Skocz do zawartości

Astrozagadki


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Impreza na niebie.

 

Szybka i wściekła ....

 

Zdecydowanie coś bardziej współczesnego i wiśniowego.

 

Choć odpowiedzią jest nazwa gwiazdozbioru to zasadniczo pytanie i podpowiedzi odnoszą się do znajdującego się w nim obiektu M.

 

Próbujcie może coś wam zakwitnie w głowach.

 

Bez jaj, zebrałem sobie wszystkie podpowiedzi w jednym miejscu i nic mi nie przychodzi do głowy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byk. M45.

 

Impreza - chyba najbardziej znany model samochodu marki Subaru.

Coś współczesnego - chyba nie trzeba tłumaczyć.

Szybcy i wściekli - film z samochodami, między innymi z Subaru Impreza WRX STi, w roli głównej. Byk też bywa szybki i wściekły (Wściekły Byk film z Robert De Niro)

Obiekt M - To obiekt z katalogu Messiera.

Coś wiśniowego zakwitnie - kraj kwitnącej wiśni Japonia.

Subaru to po japońsku Plejady M45. https://pl.wikipedia.org/wiki/Subaru

Emblemat Marki Subaru to gwiazdy ułożone na podobieństwo Plejad.

 

 

Brawo Jan Kowalski, zagadka jest twoja.

Subaru.jpg

Edytowane przez Piotr4d
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadka okolicznościowa.

"Taki w każdym razie kształt musi mieć Ziemia wraz z oblewającymi ją wodami, jaki pokazuje jej własny cień, a ten przesłania Księżyc odcinkami regularnego koła.

Ziemia nie jest więc płaska, jak sądził Empedokles i Anaksymenes; nie ma też kształtu bębna, jak sądził Leukipos, ani niecki jak myślał Heraklit, ani innej formy

wydrążonej, przyjmowanej przez Demokryta, ani podobnej do walca- według Anaksymandra- ani wreszcie nie ciągnie się w dół nieograniczenie, zmniejszając swą

grubość na kształt korzenia, jak przypuszczał Ksenofanes, lecz ma kształt regularnej kuli, jak to twierdzą filozofowie."

 

Podaj tytuł z którego pochodzi cytat.

 

ecl-lun-2008-08-16-umbral-shadow.jpg

zacmienie-ksiezyca.jpg

Edytowane przez Jan Kowalski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, teraz pytanie obrazkowe: Jaka to galaktyka IC? (Zdjęcie zostało tak obrócone i przycięte, aby nikt nie sugerował się wyszukiwaniem obrazami w Google :P)

ic-xxxx.jpg?1443713989

 

PS. Mam nadzieję, że pierwsza osoba, która to zobaczy nie zgadnie. :)

Edytowane przez PlanesFlyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosyć znany astronom obserwował sobie Jowisza. Tak się złożyło, że tuż obok znajdował się inny obiekcik (widoczny na grafice w lewym dolnym roku). Wiemy, że go widział ale prawdopodobnie stwierdził, że to gwiazda (kilka lat temu poddano to w wątpliwość), więc na oficjalne odkrycie przyszło trochę poczekać.

Co to za obiekt? W którym roku miało to miejsce? Dlaczego astronom nie zauważył ruchu obiektu?

 

jakaszkoda.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz Wam pokomplikuję :D

 

Proszę podać numer katalogowy NGC galaktyki, która znajduje się tuż obok gwiazdy o numerze 58 (według Flamsteeda). W jej pobliżu znajduje się planetoida, dla której wyznaczono najwolniejszy ruch obrotowy ze wszystkich (jest w tej samej konstelacji, a obiekty oddalone są o kilka stopni kątowych), trwający dłużej niż miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahahaha, byłem prawie pewny odpowiedzi. Wyguglałem, że chodzi o planetoidę 288/Glauke po czym odpaliłem CdC, który pokazał mi ją obok gwiazdy 58 Aqr, a tuż obok znajduje się NGC 7309...Wszystko się zgadzało :)

Dopiero teraz zobaczyłem, że CdC, którego dosyć rzadko używam, ustawiony miałem na...13.06.2015 :D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.