Skocz do zawartości

Sky Paparazzi Blog


sky_paparazzi

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszytskim!

Trudno zaliczyć mojego osobistego bloga do kategorii dzienniki gwiazdowe, ale myślę, że sam w sobie może być na pewno moim astronomicznym pamiętnikiem. Nie zamieszczam u siebie relacji z obserwacji astronomicznych, ale piszę o wszytskim, co związane jest z tą nauką. Sky Paparazzi Blog (fly-off-into-nasa.blogspot.com) założyłam wiosną 2011 roku. Nadrzędnym celem było przedstawienie mojej wizji magicznego wszechświata - wiele artykułów z wczesnego okresu mojego blogowania to właśnie teksty, w których odległe ciała niebieskie porównywałam do znanych z życia codziennego postaci, przedmiotów czy zjawisk, tworząc małą "armię" moich kosmicznych bohaterów. Dziś miejsce tamtych postów zajęły głównie moje artykuły, które publikowane były w miesięczniku "Astronomia" oraz niedawno rozpoczęty cykl Historie pisane gwiezdnym pyłem, czyli innymi słowy moja proza poetycka inspirowana astronomią.

Mam nadzieję, że nie będzie to nadużyciem, jeśli od czasu do czasu poinformują tutaj o nowym wpisie do mojego "gwiazdowego dziennika".

Serdecznie zapraszam do czytania :)

Pogodnego nieba!

sky_paparazzi

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym ostrzec przed zawartością tego bloga - wciąga jak czarna dziura :read::respect:

 

Dziękuję :)

____________________

 

Cywilizacja jest trochę jak Wszechświat - rozszerza się i przyśpiesza, bo im więcej wiemy, tym szybciej sięgamy po kolejne sukcesy i odkrycia. Astronomia nie jest wyjątkiem. Jeszcze wcale nie tak dawno nie odróżnialiśmy galaktyk od mgławic, sądząc, że są one jedynie obłokami znajdującymi się w Drodze Mlecznej. Dziś udało się nam okiełznać pędzącą z zawrotną prędkością kometę, lądując na jej powierzchni. Dokonaliśmy czegoś, co pół wieku temu byłoby genialnym scenariuszem filmu sc-fic. A co stanie się za 10, 20 i w końcu 50 lat? Ciężko przewidzieć, ale jedno jest pewne: na powierzchni ziemi wyrośnie ogromna farma teleskopów - sieć SKA. I właśnie m.in. ten projekt był jednym z tematów mojego artykułu "Dokąd zmierza astronomia?" (http://fly-off-into-nasa.blogspot.com/2014/12/dokad-zmierza-astronomia.html), który niedawno opublikowałam na blogu.

 

Oprócz tego zaktualizowałam zakładkę Historie pisane gwiezdnym pyłem, dodając nowe opowiadanie (http://fly-off-into-nasa.blogspot.com/2014/12/historie-pisane-gwiezdny-pyem-3-o-tym.html), rozpoczynające cykl opowieści o konstelacji Wielkiego Psa. Jeśli ktoś lubi prozę poetycką i/lub ten gwiazdozbiór albo wszystko mu już jedno ;p to serdecznie zapraszam do lektury.

Pogodnego nieba!

Dominika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć wszystkim!

Ostatnio zaktualizowałam bloga kilkoma wpisami, m.in. fragmentem mojego artykułu "Zagadki Układu Słonczego", który publikowany był w czerwcowym (2014r.) numerze miesięcznika Astronomia. Jeśli ktoś przegapił to wydanie, albo po prostu reflektuje na lekturkę o naszym kosmicznym podwórku, to zapraszam tutaj: http://fly-off-into-nasa.blogspot.com/2015/02/zagadki-ukadu-sonecznego-ile-planet-ma.html Zapraszam :)

 

A TUTAJ, kilka słów o nowym (lutowym) wydaniu "Astronomii" i moim artykule "Astronom w spódnicy". Jest okazja by przeczytać o genialnych kobitkach, które zasłużyły się dla nauki o wszechświecie oraz by przeczytać relacje miłośniczek rozgwieżdżonego nieba z którymi miałam okazję porozmawiać, a także krótki wywiad z panią astronom, która opowiada o tym, jak zaczęła się jej wielka kosmiczna przygoda.

 

Serdecznie pozdrawiam,

Pogodnego nieba!

Dominika :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.