechać do obiektu na ten lepszy z tych dwóch sposobów.

 

Nie wiedziałem. A czy to trzeba zaznaczyć meridian flip w maximie? bo chyba coś tam takiego było w zakładce od teleskopu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meridian flipa musisz zrobić sam. Czyli po przekroczeniu południka (w zalezności od deklinacji można z tym trochę zwlekać) zatrzymujesz focenie i guiding, dajesz goto na te same współrzędne, co wcześniej i montaż wykonuje flipa, czyli ustawia się na ten sam punkt "od drugiej strony". Oczywiście trochę nie trafi i musisz dokonać pewnej korekty kadru, żeby był identyczny z poprzednim. Pamiętaj, że po wykonaniu flipa kadr jest obrócony o 180 st. Po korekcie odpalasz ponownie guiding i focisz dalej. Jeśli w zakładce "guide" w maximie masz zaznaczony ptaszek "auto pier flip" (tak jest domyślnie), to maxim sam odwróci dane kalibracyjne o 180 st i nie będziesz musiał ponownie kalibrować guidingu - wystarczy go odpalić.

W zakładce od teleskopu powinieneś mieć zaznaczone "use scope pier filip" i jest to opcja jedynie do centrowania na wybrany punkt (po flipie po prostu również odwrócą się dane kalibracyjne, żeby to dalej działało).

Gdy nabierzesz doświadczenia, to taki flip będzie Ci zabierał mniej, niż 10 min, ale teraz to może być bardzo czasochłonny proces, więc lepiej tego unikać. Wybieraj wiec obiekty, które nie będą przechodzić przez południk danej nocy, czyli na początku sesji będą na "wczesnym" wschodzie, albo zaraz za południkiem.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wes, winieta jest na tyle słaba, że da się zrobić false flata. Na surowym stacku widać, że da się lepiej pobawić z gwiazdkami.

Wystarczy zastosować funkcję dynamicznego wyrównania tła w PixInsight. I wtedy przy tak małych róznicach można zrezygnować flata.

Opis jest tutaj:

http://astropolis.pl/topic/43904-funkcja-dynamic-background-extraction-pixinsight-tutorial/

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.