Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Czy to meteoryt? Tu zapytaj o swoje znalezisko.

* * * * * 2 głosy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2333 odpowiedzi w tym temacie

sket

sket

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 44 postów

A może to jest odpad z huty aluminium lub cynku, potraktowałeś ten kamień wykrywaczem metali ???

To BADZIEW !
Miałem takie "cóś" w ręku (patrz kilka wątków niżej) z nadzieją że to metek.
A raczej nie badziew, tylko węglik krzemu - topnik wykorzystywany w hutnictwie.
pozdro
GB
0

fere

fere
  • Nowy
  • 6 postów
witam wszystkich serdecznie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) arek jestem (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
piszę do was w sprawie z którą zapewne bardzo często się spotykacie.
Mianowicie, w minone wakacje znalazłem (jak mi się wydało) bardzo nietypowy kamień, jak na swój rozmiar był wyjątkowo ciężki i przy uderzeniu wydawał metaliczny podźwięk.
postanowiłem sprawdzić go wykrywaczem metali, niestety ten nic nie wykazywał, a wręcz przeciwnie sygnał całkowicie zanikał w momencie kiedy "przelatywałem" wykrywaczem nad tym kamieniem.
Fakt ten skołonił mnie do do dalszych badań, korzystając z uprzejmości dr Zasady z WAT który przeprowadził analizę składu chemicznego na mikroskopie skaningowym stwierdziliśmy obecność kilku raczej żadko spotykanych (przynajmniej tak mi sie wydaje ) (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) pierwiastków

i tu właśnie pojawia się moje pytanie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
czy to może być meteoryt?

ps. załączam linka z wynikami badania
http://img137.images...=img0574ek3.jpg

pozdrawiam (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Arek
0

Solar

Solar

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 300 postów
Co to jest ta literka "K" przy tych pierwiastkach, bo napewno nie chodzi o związki potasu?

PS. No a zdjęcie samego meteorytu?

Użytkownik Solar edytował ten post 12 grudzień 2007 - 17:51

0
Bresser 70/700 SkyLux; lornetka BPC5 8x30; 2,8/135; 4/200; kilkanaście aparatów i zestaw makro.
forum meteorytowe

meteorit

meteorit

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 171 postów
Takie rozpoznanie to mi się podoba! :)
A jak były robione analizy? Czy wiązka była rozmyta, czy analizowano konkretny minerał?

Tak czy inaczej nie może to być klasyczny meteoryt, bo nie ma śladu niklu, który jest podstawa do podejrzeń o pochodzenie kosmiczne.
Zawartości przedstawione z analizy wskazują raczej na skałę ziemską, duza ilość tytanu mogłaby nasuwać księżycowe pochodzenie skałki ale tez zawartość węgla raczej definitywnie wyklucza taką możliwość.

A literka na końcu to elektronowa powłoka K wzbudzana przy analizie spektralnej :-)
Też z chęcią zobaczę fotkę, bo jestem ciekaw dlaczego go podniosłeś?

Użytkownik meteorit edytował ten post 12 grudzień 2007 - 18:25

0

fere

fere
  • Nowy
  • 6 postów
>Takie rozpoznanie to mi się podoba! :)
heh dzięki :)

>A jak były robione analizy? Czy wiązka była rozmyta, czy analizowano konkretny minerał?

Szczerze mówiąc to pojęcia nie mam. próbkę zostawiłem do badania i po pewnym czasie przyszedłem po wyniki

>Zawartości przedstawione z analizy wskazują raczej na skałę ziemską, duza ilość tytanu mogłaby nasuwać księżycowe pochodzenie skałki ale tez zawartość węgla raczej definitywnie wyklucza taką możliwość.

Właśnie ten tytan mnie zainteresował i też przyszło mi do głowy pochodzenie księżycowe ;]

>Też z chęcią zobaczę fotkę, bo jestem ciekaw dlaczego go podniosłeś?

no więc przedstawiam:) struktura widoczna gołym okiem przedstawia płytkowe wydzielenia, prawdopodobnie krzemu otoczone ciemną osnową, przypuszczam że to związki
tytanu.
http://img89.imagesh...=img0696qu0.jpg
http://img57.imagesh...=img0697jb8.jpg

a to powierzchnia

http://img89.imagesh...=img0634tg5.jpg

a zawartość węgla całkowicie wyklucza pochodzenie księżycowe?
0

tinek15

tinek15

Regulus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPip
  • 136 postów
Witam,
Niestety znowu pudło ale chwali się profesjonalne podejście!
Można było jednak najpierw zacząć od zdjęcia okazu a dopiero potem analiza to byś zaoszczędził dużo czasu...

Pozdrawiam
Marcin
0

meteorit

meteorit

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 171 postów

Właśnie ten tytan mnie zainteresował i też przyszło mi do głowy pochodzenie księżycowe ;]
>Też z chęcią zobaczę fotkę, bo jestem ciekaw dlaczego go podniosłeś?

no więc przedstawiam:) struktura widoczna gołym okiem przedstawia płytkowe wydzielenia, prawdopodobnie krzemu otoczone ciemną osnową, przypuszczam że to związki
tytanu.
(...)
a zawartość węgla całkowicie wyklucza pochodzenie księżycowe?

prawdę mówiąc nie spotkałem się z węglem na księżycu w tak znacznych ilościach
mogą tam być jakieś ppm-y ale chyba nic ponadto...

wygląd zewnętrzny ma ładny - widać sporą ilość żelaza utlenionego na zewnątrz
wewnątrz brak natomiast niklu (w kosmosie te dwa pierwiastki zawsze występują razem!)
wnętrze raczej ukazuje skałę krystaliczną "gruboziatnistą", niepodobną do skał księżyca

z drugiej strony, ostatecznie tylko analiza izotopowa ukazałaby genezę tego kamienia
a żeby to zrobić należało by wykonać dużo tańszy szlif i analizę minerałów (wstępną klasyfikację skały)

niestety nie ma lekko, jeżeli wchodzimy w tematy meteorytów planetarnych
inaczej się nie da
:Salut:
0

fere

fere
  • Nowy
  • 6 postów
z drugiej strony, ostatecznie tylko analiza izotopowa ukazałaby genezę tego kamienia
a żeby to zrobić należało by wykonać dużo tańszy szlif i analizę minerałów (wstępną klasyfikację skały)

A gdzie i jak można by zrobić taką analizę izotopową?
0

Mateusz Borkowicz

Mateusz Borkowicz

Regulus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPip
  • 113 postów
Proszę zauważyć że w skład tego znaleziska wchodzi glin, tlen i krzem - a to główne składniki granitu, w którego skład mogą wchodzić minerały takie jak tytanit, rutyl, anataz, które zawierają tytan. Zawiera on też minerały zawierające inne pierwiastki przedstawione na wykresie po analizie. Proszę zerknąć: http://pl.wikipedia.org/wiki/Granit

Pozdrawiam :Salut:
0

tinek15

tinek15

Regulus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPip
  • 136 postów
Zgadzam się z przedmówcą.
Według mnie to granitoid.
Ten kamień nie ma wyglądu meteorytu, nie przypomina ani bazaltu ani brekcji księżycowej...
Badania izotopowe można zrobić, żeby sobie "popróbować" ale sznse, że to meteoryt są bliskie 0%, niestety.
Proponuję w miejscu znalezienia sprawdzić czy nie ma podobnych garnitoidów.

Pozdrawiam
Marcin
0

fere

fere
  • Nowy
  • 6 postów
Według mnie to granitoid.
Ten kamień nie ma wyglądu meteorytu, nie przypomina ani bazaltu ani brekcji księżycowej...
Badania izotopowe można zrobić, żeby sobie "popróbować" ale sznse, że to meteoryt są bliskie 0%, niestety.

hmm... z tego co do tej pory widziałem to granitoidy były chyba o wiele jaśniejsze bądź wpadały w czerwień, a ten jest prawie że czarny, więc chyba jednak bliżej mu do bazaltu niż do granitoidu :)

chyba że są i czarne odmiany granitoidu?

pozdrawiam :)
0

Mateusz Borkowicz

Mateusz Borkowicz

Regulus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPip
  • 113 postów
Granit ma najróżniejsze kolory, a skład chemiczny mówi sam za siebie.
:Salut:
0

tinek15

tinek15

Regulus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPip
  • 136 postów
Hmh w srodku faktycznie czarny wiec pewnie nie granitoid ale.... amfibol ;-)
Poza tym jak się spojrzy na analizę pierwiastkową to widać, że dominuje krzem i tlen czyli Si02 - krzemionka, która w księżycach nie występuje ale za to pospolicie występuje w skałach ziemskich, gdyż jest produktem utleniania się krzemu w warunkach WODNYCH! W księżycach chyba nie powinno być aż tyle tlenu za to o wiele więcej powinno być tytanu!
Co prawda Spiryt wykrył ostatnio krzemionkę na Marsie co by świadczyło, że była tam kiedyś woda ale myślę, że twierdzenie, że ten okaz to mars byłoby nadużyciem ;-)
Nie ma się co zniechęcać i każde takie znalezisko wnosi coś ciekawego do dyskusji ale póki co nie obstawiał bym meteorytu :-(
0

fere

fere
  • Nowy
  • 6 postów
no chyba musze przyznać waszą racje:)

dzięki za pomoc i wszystkie informacje... i napewno bede nformował o ewentualnych kolejnych znaleziskach :)

dzięki raz jeszcze i do napisania :) :notworthy:
0

altair78

altair78
  • Nowy
  • 1 postów
Witam wszystkich. :)
Aby nie tworzyć nowego postu podepnę się do już istniejącego. Od dłuższego już czasu interesują mnie meteoryty, zawsze chciałem jakiś znaleźć. Jest to jednak dosyć trudne bez wykrywacza metali. I może wreszcie mi się poszczęściło znalazłem niedawno obiekt, który może być meteorytem ale i nim być nie musi. Może ktoś z was ma podobne zainteresowanie, lub potrafi rozpoznać prawdziwy meteoryt. Co do samego obiektu to ma wymiary 70x60x50mm, nie reaguje na magnes. Ale za to ma piękną brązowo-rdzawą skorupkę obtopieniową w miejscu gdzie skorupki brak widać krystaliczną strukturę. Biorąc pod uwagę że nie przyciąga magnesu sądzę że może to być meteoryt kamienny, ale jak już wspomniałem pewności nie mam :). Poniżej foto tego obiektu.

http://th.interia.pl...197/i628657.jpg
http://th.interia.pl...197/i628659.jpg
http://th.interia.pl...197/i628660.jpg
http://th.interia.pl...197/i628661.jpg

Co o tym sądzicie?
0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych użytkowników