Skocz do zawartości

kolimacja RC


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

Kolimowałem RC 8" wielokrotnie na gwieździe , na początku ognisko główne a potem już z dużym powiększeniem gdzie uwidaczniają się minimalne błędy.

 

Trzeba zacząć od lusterka wtórnego , a na końcu lustro główne .

 

Przy lustrze głównym trzeba uważać bo można tak rozkolimować teleskop że będzie trudny do ponownej kolimacji.

 

Należy wykonywać minimalne ruchy śrubek kolimacyjnych , szczególnie przy dopieszczaniu .

 

Przy dobrze wykonanej kolimacji gwiazdy dają piękne regularne spajki.

 

Oczywiście można lunetką kolimacyjną lub innym sprzętem.

 

Dobrze skolimowany RC daje piękne obrazy - powodzenia .

 

ps moja kolimacja .

 

 

1.jpg

3.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety poległem ...

Foto 5.jpg

 

tak wygląda po kolminacji ... z ostatniej gwiazdy , jaka pokazalem.

 

..............

Kolminuje lunetką

Takahashi Collimations Scope

kieruje się tym

http://www.alluna-optics.com/rc-collimation.html

 

Najgorsze jest to , że ja mam tylko po 2 sruby na secendary lustrze i 2 na primary i są one względem siebie smiesznie ustawione ..

i jest strasznie ciężko to ustawić ... jak już wycentruje wszystko secendary ... ten maly punkt w lunetce ...to nie mogę głównym scentrować tego wszystkiego ... ostatni punkt z linku . - czyli znów ruszam wtórne ..........

Nigdzie nei mogę znaleść podobnego teleskopu RC...

tel sr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze juz nie bede ruszal ... narazie...

wszystkie sugestje i komentarze bardzo mile widziane !!!

 

attachicon.giffoto5 ostatni.jpg

 

 

dzięki

anva ale wersja 30 dniowa sie skonczyla - miałem

 

Na tym zdjęciu do góry i w lewo.

 

kolimacji się uczy to nie takie proste jak trzaskanie drzwiami , nie załamuj sie pracuj dalej bo warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety poległem ...

attachicon.gifFoto 5.jpg

 

tak wygląda po kolminacji ... z ostatniej gwiazdy , jaka pokazalem.

 

..............

Kolminuje lunetką

Takahashi Collimations Scope

kieruje się tym

http://www.alluna-optics.com/rc-collimation.html

 

Najgorsze jest to , że ja mam tylko po 2 sruby na secendary lustrze i 2 na primary i są one względem siebie smiesznie ustawione ..

i jest strasznie ciężko to ustawić ... jak już wycentruje wszystko secendary ... ten maly punkt w lunetce ...to nie mogę głównym scentrować tego wszystkiego ... ostatni punkt z linku . - czyli znów ruszam wtórne ..........

Nigdzie nei mogę znaleść podobnego teleskopu RC...

Tak jak pisze ryszardo, to chyba nie jest zła kolimacja.

 

Co do śrub to po 2 spokojnie wystarczą. Ja nigdy nie ruszam 3, na niej się jedynie wszystko kołysze jak nam stałym bolcu. Trzecia przydaje się do zmian głębokości, ale u Ciebie nie ma potrzeby jej ruszać. Orientacja śrub względem siebie tez jest raczej bez znaczenia i bywa czasem odzwierciedleniem kąta pod jakim jest LW względem tuby, tak czy inaczej obserwując reakcje luster nasz dopasować kręcenie mini tak aby wymusić stosowne ruchy i tyle. Niemniej mogę się mylić bo nigdy nie kolimowałem podobnego sprzętu.

 

PS kiedy robisz punkt 8 psujesz punkt 7?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.