Skocz do zawartości

Astrozagadki


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Co to za zwyczaje? :) Obiecać i nie dać :P

Błagam o wybaczenie! Już nie będę :)

 

Nie mam ciekawego pomysłu na zagadkę typowo astronomiczną, więc będzie bardziej geografia, ale nie do końca. Proszę nie wrzucać tego zdjęcia w google grafika, bo zepsujecie zabawę! Odpowiadamy tylko na podstawie tego zdjęcia i Google Maps.

DSC_6346.JPG

Pierwsze pytanie, dla wielu banalne: co jest na zdjęciu? Drugie pytanie, to właściwe: wskaż na mapie (screen lub link do google maps) możliwie dokładnie miejsce, z którego wykonano to zdjęcie.

Proszę też krótko opisać metodę, jaką udało się ustalić lokalizacje fotografa.

Zdjęcie jest trochę zmniejszone, ale nie kadrowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale właśnie nie chciałbym, żeby ktoś szukał tego w necie, tylko spróbował odgadnąć tak, jakby to zdjęcie pierwszy raz się pojawiło w sieci. Choć w tym temacie, o którym mówisz na szczęście nie pada dokładna nazwa miejscowości, ale jest spore nakierowanie :) Tak więc proszę o nie szukanie tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt na zdjeciu jest raczej znany wielu z was, szczególnie tych z południa, z takiego jednego, dużego i starego miasta :)

Po lokalizacji obiektu odpalamy maps google i swoją wiedzę matematyczną z liceum i wyciskamy ze zdjęcia więcej danych, niż sam obraz. Tak dojdziemy do wsp fotografa, czyli mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt na zdjeciu jest raczej znany wielu z was, szczególnie tych z południa, z takiego jednego, dużego i starego miasta :)

 

Kurcze, 6 lat mieszkałem w Krakowie, muszę spróbować :D

 

Elektrociepłownia Łęg z Kopca Krakusa?

Ewentualnie bardziej w kierunku Wieliczki :uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne, że elektrociepłownia w Krakowie :) Nasz LP-Generator.

Łatwiejsza część za wami.

 

Elektrociepłownia Łęg z Kopca Krakusa?

Ewentualnie bardziej w kierunku Wieliczki :uhm:

Bardziej :)

Użyj matematyki i geometrii...

 

EDIT:

Chyba jednak wrzuciłem pełną rozdzielczość. Ale nie ma to zasadniczo znaczenia.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Zasadniczo nie maiłem pojęcia, z jaką dokładnością da się określić pozycję fotografa. Więc postanowiłem wyznaczyć to samemu. Świetna zabawa :) Mi udało się trafić z błędem 160 m od celu (o ile poprawnie pamiętam, gdzie dokładnie stałem :) ). Tak więc uznajmy, że trzeba trafić z błędem nie większym, niż 300 m.

Doradzę jeszcze, że od map google lepiej użyć Google Earth. Miłej zabawy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, podejście drugie - 49.973478, 20.038789 gdzieś te okolice :)

"Udało się zmieścić w żądanej tolerancji" :) Pomijając fakt, że z Twojego miejsca nie widać zupełnie Krakowa, bo zasłania wzgórze i drzewa, to bardzo dobrze :P

odpoweidź.JPG

Teraz, aby dopełnić odpowiedzi opisz swoją metodę. Ciekawi mnie szczególnie, skąd wzięła się różnica w odległości, które wyznaczyliśmy, bo azymut się już całkiem dobrze zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba Cię rozczaruję, bo wiedzy matematycznej z liceum nie wykorzystałem.

 

Chłodnie kominowe w Łęgu ustawione są prawie dokładnie w linii wschód - zachód, a na zdjęciu są obok siebie i mają podobny rozmiar, więc zdjęcie musiałoby być zrobione mniej więcej z kierunku południowego. Na zdjęciu widać blokowiska Prokocimia - Bieżanowa więc idziemy jeszcze dalej na południe czyli gdzieś tutaj:

 

krak.jpg

 

Po czym korzystając z Google Earth rozejrzałem się po okolicy zaznaczonej czerwonym kółkiem, gdzie możesz mieć najwyższe wzniesienie :D Zobaczyłem je tuż na wschód (w kierunku Wieliczki jak wspomniałeś :D ) obok dziwnych konstrukcji, które okazały się być zbiornikami krakowskich wodociągów i obstawiłem, że to właśnie tam :D

 

wielicz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba Cię rozczaruję, bo wiedzy matematycznej z liceum nie wykorzystałem.

 

Chłodnie kominowe w Łęgu ustawione są prawie dokładnie w linii wschód - zachód, a na zdjęciu są obok siebie i mają podobny rozmiar, więc zdjęcie musiałoby być zrobione mniej więcej z kierunku południowego. Na zdjęciu widać blokowiska Prokocimia - Bieżanowa więc idziemy jeszcze dalej na południe czyli gdzieś tutaj:

 

Po czym korzystając z Google Earth rozejrzałem się po okolicy zaznaczonej czerwonym kółkiem, gdzie możesz mieć najwyższe wzniesienie :D Zobaczyłem je tuż na wschód (w kierunku Wieliczki jak wspomniałeś :D ) obok dziwnych konstrukcji, które okazały się być zbiornikami krakowskich wodociągów i obstawiłem, że to właśnie tam :D

Dzięki za opis. Czyli podszedłeś bardziej geograficznie, niż matematycznie :) Pokaże jeszcze krótko swoją metodę dla zainteresowanych:

rozwiązanie zdj.jpg

rozwiązanie.jpg

Zacząłem od wyznaczenia azymutu. W tym celu znalazłem dwa obiekty w różnej odległości, które są na jednej linii i zlokalizowałem je na mapie. Był to komin "A" oraz chyba jakiś wielki transformator "B. Potem policzyłem skalę zdjęcia. Znalazłem dobrze określoną linię, którą była krawędź budynku "C" (chyba generatory) i zmierzyłem w pikselach i w metrach żółty odcinek. Wziąłem też poprawkę na to, że żółty odcinek nie jest prostopadły do kierunku patrzenia, tylko odchylony o ok 10 st. Potem na podstawie ogniskowej podanej we właściwościach zdjęcia, wymiaru matrycy (model aparatu też jest podany we właściwościach) i szerokości w pix żółtego odcinka ze słynnego u nas wzoru na pole widzenia policzyłem, ile stopni ma ten budynek z miejsca focenia. Mając również szerokość budynku w metrach obliczyłem z trygonometrii, jaka jest odległość do elektrowni.

Określenie azymutu miałem bardzo dokładne, a odległości nieco gorsze, choć też niezłe. Błąd odległości wynikał pewnie głównie z mało dokładnej wartości ogniskowej we właściwościach pliku (prawdopodobnie +-5 mm, które przekładają się na +- kilkaset metrów).

 

U Ciebie Paether założenie, że elektrownia jest zorientowana wschód zachód było z dobrym przybliżeniem ok (mapa, którą wrzucam jest zorientowana), ale już założenie prostopadłości kierunku patrzenia było troszkę na wyrost (10 stopni odchyłki). Tą lekką nie prostopadłość widać np na prawej stronie budynku "C". Ale ta dokładność jednak wystarczyła.

 

A miejsce, które wyznaczyłeś jest już za wierzchołkiem wzniesienia i dlatego nie widać stamtąd nic, natomiast moje faktyczne jest przed szczytem :)

 

I jeszcze ciekawostka: na mapie nie ma komina oznaczonego pytajnikiem. To jakiś nowy obiekt :)

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.