Skocz do zawartości

Propozycja nowego forumowego konkursu


kuba_mar

Rekomendowane odpowiedzi

Nadszedł nowy rok, więc dlaczego by nie zacząć go od ciekawej inicjatywy? Niedawno zakończył się forumowy konkurs organizowany przez Paethera, więc kontynuując kilkuletnią tradycję chciałabym zaproponować wszystkim udział w kolejnym. Od dłuższego czasu tego rodzaju pomysł chodził mi po głowie, ale zawsze jakoś go odkładałem. Może w końcu nadszedł właściwy czas. Tym razem z uczestnika zamienię się w organizatora. Chciałbym, aby jego tematyką była eksploracja kosmosu. Dlaczego taki? Mamy co prawda świetne polskie forum astronautyczne, ale na naszym ta tematyka jest mało popularna. Myślę, że w ten sposób zostanie ona choć trochę bardziej znana i wzbudzi większe zainteresowanie.

 

Organizacja wymagałaby tylko dwóch czynników. Pierwszym jest zainteresowanie forumowiczów. Sądzę, że nie będzie z tym problemu, ponieważ każdy konkurs gromadził sporo uczestników. W każdym razie prosiłbym o wstępne deklaracje chętnych, żeby zorientować się w ich liczbie. Drugim byłyby ewentualne nagrody. Zapewne i bez nich można byłoby przeprowadzić konkurs, ale jednak stanowią one znaczne uatrakcyjnienie jego przebiegu. Tak więc raczej wolałbym bez nich go nie organizować. Tutaj liczę na sponsorów i jeśli ktoś byłby w stanie ufundować jakieś nagrody prosiłbym o kontakt. Najlepiej gdyby tematycznie byłyby one związane z zakresem konkursu, a więc astronautyką. Darczyńcy mogliby liczyć na wyrazy wdzięczności i specjalne podziękowania na łamach forum chyba, że zastrzegliby sobie anonimowość.

 

Cały pomysł na przebieg konkursu mam już ułożony. Przedstawię wam podstawowe zasady, które potem po ewentualnych waszych propozycjach zmian sformułuję w odpowiedni regulamin. Oto one:

 

1. Konkurs będzie liczył 10 kolejek organizowanych co miesiąc od lutego do listopada. Pytania publikowane byłyby w drugą lub trzecią niedzielę miesiąca na łamach forum o godzinie 16. Termin taki zaczerpnąłem z ostatniego konkursu Paethera. Myślę, że się sprawdził i można będzie z niego ponownie skorzystać.

 

2. Każda kolejka będzie obejmować jeden zakres tematyczny z dziedziny eksploracji kosmosu. Temat ten będzie wcześniej podawany, ale na dzień lub dwa przed publikacją pytań będę na forum umieszczał podpowiedź w formie zagadki. Oczywiście nie jest to istotny element zabawy, ale dodatek dla zaciekawienia i uatrakcyjnienia zabawy. Dokładną datę przeprowadzenia kolejki będę podawał na początku każdego miesiąca.

 

3. Każda kolejka obejmie 30 pytań w tym 25 testowych (za 3 punkty) oraz 5 otwartych (za 5 punktów). Te ostatnie będą wymagać podania bardzo krótkiej odpowiedzi. Łącznie da to do zdobycia 100 punktów. Dodatkowo przewidziałem punkty za czas udzielenia odpowiedzi. Będą one odliczane od 100 punktów do 0 w następujący sposób. W ciągu pierwszych 30 minut po publikacji pytań przyznawana liczba punktów za czas będzie maleć o dwa co minutę. W ten sposób na przykład do 10 minut po przesłaniu odpowiedzi uzyska się 80 punktów, do 20 minut 60 punktów, a do 30 minut 40 punktów. W ciągu kolejnych 30 minut po publikacji będzie już maleć o jeden co minutę, czyli na przykład do 60 minut uzyska się 10 punktów. Na koniec zaś o jeden co pięć minut. Tak więc bonus punktowy za czas będzie można dostać do dwóch godzin o publikacji pytań. Na pierwszy rzut oka może wydać się to trochę skomplikowane, ale wcale tak nie jest. Taka a nie inna punktacja za czas uwzględnia dwie sprawy. Po pierwsze promuje jak najszybszą odpowiedź po publikacji pytań. Po drugie zaś punktacja co minutę uatrakcyjni zabawę. Z przebiegu wcześniejszych konkursów widać, że każdy starał się zmieścić w odpowiednim przedziale czasowym, aby uzyskać odpowiednią ilość bonusowych punktów, a teraz będzie w tej kwestii znacznie ciekawiej. Nie wiem jak to się sprawdzi w praktyce, ale sami zobaczymy. Punktacja taka ma jedną wadę – natychmiastowe przesłanie samych błędnych odpowiedzi da bardzo dużo punktów za czas, mimo braku punktów za pytania. Myślę, że nikt nie będzie grał tak nie fair, ale regulamin ściśle powinien to uwzględniać. W tym celu wprowadziłem prostą zasadę, że punkty za czas zostaną przyznane tylko gdy w przesłanych odpowiedziach przynajmniej 15 z 30 będzie poprawne.

 

4. Odpowiedzi na pytania powinny być przesyłane do mnie w formie prywatnej wiadomości. Będzie można to robić do 24 godzin od ich publikacji.

 

5. Konkurs planuję przeprowadzić na tym forum, ale patrząc na ostatni konkurs myślę, że do zabawy mógłbym włączyć również forumastronomiczne.pl.

 

Trochę się rozpisałem, ale chciałem ten pomysł przedstawić już na początek w miarę szczegółowo. Czekam teraz na wasze opinie oraz pomysły i propozycje. :)

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.