Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Czy to meteoryt? Tu zapytaj o swoje znalezisko.

* * * * * 2 głosy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2334 odpowiedzi w tym temacie

Quag88

Quag88
  • Nowy
  • 3 postów
Witam. Tematów takich jak ten jest co najmniej kilka, więc przepraszam za nowy <_<
Jak byłem jeszcze szczylem znalazłem ten kamyk(tak z 5lat temu), teraz podczas przeprowadzki został ponownie odnaleziony.
Przechodząc do rzeczy:
Miejsce znalezienia:Okolice Bierunia, wskaźnik 50*04'N 19*09'E
Waga:~750g
Ma domieszki metali bo łapie go rdza <_< i słabo przyciąga małe magnesy
Foto:
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Czy to meteoryt??
+1
Post rekomendują: Osa3.0,
Dołączona grafika

Radek Grochowski

Radek Grochowski

Astropolis.pl

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4225 postów
Hmmm, zazwyczaj w takich tematach mówię "to nie jest meteoryt", ale teraz nie mam takiej pewności... Na drugim zdjęciu wygląda prawie jak kilkusetletni chondryt "pustynny" ze skorupą wygładzoną przez wiatr i piach. Na pozostałych zdjęciach nie wygląda to już tak zachęcająco, jakby za dużo dziur i bruzd. Ale "dziury" spotyka się też w meteorytach, jako przykład jeden z moich saharyjskich chondrytów:

DSC_2682.JPG

Nie potrafię wydać opinii, ale może wypowie się ktoś bardziej będący w temacie. Ale skoro mówisz, że łapie rdzę i przyciąga magnes, to może, może...
Chociaż z drugiej strony wydaje mi się, że w polskich warunkach powinien być dużo bardziej zerodowany. Polska to nie Sahara.
0

Taurus 410, Tał 200K, ETX-90, EQ-6, Nikon HG 10x42, HG 8x20, Nikon D7100, D300, Nikkor ED 200-400/4, ED 70-200/2.8. I parę gadżetów.

tinek15

tinek15

Regulus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPip
  • 136 postów
Jak dla mnie to NIE meteoryt na 99,9% :-(
Chondryty w europejskich warunkach tak nie wyglądają po częściowym wietrzeniu. Te dziury przypominają bardziej bąble po jakichś gazach a nie ubytki po chondrach.
0

Radek Grochowski

Radek Grochowski

Astropolis.pl

• Moderator
  • 4225 postów

Chondryty w europejskich warunkach tak nie wyglądają po częściowym wietrzeniu.

No i tego się obawiałem...
0

Taurus 410, Tał 200K, ETX-90, EQ-6, Nikon HG 10x42, HG 8x20, Nikon D7100, D300, Nikkor ED 200-400/4, ED 70-200/2.8. I parę gadżetów.

JotDe

JotDe
  • Nowy
  • 5 postów
wygląd raczej ziemski (wspomniane wyżej bruzdy i te koliste dziurki), słabe przyciąganie magnesów jest typowe dla skał zawierających magnetyt. Dla pewności przydałoby się zajrzeć do wnętrza - np. zrobić okienko ścierając przynajmniej kilka milimetrów papierem ściernym (z krawędzi) albo odcinając fragment piłką-metalówką
0

Quag88

Quag88
  • Nowy
  • 3 postów
Jutro poszaleje z piłką i wrzucę fotki.
0
Dołączona grafika

Quag88

Quag88
  • Nowy
  • 3 postów
Witam.
Po 15min cięcia piłką do metalu nastąpiło moje załamanie <_< więc spiłowałem ok 3mm warstwę grubym pilnikiem i wygląda to tak:
Dołączona grafika
Dołączona grafika
ale gdy chciałem go doszlifować papierem ściernym zrobił się znowu ciemny :huh: :
Dołączona grafika

do kupki pyłu jaki powstał przyłożyłem magnes i może tak 15-30% została przyciągnięte.

.
0
Dołączona grafika

meteorit

meteorit

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 171 postów

Po 15min cięcia piłką do metalu nastąpiło moje załamanie <_< więc spiłowałem ok 3mm warstwę grubym pilnikiem
do kupki pyłu jaki powstał przyłożyłem magnes i może tak 15-30% została przyciągnięte.

chyba, nic z tego nie będzie - to nie meteoryt
pzdr
0

Solar

Solar

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 300 postów
A ja bym do końca nie był taki pewny jeśli w kupce wiórków znalazło się trochę żelaza to część pozostała powinna być mineralna,
z domieszką niklu który na magnes nie reaguje.
Zrób test na obecność niklu samodzielnie lub wyślij tą odciętą piętkę do Andrzeja Pilskiego we Fromborgu.

Ale mam też sygnały z forum meteorytowego gdzie sobie pozwoliłem wkleić ten wątek i kolega pisze tak:
cytat:
"Witam !
Dla mnie to prawie na 100% ziemski kamień - przyciąganie magnesu - mnóstwo ziemskich skał daje taki efekt .
Wygląd tzw. polewy pustynnej w warunkach naszego klimatu można praktycznie w 100 % wykluczyć - każdy chondryt wyglądałby inaczej - związki żelaza zawarte w meteorycie wchodząc w reakcję z glebą w naszym klimacie wytworzyłyby sporą zwietrzelinę .
Przykładem mogą być ostatnio znajdowane Pułtuski , kto widział na żywo to wie - nowe Pułtuski też można zobaczyć w Necie .
Poza tym na każdym kamieniu znalezionym w Polsce trzeba zrobić szlif - może wtedy będzie co oglądać .
Pisałem już o tym wiele razy , że wygląd zewnętrzny kamienia ( szczególnie w naszym klimacie i polodowcowym układzie geologicznym ) praktycznie niewielkie ma znaczenie - poza tym , że Nasze oko się na nim zatrzyma i wrzucimy go do swojej torby w celu sprawdzenia .
W Naszym klimacie tylko świeży i obserwowany spadek może dać prawie 100 % pewności , że to meteoryt - reszta raczej NIE !!!
Pozdrawiam !
Tomek
"

Ale nigdy nic nie jest pewne np, meteoryt Zakłodzie był o wiele trudniejszy w identyfikacji
należy do grupy chondrytów enstatytowych z achondrytową strukturą.
Był badany izotopowo i jak się nie mylę jego badania wciąż trwają, a został znaleziony w 1998 roku.

Użytkownik Solar edytował ten post 20 październik 2007 - 19:17

0
Bresser 70/700 SkyLux; lornetka BPC5 8x30; 2,8/135; 4/200; kilkanaście aparatów i zestaw makro.
forum meteorytowe

meteorit

meteorit

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 171 postów

A ja bym do końca nie był taki pewny jeśli w kupce wiórków znalazło się trochę żelaza to część pozostała powinna być mineralna, z domieszką niklu który na magnes nie reaguje.

Wiórki magnetyczne są najprawdopodobniej z pilnika, być może i z ziemskich magnetycznych minerałów. Nie sądze żeby był nikiel - ale możesz wykonać test na nikiel... tylko na czym? gdzie tam jest metaliczne żelazo, choć odrobine ???
Co do Zakłodzia - pierwszy test przeszedł bez zastrzeżeń - od razu było widać, metaliczne wtrącenia wewnątrz.
Tu bym się jednak nie łudził.
pozdrawiam
0

rysio

rysio
  • Nowy
  • 7 postów
a co powiecie na ten kamieńDołączona grafika
0

Krzysztof G.

Krzysztof G.

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 268 postów

Cześć mam podobny problem Dołączona grafika

wygląda na kamień granitowy ale pewności 100% nie mam
0
NEWTON 10"; EQ3-2; LORNETKA 7x50; 
Unihedron SQM  N 54°15'    E 18°39'

meteorit

meteorit

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 171 postów

wygląda na kamień granitowy ale pewności 100% nie mam

cześć,
pokaż jego wnętrze z bliska, najlepiej szlif to się okaże co to jest
pzdr
0

monter

monter

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 424 postów
Na dzisiejsze spotkanie PTMA dwie urocze niewiasty dostarczyły nam takie oto coś. Jest to odłupany kawałek z czegoś co waży 17 kg. Nie przyciąga magnesu (a wygląda na to, że metaliczny ma skład), a po spiłowaniu kawałka wygląda tak:
01.JPG

od strony hmm odłupkowej wygląda tak:
02.JPG

a od strony zewnętrznej powłoki tak:
03.JPG

Jakość zdjęć jest jaka jest, bo tylko komórkę miałem pod ręką. Żadnych innych testów nie robiliśmy, tak więc w sumie mało mogę od siebie dodać. Tak więc, czy warto się tym bliżej zainteresować, czy tak jak stwierdził jeden z kolegów "to żużel" ;) Z tym, że nie widziałem bryłki żużlu o masie 17 kg :)

pozdrawiam
Maciek
0

Celestron SLT 102, bino 26x70
na współrzędnych N 53 04.122 E 23 06.086
Kontakt: PL524962.gif

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów
Wizualnie nie nosi żadnych śladów wskazujących na meteoryt. Za chwilę pewnie specjaliści dokładnie się rozpiszą.

Wybacz, że ostudziłem entuzjazm ;)
0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych użytkowników