Skocz do zawartości

3 star alignment -> problem


Maetrik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Pierwsza potyczka z nowym montażem i 1:0 dla niego...próbuje ustawić 3 lub 2 star alignment i nie wiem w czym problem ale każde podejście czy to na 3 gwiazdki czy 2 za każdym razem na końcu otzymuję komunikat WARNING RA OFFSET > 45º", please check time and date.

Robiłem wszystko jak należy, dokładnie tak samo jak z poprzednim eq5 - tam działało bez problemu.

Od początku:

montaż HEQ5 Synscan

lunetka ustawiona, polarna na właściwym miejscu, wypoziomowane - odpalam montaż, godzina-data-lokalizacja ok (format daty właściwy)

dalej 1 gwiazdka - montaż jedzie ->lekka korekta przyciskami - enter, następna podobnie. 3 gwiazdki zrobione enter i komunikat.

Próbowałem powtórzyć proces parokrotnie - to samo. Sprawdzałem zaparkowanie teleskopu i początek od "pozycji domowej" to samo.

Montaż raczej nie głupieje bo w gwiazdki w miarę trafia - wiadomo lekka korekta musi być ale to chyba standard.

Więc w czym problem? być może ktoś z doświadczonych kolegów się spotkał i być może rozwiązanie jest dość banalne lecz jakoś nie mogę rozgryźć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz wersje firmware? Ja się jeszcze nie spotkałem z takim komunikatem. Komunikat jest dość wymowny, choć nie zgadza się z tym, co opisałeś - wg komunikatu montaż powinien nie trafiać o więcej, niż 45 st w RA, a błąd jest przecież normalny (rzędu pewnie max kilku st). Tak wiec sytuacja jest bardzo dziwna.

Napisałeś format daty właściwy, czyli zwróciłeś pewnie uwagę, że najpierw podajemy miesiąc, a potem dzień?

Spróbuj zresetować pilot do ustawień fabrycznych. Rozumiem, że montaż właśnie kupiłeś?

Spróbuj też zrobić pseudo alignację, czyli wprowadź poprawne dane, ale nie dokonuj korekt przy alignacji - po prostu od razu dawaj enter. Sprawdź, czy wtedy będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego pilota ale pomyślałem o 1 star lub 2 star align.

W CG5 GT była chyba taka opcja i po wykonaniu dodatkowo soft pytał czy dodać kolejną gwiazdę. Czasem robiłem na 4 i 5 align.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czymś takim

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1840&lunety=Zasilacz_sieciowy_12V/3A_do_monta%BFy_Sky-Watcher_HEQ5_/_EQ6,_Celestron_CPC,_Pentaflex_SynScan_AZ
Myślisz, że zasilanie tu ma jakiś związek? Ja się zacząłem zastanawiać może coś z softem nie gra..

Edytowane przez Maetrik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu masz rozwiązanie:

In case this helps someone, I got this problem last night.

In my case I had just upgraded the firmware in my synscan handset from 3.23 to 3.27, and then all of a sudden I could not even do a 1-star alignment without getting the 45 degree warning.

The telltale sign is that you're at HOME position and the first slew goes nowhere near the target star. I was sure I had the settings correct. I looked at the utilities menu on the hand control and did SHOW INFORMATION -> TIME. This shows what the handset thinks is the local sidereal time. I checked this with an app I have on my iPhone and found that it was 2 hours and 20 minutes out.

So the handset was calculating the local sidereal time wrong, which explains why it cannot slew to anything accurately, since it thinks the stars are where they were 2hours and 20minutes ago.

Perplexed, I did a factory reset to the handset from the menus. Then I entered the settings again and checked the sidereal time. Same deal. Then I tried entering completely different setting data (latitude, longitude, time zone, everything) in the hope that this would force the handset to recalculate the sidereal time. It did, but of course I now had bogus data.

So, I restarted from scratch and entered my correct setting data, and finally the handset had managed to calculate the correct local sidereal time. And lo and behold, the first slew during alignment was pretty accurate.

This whole experience makes me wonder what on earth the software in these controllers is like. I mean, it's a pretty basic thing for a telescope control system to get right (calculating the local sidereal time correctly). No wonder people use EQMOD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam.
Przepraszam że odkopuję temat, ale nie ma co nowego zakładać, gdy ten już istnieje.

Pojawił się u mnie wczoraj podobny problem. Ale zacznę od początku.
Przedwczoraj robiłem alginację na 2 gwiazdy zestawem EQ6 + lustrzanka i obiektyw. Alginacja przebiegła pomyślnie, ale zestaw nie trafiał kompletnie. Wczoraj natomiast po alginacji na 2 gwiazdy zestawem EQ6 + SW 130/650 po ustawieniu na pierwszą gwiazdę montaż wycelował prawie idealnie w drugą. Ku mojemu zadowoleniu na pilocie kończę alginację i wyskoczył błąd "WARNING RA OFFSET > 45º".
Skoro za pierwszym podejściem udało się doprowadzić alginację do końca to dlaczego za drugim pojawił się ten błąd ? Wszystkie dane są poprawne, wszystko się zgadza, wersja 3.27

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie.
Chyba udało mi się znaleźć rozwiązanie tego problemu bo nadal sobie z nim nie poradziłem. A mianowicie po ustawieniu na polarną mam ustawić montaż w pozycji "PARK".
Czy to o to chodzi, że pręt przeciwwagi ma być skierowany prostopadle do ziemi ?

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W manualu do synscana jest napisane, ze pozycja wyjsciowa do alignacji to pret w dol, teleskop na gorze patrzy w polarna. Z jakiej pozycji startujesz? Filmik od Tomka ladnie pokazuje jak dokladnie oznaczyc "0" dla deklinacji i Ra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.