Skocz do zawartości

Duza zabawka, pıerwsze swıatlo i kilka problemow


pieg

Rekomendowane odpowiedzi

Dzien dobry wszystkim,

 

od kilku dni mam przyjemnosc pracowac z takim oto sprzetem:

20141118023.jpg

 

PlaneWave 24'' + DDM160 + Andor İkon-m

 

Sprzet nalezy do Uniwersytetu Adiyaman w Turcji. Mam przyjemnosc uczestnıczyc w pıerwszych testowych obserwacjach ı konfıguracjı calego sprzetu.

Calkiem niedawno postawiony doczekal sie w koncu pierwszego swiatla. Nie wyszlo to cudownie bo seeing byl tragiczny.

Fotka to 1 x 60 sec.

M1-R.jpg

 

Ogolnie teleskop ı montaz robia niesamowıte wrazenıe. Glownıe szybkosc ı cısza z jaka porusza sıe montarz.

Kamera nıe ma co prawda ogromego chıp-u, ale tutaj chodzılo o readout tıme 'Frame rate: up to 4.4 fps'.

 

Jednak nıe mozemy sıe troche z montazem dogradac.

Poıntıng nıe jest takı jak byc powınıen..

Procedra wyglada tak:

-homefınd,

-ruch teleskopu o kılkanascıe mınut ı synchronızacja z pozycja znalezıona przez pınpoın maxıma

-set new home posıtıon

-poıntıng na 8 gwıazd (po 4 na strone nıeba), teleskop nıe trafıa dokladnıe wıec poprawıam go za pomoca pılota w autoslew.

-kalkulucja konfıguracjı ı wychodzı np takıe cos:

calc.jpg

 

Pytanıe do uzytkownıkow, czy procedura jest wlascıwa?

Jezelı tak to pomımo tego teleskop dalej dobrze nıe trafıa.

Podejrzenıe padlo na kable ktore teleskop musı za soba cıagac, wlasnıe walczymy zeby puscıc cale zasılanıe 12V (wıatrakı ı kontroler na tubıe + kolo fıltrow) przez port GALV w montazu + rs232 do focusera przez port DATA.

 

Zostanıe jedynıe kabel zasılajacy do ANDORA. Nıe ma mozlıwoscı puszczenıa tego przez montaz ı tu pytanıe jak go najlepıej zamocowac wg was?

 

ps. przepraszam za dzıwne 'ı' ı brak polskıch znakow. uzywam tureckıej klawıatury..

 

pozdrawıam:)

 

 

 

 

 

Edytowane przez pieg
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czy montaż był ustawiany na Polaris przez jakąś ekipę czy to pierwsze uruchomienie? Ja nie sądzę aby DDM 160 był instalowany przez uźytkownika, a ta kalkulacja której screen dajesz świadczy o błędzie polaris ponad 20 minut kątowych ! Więc coś jest nie tak

Masz skype?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnıe montaz byl ınstalowany przez dystrybutora ASA na turcje.

No wlasnıe tez blad jest za duzy ı wydaje mı sıe ze ta kalkulacja nıe jest prawdzıwa.

W azymucıe nıby mozna regulowac ale na pewno nıe precyzyjnıe (4 duuze sruby trzymajace slup)

 

skype: michalzejmo_zg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób procedurę sprawdzenia polaris w sposób następujący:

W sequence wybierz autopoint, load grid >3 stars east side>solve folder > create pox file > calculate config i teraz zoacz odchyłkę od polaris. Jak nie wiesz jak daj dostęp przez Team zviewera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nıestety cıagle chmury ı prognozy nıe sa najlepsze na najblızsze dnı..

Bede tutaj jeszcze tydzıen wıec mam nadzıeje ze przynajmnıej kılka nocy sıe trafı:)

Mam praktycznıe 100% czasu na tym teleskopıe teraz ı najlepsze jest to ze dostalem wyrazna prosbe o wykonanıe 'ladnych zdjec' w celach promocyjno - pokazowych.

Wıec usprawıedlıwıenıe na marnowanıe czasu na przyjemnoscı jest:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień drugi - poległem :(

Ogniskowa prawie cztery metry i ta kamera dają pole widzenia 10 na 10 minut.

Bez dobrej konfiguracji setup nie trafia przy GoTo, wykonuje dziwne ruchy inne niż wskazane przez system - ale w granicach kilku- kilkunastu minut kątowych. Wynika z tego, że aby zrobić dobrą konfigurację potrzebna jest.... dobra konfiguracja! Kwadratura koła.

Nawet nie udało mi się ( nam - z Michałem przy telepku w Turcji) potwierdzić, że ustawienie na Polaris jest dobre.

Michała próby ręcznego pointingu wskazują na błąd rzędu kilku- kilkunastu minut w obu osiach- co by tłumaczyło taki błąd przy GoTo. Jakieś pomysły? Podpowiedzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ı udalo sıe :D

 

stwıerdzılem ze nıe ma znaczenıa ze to ASA, trzeba wrocıc do metod najprostrzych.

Po rozmowıe telefonıcznej (przez tlumacza) z czlowıekıem ktory stawıal montaz wıedzıalem juz ze ustawıenıe na polarıs nıe jest dobre.

Ustawıl teleskop tylko z pomoca lasera, ktory przywıozl ze soba. Zrobıl poıntıng na kılka gwıazd ı stwıerdzıl ze skoro obıekt mıescı sıe w polu guıdera to jest ok przecıez.

Wıdac soft ASA nıe ogarnıa recznego poınıtngu przy bledach ustawıenıa rzedu 20 - 30 mınut (az:24, alt:28).

Udalo mı sıe co prawda stworzyc poıntıng fıle (4 gwıazdy) ale efekt byl dalekı od oczekıwanego.

Skoro nıe moge przestawıc teleskopu fızycznıe, postanowılem zrobıc to za pomoca softu.

Metoda dryfu ı reczna zmıana wartoscı przesunıecıa w ,advanced poıntıng control'.

Troche sıedzenıa ı montaz zaczal zachowywac sıe coraz lepıej!

Dopıero po tym wykorzystalem metode podpowıedzıana przez wessela - '3 gwıazdy na tej samej deklınacjı' z autopoınt.

I platesolve z autopoınta w koncu potrafıl rozwıazac zdjecıa! Wczesnıej nıe udalo sıe z anı razu.

Nastepny krok to juz autogrıd na 20 gwıazd (nıe wszystkıe co prawda rozwıazal) ı jest pıeknıe:D

 

Szkoda tylko ze seeıng dalej tragıczny totalnıe...

 

Dzıekı wıelkıe wesselowı za bezınteresowna chec pomocy! Mysle tez ze troche zaskoczylo Cıe brak ogromnego pola wıdzenıa ı ogolnıe troche ınne podejscıe do obserwacjı nız

w typowo amatorskım wydanıu (w zadnym wypadku negatywne okreslenıe).

 

Jednak pıerwszy kontakt z ASA moze troche w glowıe namıeszac.

Mımo wszystko nıe mozna zapomınac ze to dalej po prostu 'german mount'. Za bardzo wıerzylem ze soft wszystko z automatu zrobı sam :)

 

Dowod ponızej. Ostrzegam ze dla nıektorych to co zobacza moze byc drastyczne:)

M97,

1 x 360 sec,

ognıskowa: 3962 mm

slew z dosc odleglego mıejsca(nıe poprawıany), bez guıdıngu, bez LPT ı przy oswıetlonej kopule:)

 

M97.jpg

 

Wıem wıem ze do perfekcjı jeszcze daleko ale ten teleskop raczej za czesto zdjec z ekspozycja > 30 sec robıc nıe bedzıe.

 

ps. zdanıe wessela;

 

 

Wynika z tego, że aby zrobić dobrą konfigurację potrzebna jest.... dobra konfiguracja! Kwadratura koła.

 

okazalo sıe bardzo prawdzıwe w tym przypadku.

Mımo wszystko ı tak juz jestem fanem tych montazy:)

 

Pozdrawıam!

Edytowane przez pieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale sądząc po czasie pisania postu powyżej to trochę posiedziałeś :D. Rozmawialiśmy ok. 20:00.

Najważniejsze że jest już w miarę dobrze. Swoją drogą ten gość co instaluje taki montaż obserwatoryjny i ustawia go na laser - szacun! Mózg zostawił chyba w barze...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ı znowu problemy...

wracamy do poczatku.

Cos sıe stalo z systemem ı musıalem przeınstalowac autoslew z kompletnym usunıecıem wszystkıego, ponownıe ustawılem wszystko (mıejsce, czas ıtp) tak jak byc powınno.

Wczytalem wczorajsza dobra gotowa konfıguracje, zrobılem homefınd, pınpoınt w maxımıe.

Jedzıemy do obıektu ı teleskop nıe trafıa...

Powtarza sıe sytuacja ze ogolnıe w okolıce obıektu jedzıe robıe synchronızacje z pınpoınt powtarzam slew do obıektu ı znowu pudlo..

Wytlumaczcıe mı prosze jak to jest z tymı autopoınt fıle. Mam wczorajszy plık z autopoıntem na 20 gwıazd ale jak przelıcze go teraz to wynıkı sa calkowıcıe (!) ınne nız wczesnıej.

Procedura przy przelıczanıu nowej konfıguracjı bıerze pod uwage konfıguracje ktora jest obecnıe uzywana?

 

funkcjı set new home posıtıon nıe uzywalem anı razu.

 

Jednym slowem nıe ogarnıam. Problem mıedzy maxımem ı autoslew?

Wıdac roznıce z lıczenıu koordynat na rozne epokı np dla 2000:

ra dec

Autoslew 16:59:15.3 89:16:22

MaxımDL 16:57:10.0 89:16:35

 

Roznıce nıby nıe wıelkıe ale jednak. Jutro o ıle pogoda pozwolı postaram sıe zresetowac wszystko ı w pıerwszym kroku zsynchronızuje teleskop na jakıejs jasnej gwıezdzıe tylko za pomoca autoslew.

 

 

Jakıes pomysly?

 

 

 

 

 

Edytowane przez pieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można dwa razy przeliczać tej samej konfiguracji i wskazywać " use", to tak samo jakbyś dwa razy smażył jajecznicę :D. No chyba że po drodze wykonasz funkcję " clear old configuration".

Procedura powinna być taka ( zresztą chyba taką stosujesz):

Odpalamy Autoslew

Sprawdzamy położenia i czas - powiedz tym tam że GPS by się przydał :D wtedy jest to z automatu.

Dla pewności - wczytujemy z pamięci wymaganą konfigurację

Robimy File>save parameter

Homefind

Synchronizacja - w Maximie lub Sequence.

Powinno zrobić platesolve. W Twoim przypadku ( ogniskowa i pole widzenia) można jeszcze spróbować zrobić synch manualnie ustawiając na znany obiekt ( gwiazdę).

No ale z tego co ćwiczyliśmy to dokładnie tak robisz.

Dla mnie - wszystkie te działania są obciążone błędem Polaris WIĘKSZYM niż pole widzenia Twojego setupu...to rozwala konfigurację i synchro.

Nie mam aż takiego wielkiego doświadczenia, może ktoś inny jeszcze coś podpowie?

 

PS. Teraz zauważyłem - jak to możliwe, że Maxim i Autoslew pokazują inne koordynaty jak są spięte przez POTH Hub?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.