Skocz do zawartości

Astrozagadki


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam, że moje odpowiedzi były lakoniczne - praca, telefon, brak czasu...

 

Jak nazywano najbliższy Księżycowi punkt orbity wokółksiężycowej (perycentrum), po której poruszał się moduł dowodzenia w każdej z zakończonych sukcesem wypraw księżycowych Apollo? Był to wyjątek - nazwa została użyta tylko w programie Apollo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kobieta z góry Kynthos - Cinthia albo Cyntha, po naszemu Cyntia.

Nazywano tak boginię Artemidę, czasami również Selene (obie powiązane z Księżycem).

Taka tam ciekawostka :D

Czyli jaka jest nazwa perycentrum orbity wokół Księżyca w czasie misji Apollo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W perycyntion?

Tak, właśnie!

 

Perycyntion.

Bogini Artemida była również mitologiczną boginią Księżyca, często nazywana Cynthią - ten przydomek miał związek z nazwą góry, tak jak napisałeś, miejscem narodzin Artemidy. Czasem apsydy: perycyntion i apocyntion wywodzi się z francuskiego, bo Cynthia w tym języku ma lunarne konotacje. Kierownictwo programu Apollo postanowiło w taki właśnie, wyróżniony sposób oznaczać apsydy orbity księżycowej. Bardzo poetycko. Zawsze mi się to podobało.

Dziękuję i gratuluję.

 

PS. Ładny akcent na dwusetny post. :icon_smile:

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmniejsze siły pływotwórcze występują w czasie obu kwadr Księżyca (pierwszej i ostatniej), kiedy oddziaływania pływowe ze strony Słońca i Księżyca się odejmują. Pływy w tych okresach nazywane są kwadraturowymi, od kwadratury trzech ciał, kiedy kierunki z Ziemi do Słońca i z Ziemi do Księżyca tworzą kąt prosty. Pływy kwadraturowe z definicji dzieli odległość 14-15 dni.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

Zagadka z dziedziny astrofizyki (łamiąca konwencję moich zagadek ;) ).

 

Jakie zjawisko jest odpowiedzialne za podgrzewanie korony słonecznej? Chodzi mi o konkretną nazwę elementarnego procesu fizycznego objawiającego się w obszarach aktywnych Słońca szeregiem dość spektakularnych zjawisk - jest przyczyną tych zjawisk.

Edytowane przez Loxley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o nano-rozbłyski ?

 

Nano-rozbłyski, mikro-rozbłyski, rozbłyski słoneczne i inne jeszcze przejawy wysokoenergetycznych procesów na Słońcu rzeczywiście odpowiedzialne są za podgrzewanie korony słonecznej - tworzą zespół zjawisk, które powstają w wyniku działania jednego podstawowego procesu fizycznego związanego z polem magnetycznym. Chodzi właśnie o nazwę tego procesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem ogrzewania korony słonecznej w większości źródeł uznaje się za nierozwiązany, a nawet najpopularniejsze i najbardziej prawdopodobne teorie są do tej pory niesprawdzone.

Natomiast proces związany z polem magnetycznym który ogrzewa przewodnik (taki, jak np. plazma albo dno garnka) to indukcja. Czy o to chodzi?

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam (ufając redaktorom wiki) że podgrzewają ją

 

"flare heating mechanisms" ale wygrzebanie detali o tym z tego ogromnego tekstu nie jest łatwe ;)

http://astrogeo.oxfordjournals.org/content/49/3/3.21.full

może są to

TURBULENCJE ?

lub

FALE UDERZENIOWE

lub

FALE OGNIA

 

lub

 

fale dźwiękowe w falowodach plazmowych w kierunku od powierzchni Słońca do korony

 

lub

 

fale magnetohydrodynamiczne

 

lub

 

fale magnetyczne po prostu rozpędzają cząstki pod warunkiem, że te są zjonizowane

 

Pozdrawiam
p.s
Dobre pytanie zważywszy, że zjawisko jest imponujące i zaskakujące - im dalej od Słońca tym (wydaje się) cokolwiek powinno być chłodniejsze, a dzieje się zupełnie odwrotnie (sic!)
Ta - bardzo rzadka już tam atmosfera Słońca - podgrzewa się niebywale i świeci w zakresie "miękkich" fal rentgenowskich i w ultrafiolecie.

Jeśli ostatnio naukowcy coś wykryli to dobra jest inna odpowiedź i trzeba dobrze pogooglować lub zapytać znajomego astronoma "siedzącego w Helio..." ;)

ks.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekoneksja magnetyczna (w uproszczonym opisie może być uważana za odpowiednik anihilacji), to zanik pola magnetycznego w obszarze gdzie dochodzi w wyniku przepływu magnetohydrodynamicznego plazmy do krzyżowania się linii sił pola magnetycznego, w wyniku czego indukowane są prądy o wysokim natężeniu, podgrzewające plazmę do temperatury paru milionów stopni (energia zawarta w polu magnetycznym zamieniana jest na energię kinetyczną plazmy, energię termiczną, promieniowanie elektromagnetyczne - w tym: rentgenowskie i gamma). Rekoneksja magnetyczna generuje rozbłyski słoneczne i koronalne wyrzuty masy. W ziemskiej magnetosferze, po stronie odsłonecznej, również zachodzi, choć na mniejszą skalę i odpowiedzialna jest za przepływ plazmy do jonosfery (np.: zorza) . Jest też hipotetycznym czynnikiem odpowiedzialnym za występowanie w obserwowalnym Kosmosie pewnego odsetka najjaśniejszych supernowych, bo prawdopodobnie wiąże się ze zjawiskiem akrecji materii na wirujące gwiazdy neutronowe o niezwykle silnym polu magnetycznym - tzw. magnetary.

 

Zdecydowałem, uwzględniając niejednoznaczność zagadki i unikając ewentualnej dyskusji o stanie wiedzy na temat zjawiska, a także nie chcąc blokować wątku, przyznać palmę zwycięzcy dla Behlur_Olderysa, jako autora odpowiedzi, zbliżonej najbardziej do oczekiwanej przeze mnie. Brakowało mi (jakaś seria?) kropki nad i - bo indukcja wiąże się ze zmiennością pola magnetycznego i w istocie w zjawisku rekoneksji magnetycznej o tę zmienność strumienia magnetycznego chodzi (mniejsza o samą nazwę: rekoneksja). Sądziłem, że odpowiedź nadejdzie szybko, ale wybaczcie mi jeśli zbyt pokrętnie problem zasygnalizowałem. Jeśli ktoś czułby się pokrzywdzony, proszę Pathera, jako pomysłodawcę wątku, o obiektywny osąd i ewentualną weryfikację mojej decyzji. Dziękuję, że wielu z Was pochyliło się nad zagadnieniem i zasadniczo podążaliśmy w podobnym kierunku.

 

Nie jest to kompendium wiedzy na ten temat, ale w tym linku można przybliżyć się do zjawiska. Kiedyś spotkałem w "Uranii" fajny artykuł o rekoneksji magnetycznej. https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekoneksja_magnetyczna

Ale jeszcze mała dygresja:

 

Problem ogrzewania korony słonecznej w większości źródeł uznaje się za nierozwiązany, a nawet najpopularniejsze i najbardziej prawdopodobne teorie są do tej pory niesprawdzone.

 

Nie mogę aspirować do miana odkrywcy, naukowca-astrofizyka, erudyty przyswajającego wiedzę i rozwikłanie problemu podgrzewania korony słonecznej nie było moim celem. Tak sobie myślę, że w taki sposób można byłoby ocenić stan połowy naszej wiedzy o świecie. Jestem zaledwie depozytariuszem jakiejś cząstki wiedzy, podążam za światłymi umysłami jednostek, które w istocie (nieliczne), pchają postęp cywilizacyjny do przodu i wierzę w ich osiągnięcia - wierzę, bo w żaden sposób zweryfikować ich nie potrafię, bo nie przeprowadzę podobnych doświadczeń, bo ich (naukowców) tok rozumowania stoi na znacznie wyższym poziomie niż mój (nawet w chwilach mojego intelektualnego apogeum), bo zwyczajnie, nie pójdę gdzieś tam, daleko, i nie zbadam organoleptycznie. "Zagadka" - to forma zabawy - bawi i uczy, ale jest nierozerwalnie związana z ograniczonością naszej/mojej wiedzy i może być oczywiście kontestowana.

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem, uwzględniając niejednoznaczność zagadki i unikając ewentualnej dyskusji o stanie wiedzy na temat zjawiska, a także nie chcąc blokować wątku, przyznać palmę zwycięzcy dla Behlur_Olderysa, jako autora odpowiedzi, zbliżonej najbardziej do oczekiwanej przeze mnie.

 

Na wypadek jakby sam Behlur nie widział w nawale tekstu ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.