Skocz do zawartości

C/2014 Q3 (Borisov) - obserwacje


Rekomendowane odpowiedzi

Dopiero pisałem o komecie C/2014 R1 (Borisov), że zaskoczyła obserwatorów swoją jasnością, a tymczasem druga z komet odkrytych ostatnio przez tego samego astronoma amatora - C/2014 Q3 okazuje się być jeszcze ciekawszym obiektem.

 

Świeci ona obecnie wysoko w Żyrafie i według ostatnich obserwacji ma jasność około 10,5 mag, więc da się ją dostrzec w niewielkich teleskopach. Jest też w tym momencie najjaśniejszą kometą widoczną z Polski.

 

Przez kolejne kilka tygodni jej jasność może jeszcze trochę wzrosnąć, bo zbliża się ona do peryhelium. Co ciekawe, przez peryhelium przejdzie zaledwie kilka godzin po komecie C/2014 R1. W przeciwieństwie do tamtej komety, ta (C/2014 Q3) jest kometą okresową o okresie obiegu wokół Słońca równym około 150 lat.

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr Dzięki za info

 

To niesamowite, że ten sam amator w ciągu krótkiego okresu czasu odkrywa kolejną kometę.

 

Dla mnie również niesamowite są parametry sprzęty cytując za http://www.cometchaser.de

 

"The new comet was found on CCD images obtained with a 0.3-m f/1.5 astrograph telescope,"

 

Szacun dla Pana Gennadija

 

pk

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Wczoraj pomimo mgły dałem radę :) Na zakończenie innej sesji:

6 x 5 min (L) 2014.10.26. 23.09 start

EQ6, TS APO 65Q Atik 314 L+ (-20 stopni), guider 60/210 i Atik Tytan

Leszno

Bez darków, faltów i biasów (jeszcze nie zrobiłem - delegacja :) ), tło rozjaśnione aby ukryć gradienty, ale kometa i tak jest słaba ;)

 

PS. Piotr jak możesz to utwórz nowy wątek.

C 2014 Q3 20141026.jpg

Edytowane przez Bartosz
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Wczoraj pomimo mgły dałem radę :) Na zakończenie innej sesji:

6 x 5 min (L) 2014.10.26. 23.09 start

EQ6, TS APO 65Q Atik 314 L+ (-20 stopni), guider 60/210 i Atik Tytan

Leszno

Bez darków, faltów i biasów (jeszcze nie zrobiłem - delegacja :) ), tło rozjaśnione aby ukryć gradienty, ale kometa i tak jest słaba ;)

 

PS. Piotr jak możesz to utwórz nowy wątek.

 

Brawo, ale kometa rzeczywiście jest słaba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, przy okazji robienia Ha do innego obiektu po wariacku spróbowałem zrobić LRGB komety nisko nad horyzontem ( raczej nad łuną Rembertowa). Niewiele widać, ale kometa zaliczona :D

Veloce RH200, DDM60, STL 11000.

L: 10x300 sek, RGB 5x120 sek na składnik. Składanie modułem Comet Alignment w Pixinsight.

 

C2014 Q3 Borisov.jpg

 

opis.jpg

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia dziś rano (29-10-2014) każde pojedyncza klatka L 4 min.

 

C/2014 Q3 (Borisov) o UT 04:07:16 na lewo - wysokość 66 stopni

C/2014 R1 (Borisov) o UT 03:50:54 na prawo - wysokość 24 stopnie

 

koniec nocy astronomicznej UT 03:48:41

 

komety.jpg

 

 

Edytowane przez napoleon
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.