Skocz do zawartości

Mgławica Bąbel Ha i HST


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam moje najnowsze zdjęcie, przedstawiające mgławicę Bąbel. Na początek Ha, które moim zdaniem wyszło dość dobrze.

51x600s z Wieliczki. SW200/1000 + NEQ6 + MPCC + Atik 383L+ + TSOAG9 + Chameleon.

NGC7635 Ha DDP pix align pp crop small.jpg

Teraz wersja HST po dodaniu 24x600s bin2 OIII + 28x600s SII bin2.

NGC7635 HaHST crop small.jpg

Niestety zupełnie mi ona nie wyszła :( Robiłem wszystko jak w tym tutorialu: http://bf-astro.com/hubblep.htm i nie wiem, czemu przy używaniu kolorów selektywnych obraz robił się taki "plamiasty", zamiast płynnych przejść tonalnych zrobił mi sie obraz złożony z naprzemiennych plam brązowych i niebieskich. Do tej pory złożyłem już 2 zdjecia HST (jeszcze nie publikowane) i tam nie było aż takiego problemu, wyszły trochę lepiej. Ale w każdym ze zdjęć mam taki problem, że po wyrównaniu kanałów zdjęcie jest prawie jednokolorowe, a nie takie bogate, jak na przykładzie z tego tutoriala. Kolory selektywne dodają mu trochę różnorodności, ale nie wychodzi z tego to, co powinno. Nie wiem też, jak mam prawidłowo wyrównać kanały. Robię to za pomocą lewego i środkowego "uchwytu" histogramu w PSie tak, aby grubość i pozycja poszczególnych składowych histogramu był w miarę równe. Nie wiem jednak, czy tak to sie powinno robić, a nie np lewym i prawym "uchwytem".

Bardzo proszę o rady, jak mam złożyć to HST, żeby było tak ładne, jak te wasze :)

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety musiałem dać lekki crop, bo dalej nie rozwiązałem problemu z przeklętym odblaskiem od filtrów wąskopasmowych i wyłażą ohydne kółka. Poniżej bez cropa, żeby zobrazować problem:

NGC7635 HaHST small.jpg

Dalej nie jestem w stanie pojąć, czemu nikt nie ma z tym problemu, tylko ja? Po zmianie korektora na nowy MPCC problem nie zniknął, no może jest to nieznacznie mniej wyraźne. Problem pojawia się najbardziej na filtrze SII, potem Ha, a na OIII jest prawie niezauważalny. Ktoś ma pomysły?

Na tym zdjęciu użyłem flatów, bo to trochę poprawia sprawę, ale pozostają takie właśnie kółka, bo ten odblask na bardzo ostrą granicę i flat nie umie tego dobrze wyrównać.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciapki pochodzą od szumu - przecież jak popatrzysz dokładnie na SII to też jest w ciapki - musisz dopalić 3 x tyle z dłuższymi czasami ;) albo zastosować metodę Tone Mapping.

Jeżeli chodzi o te okręgi to czy to przypadkiem nie jest jakaś przypadłość Newtona ? niestety w NB niemiłosiernie wychodzą wszystkie niedoskonałości ponieważ sygnał jest leciutko ponad szumem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeżeli chodzi o te okręgi to czy to przypadkiem nie jest jakaś przypadłość Newtona ? niestety w NB niemiłosiernie wychodzą wszystkie niedoskonałości ponieważ sygnał jest leciutko ponad szumem.

Dzięki za odpowiedź. Jeśli chodzi o okręgi, to nie jest to na pewno przypadłość samego newtona, bo po wyrzuceniu MPCC z toru optycznego odblask znika. Tak więc powstaje najprawdopodobniej gdzieś w układzie MPCC - filtr - matryca. Tutaj opisałem szerzej swoje problemy, może coś doradzisz? http://astropolis.pl/topic/46304-co-z-tym-filtrem/?p=557207

 

 

Ciapki pochodzą od szumu - przecież jak popatrzysz dokładnie na SII to też jest w ciapki - musisz dopalić 3 x tyle z dłuższymi czasami ;) albo zastosować metodę Tone Mapping.

No właśnie SII nie jest w takie ciapki. Widać szum - to prawda, ale nie o takiej strukturze. Co więcej - na zdjęciu, które powstało po nałożeniu na siebie sygnałów Ha OIII i SII i wyrównaniu nich nie widac takich ciapek. Robią się one dokładnie w momencie "przerabiania" kolorystyki za pomocą tutoriala, który podlinkowałem.

 

Zdjęcie po złożeniu i wyrównaniu kanałów:

NGC7635 HST small.jpg

Zdjęcie po użyciu kolorów selektywnych wg tutoriala (bez żadnego odszumiania i dokładania Ha jako luminancji):

NGC7635 HST pp small.jpg

 

Widać, że ciapki nagle po prostu "powstają".

 

Dzięki za link do tutoriala z tym tone mapping. Spróbuję tego użyć, mam nadzieję, że mnie nie przerośnie. Ale czy na prawdę trzeba robić aż tyle rzeczy, eby uzyskać dobre zjdęcie? Na prawdę taka "zwykła" obróbka daje aż o tyle gorszy efekt?

 

Materiału zebrałem bardzo dużo jak na mnie i już więcej nie mam nerwów zbierać :) Zużyłem na to 5 nocy, co prawda z każdej z nich fociłem tylko przez pewien czas, bo potem przechodziła mgła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Jeśli chodzi o okręgi, to nie jest to na pewno przypadłość samego newtona, bo po wyrzuceniu MPCC z toru optycznego odblask znika. Tak więc powstaje najprawdopodobniej gdzieś w układzie MPCC - filtr - matryca. Tutaj opisałem szerzej swoje problemy, może coś doradzisz? http://astropolis.pl/topic/46304-co-z-tym-filtrem/?p=557207

No właśnie SII nie jest w takie ciapki. Widać szum - to prawda, ale nie o takiej strukturze. Co więcej - na zdjęciu, które powstało po nałożeniu na siebie sygnałów Ha OIII i SII i wyrównaniu nich nie widac takich ciapek. Robią się one dokładnie w momencie "przerabiania" kolorystyki za pomocą tutoriala, który podlinkowałem.

 

Zdjęcie po złożeniu i wyrównaniu kanałów:

attachicon.gifNGC7635 HST small.jpg

Zdjęcie po użyciu kolorów selektywnych wg tutoriala (bez żadnego odszumiania i dokładania Ha jako luminancji):

attachicon.gifNGC7635 HST pp small.jpg

 

Widać, że ciapki nagle po prostu "powstają".

 

Dzięki za link do tutoriala z tym tone mapping. Spróbuję tego użyć, mam nadzieję, że mnie nie przerośnie. Ale czy na prawdę trzeba robić aż tyle rzeczy, eby uzyskać dobre zjdęcie? Na prawdę taka "zwykła" obróbka daje aż o tyle gorszy efekt?

 

Materiału zebrałem bardzo dużo jak na mnie i już więcej nie mam nerwów zbierać :) Zużyłem na to 5 nocy, co prawda z każdej z nich fociłem tylko przez pewien czas, bo potem przechodziła mgła :)

Udostępnij mi gdzieś surowe klatki to Ci złoże bez ciapek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki za link do tutoriala z tym tone mapping. Spróbuję tego użyć, mam nadzieję, że mnie nie przerośnie. Ale czy na prawdę trzeba robić aż tyle rzeczy, eby uzyskać dobre zjdęcie? Na prawdę taka "zwykła" obróbka daje aż o tyle gorszy efekt?

 

Materiału zebrałem bardzo dużo jak na mnie i już więcej nie mam nerwów zbierać :) Zużyłem na to 5 nocy, co prawda z każdej z nich fociłem tylko przez pewien czas, bo potem przechodziła mgła :)

 

Mateusz mu masz link do mojego babelka, ktorego robilismy podobnymi teleskopami, z jednak wielka roznica w czolosci kamer, moja w Ha na poziomie 20 kilku procent... w powownaniu do Twojego atika to przepasc.

Ta fotka byla moja pierwsza w NB i pierwsza w tone mapping, naprawde warto sie nad tym tutkiem pochylic, nie jest trudny, a efekt Cie zaskoczy.

 

http://astropolis.pl/topic/42102-ngc-7635-pierwsza-skladanka-narrowband/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Udostępnij mi gdzieś surowe klatki to Ci złoże bez ciapek ;)

Oto link do staków: https://drive.google.com/folderview?id=0B-RoEs6iYHu2VWZtZzBjWkMtSEU&usp=sharing. Uważaj, bo SII jest bez flata i trzeba się pozbyć tego masakrycznego odblasku ręcznie. A OIII jest z flatem, ale nie jest równe :) Z prawej jest jaśniejszy, niż z lewej, nie wiem, czemu.

 

Złożyłem ten materiał z użyciem Tone Mapping. Efekt jest lepszy, niż poprzednio, ale dalej to nie to. Znowu pojawił się problem z ciapkami - gdy składałem zdjęcia z usuniętymi gwiazdami w HST, to w celu uzyskania poprawnej kolorystyki użyłem tego samego tutorialu, co poprzednio i znowu się robiły ciapki. Mimo, że obraz był gładki jak pupa niemowlaka. Po prostu przy użyciu koloru selektywnego jakby brakuje obrazu w określonym odcieniu i PS nie ma go skąd wykombinować, ja tak to przynajmniej odbieram. Chciałbym, żeby SII było bardziej złote, niż żółte, ale nie mogę tego zrobić, bo się robią ciapki.

 

Dodatkowe pytanie - jak się nazywa opcja mieszania "screen" w polskim PSie? Nie widzę czegoś takiego, jak "ekran". Jest mi to potrzebne przy tworzeniu luminancji. Złożyłem to na razie przy domyślnym mieszaniu i w zasadzie niewiele się zmieniło w odniesieniu do czystego Ha.

NGC7635 HaHST2 crop small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto link do staków: https://drive.google.com/folderview?id=0B-RoEs6iYHu2VWZtZzBjWkMtSEU&usp=sharing. Uważaj, bo SII jest bez flata i trzeba się pozbyć tego masakrycznego odblasku ręcznie. A OIII jest z flatem, ale nie jest równe :) Z prawej jest jaśniejszy, niż z lewej, nie wiem, czemu.

 

Złożyłem ten materiał z użyciem Tone Mapping. Efekt jest lepszy, niż poprzednio, ale dalej to nie to. Znowu pojawił się problem z ciapkami - gdy składałem zdjęcia z usuniętymi gwiazdami w HST, to w celu uzyskania poprawnej kolorystyki użyłem tego samego tutorialu, co poprzednio i znowu się robiły ciapki. Mimo, że obraz był gładki jak pupa niemowlaka. Po prostu przy użyciu koloru selektywnego jakby brakuje obrazu w określonym odcieniu i PS nie ma go skąd wykombinować, ja tak to przynajmniej odbieram. Chciałbym, żeby SII było bardziej złote, niż żółte, ale nie mogę tego zrobić, bo się robią ciapki.

 

Dodatkowe pytanie - jak się nazywa opcja mieszania "screen" w polskim PSie? Nie widzę czegoś takiego, jak "ekran". Jest mi to potrzebne przy tworzeniu luminancji. Złożyłem to na razie przy domyślnym mieszaniu i w zasadzie niewiele się zmieniło w odniesieniu do czystego Ha.

attachicon.gifNGC7635 HaHST2 crop small.jpg

 

Ciapki wychodza Ci z gradientow, braku flatow itp, w tej metodzie bezwzglednie trzeba usunac to. Ponizej uzylem jedynie gradient exterminator, zlozylem kanaly po bozemu do RGB [s2/ha/o3] i mocno wyciagnalem krzywymi by zobaczyc ciapki, jest dobrze, a bedzie bajka jak naprawde sie za to wezmiesz ;)

babel matw astropolis.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usiadłem nad tym materiałem i stwierdzam ze gradient występuje na wszystkich kanałach a na OIII dodatkowo występuje gradient od LP.

Programy które znam potrafią usuwać naturalne winietowanie lub zaświetlenie - to co Ty masz nie usunie automat a jedynie jakiś magik !

Dodatkowo przestaje być to możliwe w regionach obfitych w mgławice więc nie robienie flatów jest świadomym przysparzaniem sobie problemów.

 

Jeżeli chodzi o "kolorowanie" to ono działa na odpowiednio "gładkim materiale":

 

NGC7635 LRGB-.jpg

 

Jeżeli chodzi o moje zmagania z Atikiem to miałem podobny efekt w testach kiedy filtr był zbyt daleko matrycy !

Warto też wyczernić krawędzie filtrów bo Baader też ma różne partie - moja była fatalna i potęgowała efekt.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usiadłem nad tym materiałem i stwierdzam ze gradient występuje na wszystkich kanałach a na OIII dodatkowo występuje gradient od LP.

Programy które znam potrafią usuwać naturalne winietowanie lub zaświetlenie - to co Ty masz nie usunie automat a jedynie jakiś magik !

Dodatkowo przestaje być to możliwe w regionach obfitych w mgławice więc nie robienie flatów jest świadomym przysparzaniem sobie problemów.

 

Jeżeli chodzi o "kolorowanie" to ono działa na odpowiednio "gładkim materiale":

 

attachicon.gifNGC7635 LRGB-.jpg

 

Jeżeli chodzi o moje zmagania z Atikiem to miałem podobny efekt w testach kiedy filtr był zbyt daleko matrycy !

Warto też wyczernić krawędzie filtrów bo Baader też ma różne partie - moja była fatalna i potęgowała efekt.

Fajnie Ci wyszło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usiadłem nad tym materiałem i stwierdzam ze gradient występuje na wszystkich kanałach a na OIII dodatkowo występuje gradient od LP.

Programy które znam potrafią usuwać naturalne winietowanie lub zaświetlenie - to co Ty masz nie usunie automat a jedynie jakiś magik !

Dodatkowo przestaje być to możliwe w regionach obfitych w mgławice więc nie robienie flatów jest świadomym przysparzaniem sobie problemów.

 

Jeżeli chodzi o "kolorowanie" to ono działa na odpowiednio "gładkim materiale":

 

attachicon.gifNGC7635 LRGB-.jpg

 

Jeżeli chodzi o moje zmagania z Atikiem to miałem podobny efekt w testach kiedy filtr był zbyt daleko matrycy !

Warto też wyczernić krawędzie filtrów bo Baader też ma różne partie - moja była fatalna i potęgowała efekt.

 

nie przepadam za narrowbandem ale ta wersja zdecydowanie się wyróżnia estetyką, zadziałałeś jak magik ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nieeeeee... Toź to zestaw kolorowych plam a nie zdjęcie.

 

Chyba zgodzisz sie, ze nie jest to finalny produkt?... Zgodzisz sie chyba tez, ze jest duzo lepiej niz w wersji autora, czyli pokazuje jakas droge ktora mozna obrac. Tu juz autor zdjecia zadecyduje co zrobic dalej i czy mu to pomoze.

 

Zastanow sie co wnosisz tym postem, a jeszcze lepiej pokaz co Ty jako mistrz nad mistrze bys zrobil z tym materialem.. Bede klaskal!! jesli bedzie warto..

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, ja chyba przestanę w ogóle pisać. Moje posty nic nie wnoszą, bo nie piszę wow i nie szukam szczeny. Ech,...

Wersja Zombi jest akceptowalna, ta ostatnia ..nie. W wolnej chwili zajmę się tym materiałem.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taki mały myk- stacki w TIFF mają ustalony profil ( czyli poziom czerni między innymi). Nie powinno się przechodzić na tiff przed nielinowym stretchem

 

Przy zapisie fita do tifa odbywa się liniowe skalowanie wartości wybujałych w procesie stackowania - czy faktycznie jest się czym przejmować ?! przecież kamery mają tę samą dynamiki co tif ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.