Skocz do zawartości

Daleki kosmos z synty 6 na dobsonie zwykłym aparatem


fizyk5

Rekomendowane odpowiedzi

Projekcja okularowa to dobry sposób na upchanie większej ilości świata z Newtona w mniejszej skali obrazu z kompakcie :)

 

Napiszesz coś więcej o swoim montażu? jeśli to ten z avatara to zapowiada się coś interesującego jednak w tej miniaturce to za dużo nie widać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za komentarze.

 

Do Marcina.p1

To nie jest z ręcznym prowadzeniem. Przesuwa silniczek krokowy.

 

Do Hamal

Zawsze wydawało mi się, że najlepiej jest, gdy focimy w ognisku bezpośrednio na matrycę.Każde szkło (soczewka) to strata ilości śiatła i kontrast.

Jest to moje zdanie początkującego. Proszę ewentualnie mnie poprawić.

 

Prowadzenie jest w trakcie poprawek. Jak ulepszenia się sprawdzą, to później wrzucę zdjęcia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak jest jednak jedno ale :) Mając np. M42 rzutowaną bezpośrednio na matrycę z ogniska teleskopu 305/1500 posiadamy wielka skalę i jasność f4,91 kiedy robimy jej zdjęcia kompaktem jego własnym obiektywikiem też możemy dobrać ogniskowa tak aby uzyskać jasność f5 ale skala będzie malutka bo dysponujemy małą ogniskową, kiedy jednak podłączymy kompakt w projekcji okularowej z takim doborem ogniskowej okularu i ogniskowej obiektywu kompakta aby uzyskać średni rozmiar obiektu na matrycy na każdy pixel będzie pracowało całe wielkie lustro teleskopu a skala obrazu będzie dużo mniejsza niż z jego ogniska ale większa niż z obiektywiku kompakta, w ten sposób można teoretycznie uzyskać jasność układu f2 może i mniej przy stosownie dużej skali.

To ja nazywam upychaniem fotonów na matrycy w projekcji okularowej :)

 

Przykład niedawna próba M1 starym już aparatem Canon A620

To jest tylko kilka klatek a kto M1 robił wie że nie łatwo ja wyciągnąć

 

oba zdjęcia to Canon A620 (zoom optyczny 4x) + Plossl25mm + Newton305/1500

 

M1.jpg

 

i rzeczona M42

 

M42.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, jest sens w tym co piszesz.

Ale i tak muszę to sobie na spokojnie przetrawić.

A poniżej moja pierwsza w życiu M1.

 

Może coś poradzićie na ciemne obszary na tym zdjęciu.

To na prawo to obstrukcja centralna lustra kątowego a na lewo koniec/brzeg lustra głównego.

http://www.celestia.pl/wiki/images/8/8d/Newton_ok.gif

Masz zamontowany nieosiowo cały układ okular i aparat więc wszystko zwiało w prawo. Dodatkowo masz nieprawidłowo dobrany okular z teleskopem i aparatem. Zbyt długa ogniskowa okularu względem teleskopu spowoduje pojawienie się tego środkowego koła, a niedobrana źrenica wyjściowa okularu względem aparatu spowoduje też ten efekt a dodatkowo spore winietowanie. Najlepsze są kompakty z małymi i średnimi obiektywami, jeśli masz jakiś dużym obiektywem a do tego mały teleskop prawdopodobnie nie spasujesz zestawu.

 

Kiedyś jak kupowałem do mikroskopu do projekcji okularowej Canona A620 podchodzi do mnie goguś sprzedawca i wciska mi inny aparat, pytam go wtedy czy źrenica wejściowa obiektywu innego aparatu będzie pasowała do mojej źrenicy wyjściowej okularu mikroskopu ^_^ pajac tak szybko jak się pojawił tak samo szybko zniknął ^_^

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarz.

 

Z tego co mi wiadomo to:

 

źrenica wyjściowa=ogniskowa okularu/światłościła teleskopu

 

Więc 20/5=4mm - taką mam źrenicę wyjściową.

 

okular do jasnych obiektów DS lub małych gromad otwartych powinien mieć źrenicę wyjściową 3-4mm (w wizualu)

okular do rozległych gromad otwartych powinien mieć źrenicę 4-6mm (w wizualu)

 

Mój aparacik to canon powershot A810

http://www.canon.pl/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/PowerShot/PowerShot_A810/

Ogniskowa aparaciku ma od 5mm do 25mm

 

W jaki sposób wplata sie ogniskową aparatu z ogniskową okularu i światłośiłą teleskopu aby obliczyć źrenicę wyjściową?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyku, Hamal miał na myśli dopasowanie źrenicy wyjściowej zestawu teleskop + okular służący do projekcji do źrenicy wejściowej aparatu - czyli czynnej średnicy jego obiektywu. Rzut oka na specyfikację A810 i mamy:

 

– ogniskowa 5-25 mm

– światłosiła odpowiednio f/2,8-f/6,9

 

Co oznacza, że ww. źrenica wejściowa aparatu wynosi od 5/2,8 ≈ 1,78 mm do 25/6,9 ≈ 3,62 mm (uwaga: pomiędzy tymi skrajnymi wartościami zmienia się to niekoniecznie liniowo – zależy od budowy obiektywu). (Proszę poprawić, jeśli coś poknociłem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ale jak ma się mieć źrenica wyjściowa teleskopu z okularem do źrenicy wyjściowej aparatu?

Czy powinny być takie same?

Może trzeba dodać jedną do drugiej? -> jeśli tak to powinienem zastosować okular o krótszej ogniskowej np. 5mm (ale wtedy pole widzenia spada)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiennych jest tyle że jedyny pewny sposób to dokonanie tego empirycznie. Dodatkowo czasem warto zoom w aparacie podjechać do tego momentu aż obraz wypełni praktycznie cały kadr, wzrośnie wtedy co prawda powiększenie, ale zmniejszy się winietowanie i wyrówna naświetlenie kadru. Tak robię i astro i zwierzynę z ambony :)

 

Zacząć musisz od dobrania takiego okularu z którym w aparacie nie będzie widoczna obstrukcja centralna. Próby rób w dzień na różnych typach okularów i ogniskowych, obserwuj przy okazji aberrację i inne wady.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za te informację.

 

Przy najbliższej okazji spróbuję z TMB 5mm (choć wydaje mi się, że tu będzie dobrze, nie zauważyłem z nim tego efektu).

 

Do TMB 5mm dokupiłm jeszcze tylną tulejkę bez soczewki. Po zamianie tulejki z soczewką na tulejkę bez

ogniskowa okularu powinna wynosić około 10mm (i wtedy w wizualu nie ostrzy, może aparat da sobię radę).

 

Nie używałem też oriona sirus plossla 10mm bo aparat trzeba zoomować (nie łapie całego pola z tego okukaru).

 

Poniżej Chichotki

 

3.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5mm będzie raczej za mało, dobre może będzie jakieś 12-17mm ale też nie ma gwarancji, spróbuj tez tą 20-stką ale podjechaną zoomem aparatu na różne wartości. Wiele razy lepsze okulary które byłem pewny że dadzą lepszy obraz dawały tragiczny i rozjechaną aberrację, dystorsje i winiety, a zwykły plossl 25mm tak się idealnie wkomponował w aparat że używam praktycznie tylko jego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M81 i M82

 

Jedno z pierwszych zdjęć (pojedyńcze) zrobione z prowadzeniem.

Wtedy jeszcze nie stackowałem.

Rewelacji nie ma. Duże szumy, brak ostrości. Prawie zerowa ilość materiału.

Dla mnie bardzo ważne (myślałem, że nic się nie uwieczni).

Teleskopik mam od niecałego roku.

Próbuję robić zdjęcia od 6 miesięcy.

 

 

2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać że koncepcja dojrzewa w Twojej głowie, widać też że posiadasz dar łączenia ze sobą różnych części z dziedzin mechaniki i elektroniki których nota bene różnorakie zaplecze jak widać posiadasz :)

 

Obecnie pracuję nad drugą, chyba trochę lepszą (ostatnie zdjęcie).

 

Pozdrawiam.

Gdybyś pozbył się nakrętek a pręt umieścił np. w delikatnym rowku lub przeciętych na poł nakrętkach ale danych jedynie od środka nie ograniczały by Cię one wtedy czasowo.

 

PS Ładnie wyoblona szpilka (pręt gwintowany) :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dziękuję za każde komentarze i podpowiedzi.

 

Wrócę jeszcze na chwilę do tych ciemnych obszarów.

Jeśli okular (zbiór kilku soczewek) potraktujemy jako jedną soczewkę o ogniskowej f1,
a aparat kompaktowy (dwie soczewki) jako soczewkę o ogniskowej f2, które są od siebie osunięte
o odległość d, to układ takich soczewek ma ogniskową wyrażoną wzorem (rys1).

Mój okular ma ogniskową 20mm, a aparat (bez zooma 25mm), odległość między soczewką okularu
a soczewką aparatu oszacowałem na 33mm.

Dla tych danych ogniskowa okularu z aparatem wynosi f=42mm.

Dla tej "nowej" ogniskowej układu soczewek źrenica wyjściowa wynosi 42mm/5=8,3mm, a nie powinna przekroczyć 6mm.

Rozwiązanie tej sytuacji to:

1)Zmienić okular 20mm na okular o ogniskowej około 12mm (podpowiedź kolegi Hamal),
2)Ustawić zoom w aparacie na 2 lub 3 (co spowoduje zmniejszenie ogniskowej aparatu) (podpowiedź kolegi Hamal)
3)Metoda prób i błędów, bo jest za dużo zmiennych (podpowiedź kolegi Hamal)
4)Przybliżyć trochę aparat od okularu (podpowiedź kolegi Szklarz)

Uważam, że nikt nie wie wszystkiego i próbuję zasięgać opinii jak największej liczby osób.

Podany przeze mnie wzór jest wzorem dla układu cienkich soczewek.
Ponieważ okular i aparat stanowią zbiory soczewek jest on tylko przybliżeniem tej sytuacji


Pozdrawiam i proszę o komentarze.

rys1.jpg

Edytowane przez fizyk5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyk5, witam kolegę w starym fachu. Chcąc policzyć wypadkową ogniskową układu (fu) dla projekcji afokalnej, mnożysz po prostu ogniskową obiektywu aparatu przez powiększenie teleskopu (jak dla wizuala). Stosowanie wzoru na ogniskowe układu soczewek w tej postaci którą przytoczyłeś nie ma sensu, bo pasje on do układu soczewek "cienkich" , a zarówno obiektyw Twojego aparatu, jak i okular same w sobie są dość złożonymi układami soczewek i odległości takie jak d należałoby liczyć/mierzyć miedzy tzw. płaszczyznami głównymi tych układów, co w praktyce jest niewykonalne dla przypadku, o którym mówimy.

Przykład dla Twojego teleskopu, z okularem 25mm:

P=650/25=26x

pracując na maksymalnym zoomie Twojego aparatu (fa=25mm) masz fu= 25*26=650mm

Zauważ, że w takim przypadku wypadkowa fizyczna ogniskowa jest taka, jakbyś pracował z matrycą tego kompakciku w ognisku głównym. Kolejna sprawa: z racji tego, że pracujemy z małym sensorem o małych pixelach, trzeba uwzględnić, że kąt widzenia jest taki sam, jak dla pełnoklatkowej matrycy przy ogniskowej (140/25)*650=3640m. Daje to bardzo niekorzystne warunki prowadzenia. Teoretycznie możesz z tym walczyć skracając zoomem ogniskową w aparacie jak i stosując okular o większej ogniskowej, ale z obu stron mogą się pojawić problemy z winietowaniem -albo zewnętrznym, albo centralnym. Wadą projekcji afokalnej jest właśnie to, że łatwo prowadzi do ekstremalnie dużych ogniskowych układu, co z punktu widzenia fotografowania DS nie jest korzystne (za to Księżyc, Słońce, planety -O.K.). Być może uda Ci się znaleźć tanio kompakta z jeszcze mniejszym zoomem, który na tele ma odpowiednik nie 140, a powiedzmy 70-100mm dla małego obrazka. albo alternatywnie znaleźć aparat z wymienna optyką i większą matrycą i podłączyć w ognisku głównym. Stare modele bezlusterkowców chodzą już <1000zł za nowe zalegające na półkach w sklepach (sam widziałem wczoraj E-PM1 za chyba 899 zł w Euro AGD), używanego dostaniesz za grosze. Kwestia odpowiedniego adaptera do wyciągu okularowego. Z racji mniejszej odległości indeksowej w bezlustrach nie musisz się obawiać problemów z ostrzeniem, jakie niekiedy zdarzają się przy podłączaniu lustrzanek.

Pozdrawiam

-J.

P.S.1 Twój zestaw do prowadzenia tego teleskopiku b. mi się podoba

P.S.2 Może do szerokich pól powiesić na tym montażu sam aparat, choć światło na tele ten Canon-ek ma kiepskie

 

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękuję koledze Jarkowi za wypowiedź.

 

Nie jestem ekspertem w tego typu układach soczewek.

Proszę mnie poprawić, gdy napiszę coś błędnie.

 

Kolega Jarek napisał:

"pracując na maksymalnym zoomie Twojego aparatu (fa=25mm) masz fu= 25*26=650mm"

 

Wydaje misię, że bez zoomu (zoom minimalny) aparat ma ogniskową 25mm, a na maksymalnym zoomie 5mm.

 

Prosiłbym też kolegę Jakrka o napisanie czegoś więcej (w bardzo prosty sposób jak dla laika) na temat

następnego fragmentu:

"Kolejna sprawa: z racji tego, że pracujemy z małym sensorem o małych pixelach, trzeba uwzględnić, że kąt widzenia jest taki sam, jak dla pełnoklatkowej matrycy przy ogniskowej (140/25)*650=3640m." Co oznacza wartość 140?

 

Poniżej pokazuje zdjęcia i filmik nowego prowadzenia.

Jeżeli nowe prowadzenie zda egzamin to pomyślę o zmianie aparatu.

Sterownikiem można zmieniać szybkość silniczka krokowego.

 

Link do filmiku:

 

Czekam na dobrą pogodę, bo mam co testować.

 

Pozdrawiam i proszę o komentarze.

 

 

aa.JPG

bb.JPG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.