Skocz do zawartości

Kometa 15P/Finlay wybuchła


Rekomendowane odpowiedzi

Miła niespodzianka na koniec roku!

Dodam tylko, że kometa jest źródłem roju meteorów Finlayids

http://feraj.narod.ru/Radiants/Predictions/1901-2100eng/Finlayids1901-2100eng.html

oraz że 25 października 2060 roku kometa zbliży się do Ziemi na odległość zaledwie 0.04 AU !

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miła niespodzianka na koniec roku!

 

Dodam tylko, że kometa jest źródłem roju meteorów Finlayids

http://feraj.narod.ru/Radiants/Predictions/1901-2100eng/Finlayids1901-2100eng.html

oraz że 25 października 2060 roku kometa zbliży się do Ziemi na odległość zaledwie 0.04 AU !

 

Z tego co wiem, to rój ten jest na razie tylko rojem hipotetycznym, tzn. nigdy jeszcze nie obserwowano meteorów z tego roju. Nawet jednak jeśli kiedyś w przyszłości się uaktywni, to jego obserwacje z naszych szerokości geograficznych będą praktycznie niemożliwe.

 

Co do zblizeń komety 15P do Ziemi, to wcześniej, bo w 2034 roku zbliży się do nas na 0.19 AU i powinna mieć wtedy jasność rzedu 5-6 mag, o ile oczywiście nie sprawi nam takiej niespodzianki jak w tym roku.

 

A wracając do tego, co się z nią dzieje, to dziś kilku obserwatorów potwierdziło, że mamy do czynienia z wybuchem. Wizualnie wszyscy oceniali dziś jej jasność na około 9 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Patrzę dziś na obserwacje wysłane do bazy na stronie cobs.si a tam dwie obserwacje komety, które szacuja jej jasność na 7.0 mag przy DC=6/7. Wygląda więc na to, że kometa poraz drugi w przeciągu miesiąca rozbłysła. Ostatni raz obserwowałem ją wieczorem 13-tego i oceniłem ją wtedy na 10.0mag przy DC=2/3. Wczoraj wieczorem mając pogodę zwyczajnie odpuściłem sobie jej obserwacje. 10 mag komety jak dla mnie to cele bardziej do zaliczenia niż do podziwiania ich piękna itd. Zachęcam więc teraz do jej obserwacji gdyż to ostatnie wieczory bez Księżyca na niebie. Przy obecnej jasności, która sadząc po porzednim rozbłysku raczej długo się nie utrzyma (a może odwrotnie - jeszcze bardziej pojaśnieje) wystarczy lornetka i znajomosć dokładnej lokalizacji 15P.

Powodzenia i dajcie znać jak poszło.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że napisałeś o tym, Darku.

Co do jasności tej komety, to te dwie oceny około 7 mag pochodzą od jednego obserwatora. Kometę po wybuchu widziało jeszcze kilku obserwatorów i wszyscy zgodnie oceniali, że jej jasność to około 8.0 - 8.5 mag.

 

Jakby nie było, warto jej się przyjrzeć. Obecnie wieczorami można ją obserwować na ciemnym niebie ponad 20 stopni nad horyzontem, więc powinna być bez trudu widoczna w niewielkich teleskopach i dużych lornetach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem dzisiaj sfotografować kometę 15P/Finlay i na 10-sekundowych ekspozycjach nie udało się zauważyć. Dopiero po zestackowaniu 9 takich zdjęć udało się ją zarejestrować.

 

Pobliska gwiazda ma jasność około 9.1 mag (kometa Finlay jest jednak od niej słabiej widoczna).

Kometa Finlay zaznaczona.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widowiskowa to ona nie jest :unsure: Gratuluję trofeum i pogody.

Zobaczyć ją wizualnie to chyba będzie nie lada wyzwanie.

 

Jeśli będziesz miał dobre warunki, to nie powinno być najmniejszego problemu, o ile masz choćby niewielki teleskop. Wizualnie jej jasność jest oceniana na 7.5 - 8.0 mag przy średnicy głowy rzędu około 3'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie mam teleskopu :icon_wink: Tylko lornetkę 15x70 i zaświetlone niebo w tej części, więc nie robię sobie nawet nadziei..

A napisałem tak w odniesieniu do zdjęcia LibMara, na którym wygląda na dużo słabszy obiekt.

 

Gdybyś miał dość ciemne niebo w jej okolicy, lornetka 15x70 też w zupełności by wystarczyła. Jeśli niebo w okolicy, w której przebywa kometa masz zaświetlone, to rzeczywiście może być problem - zależy jak bardzo jest ono zaświetlone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Południową część nieba mam mocno zaświetloną, tak mocno, że nie widać tam nawet najjaśniejszych gwiazd do wysokości około 15 stopni nad horyzontem. To efekt budowy wielkich magazynów logistycznych kilkanaście kilometrów ode mnie. Mają białe ściany i są dookoła otoczone lampami bijącymi na wszystkie strony, co daje efekt ogromnej pomarańczowej żarówy na całą okolicę. Coś strasznego i z roku na rok tego przybywa :ermm:

 

Ale pogoda jest w tej chwili największą przeszkodą, od ładnego wieczoru 13 stycznia nie było u mnie szansy na ujrzenie czegokolwiek ciemniejszego od najjaśniejszych gwiazd na niebie.. Jak pogoda pozwoli postaram się poszukać tej komety mimo wszystko :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Południową część nieba mam mocno zaświetloną, tak mocno, że nie widać tam nawet najjaśniejszych gwiazd do wysokości około 15 stopni nad horyzontem. To efekt budowy wielkich magazynów logistycznych kilkanaście kilometrów ode mnie. Mają białe ściany i są dookoła otoczone lampami bijącymi na wszystkie strony, co daje efekt ogromnej pomarańczowej żarówy na całą okolicę. Coś strasznego i z roku na rok tego przybywa :ermm:

 

Ale pogoda jest w tej chwili największą przeszkodą, od ładnego wieczoru 13 stycznia nie było u mnie szansy na ujrzenie czegokolwiek ciemniejszego od najjaśniejszych gwiazd na niebie.. Jak pogoda pozwoli postaram się poszukać tej komety mimo wszystko :icon_wink:

 

W takich warunkach jak opisujesz, to raczej będzie ciężko. Jeśli chcesz ją zobaczyć, to wypadałoby pewnie gdzieś odjechać. Być może wystarczyłoby się wybrać tylko kilka km dalej, tak aby ta łuna świeciła w innej części nieba (?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.