Skocz do zawartości

Mare Orientale - kampania obserwacyjna w 2015, 2016 i 2017 roku


Loxley

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystkie portale pogodowe prognozowały wieczorne pogorszenie warunków i całkowite zachmurzenie. Z przejęciem obserwowałem wschodzący pomarańczowy Księżyc i jak tylko wzniósł się na wysokość dziesięciu stopni zacząłem nagrywać materiał. To nic, że mglisty woal przesłaniał Srebrny Glob i obraz drżał, sprawiając, że krawędź Księżyca wyglądała jak najeżona - spodziewałem się, że będą to jedyna zdjęcia tego wieczoru.

 

Jednak, kiedy Księżyc wznosił się coraz wyżej, delikatne pasma obłoków ustępowały i niebo rozpogodziło się. Było trochę mglisto i obraz silnie drżał, ale nie było co marudzić.

 

Pierścieniowa struktura dobrze widoczna i ciemny obszar Jeziora Jesieni (Lacus Autumni) za północnym grzbietem Montes Cordillera też. Jezioro Wiosny (Lacus Veris) na wysokości ciemnego krateru Cruger dostrzegane raczej intuicyjnie tuż za grzbietem Montes Rook. Rodzina jasnych kraterów Byrgius wskazuje Eichstada leżącego tuż przy Kordylierach. Bez trudu znajdujemy kratery: Schluter na północy i Rocca na wysokości Jeziora Jesieni.

 

Przy tej pogodzie zdjęcie Mare Orientale będące mozaiką dwóch kadrów uznaję za wystarczającą nagrodę.

 

MAK 150/1800, ASI 120M z filtrem red GSO#29, EQ-ATM, AutoStakkert!2 (450/2500), Registax6, mozaika Microsoft ICE.

Mare Orientale_3.05.2015r_MAK150_ASI120M_redGSO#29_mozaika70%....jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

A to moja fotka. 3.05.2015 godz. 21.55

SCT 8 cali, ogniskowa 2000 mm, kamera ASI 120 MC na statywie Tak EM-10

30 % z 5500 klatek avi.

Mam nadzieję że opis jest prawidłowy.

 

Moon 3_05_2015 21_55.jpg

Moon 3_05_2015 21_55 opis.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że tuż za obszarem wzgórz powinien być widoczny krater Kopff. Na moim zdjęciu z godziny 22.27 jest już dość wyraźnie oświetlony. Być może w późniejszym czasie, po godzinie drugiej (3 godziny przed pełnią) promienie Słońca dosięgnęłyby Maundera.

Kopff na M.Orientale_3.05.2015r_22.27_MAK150_ASI120M_redGSO#29....jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ów krater zrobił na mnie na prawdę duże wrażenie głównie wielkością jak i swa egzotyka. Prawdziwe monstrum, które widzę tak wyraźnie pierwszy raz a przecież Księżyc oglądałem do tej pory dziesiątki tysięcy razy. Z niecierpliwością czekam na lipcowa widoczność. Polecę też znajomym "w temacie" których na forum nie ma.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ów krater zrobił na mnie na prawdę duże wrażenie głównie wielkością jak i swa egzotyka. Prawdziwe monstrum, które widzę tak wyraźnie pierwszy raz a przecież Księżyc oglądałem do tej pory dziesiątki tysięcy razy. Z niecierpliwością czekam na lipcowa widoczność. Polecę też znajomym "w temacie" których na forum nie ma.

DARK, cieszę się. To duża frajda dla mnie uczestniczyć w zespołowym oglądaniu Mare Orientalne. Sami też doświadczamy rozczarowania pogodą. Jeśli weźmiemy pod uwagę dwa lipcowe terminy i dwa w przyszłym roku, by następnie pożegnać się z tym morzem na pięć lat, to musimy uznać, że obserwacja Morza Wschodniego jest niezwykle rzadka i na prawdę okazjonalna. Miło mi, że spotkamy się znów w lipcu, ale już za miesiąc, 2 czerwca, kto chce, może popatrzyć na Mare Orientalne w pełnym oświetleniu, ale za to w ekstremalnych parametrach libracji. Nie będzie plastycznego widoku, ale być może i taki obraz kogoś zachwyci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Noc z 2 na 3 czerwca (wtorek/środa) bardzo duża libracja południowo zachodnia: W-5,2*; S-6,1* (składana libracja SW -8*); około północy, Księżyc na wysokości 20* nad horyzontem.

 

Niestety, będzie to już 5 godzin po pełni i nie zobaczymy plastycznie struktur Morza Wschodniego, chociaż nie wykluczam, że jego południowe krańce mogą być nadal podkreślane cieniem. Zachęcam jednak do obserwacji i robienia zdjęć, choćby po to, aby przekonać się jaki wpływ ma oświetlenie na dostrzeganie formacji brzegowych.

 

Może to wyglądać tak, jak tutaj:

http://www.astronominsk.org/Moon/Moon2010/Moon_20100802_Orientale_en.htm

 

Dodatkowy bonus będzie taki, że w związku z północnym odchyleniem ekliptycznym, niezwykle szczegółowo oglądniemy południową część krawędzi z widocznym fragmentem pierścieniowej struktury otaczającej leżący po przeciwnej stronie Księżyca olbrzymi krater: Basen Biegun Południowy - Aitken. Będą to Góry Leibnitza, bardzo charakterystyczny twór południowego obszaru okołobiegunowego, widoczny, podobnie jak Mare Orientale, też tylko w specyficznych warunkach.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAK 150/1800, ASI 120M, filtr red GSO#29, EQ-ATM, AutoStakkert!2 (400/2500), Registax 6.

 

Dwadzieścia minut po północy, 3 czerwca br., bezchmurne, lekko mgliste niebo, bardzo ciepło (20*C), obraz silnie drżący, zmienny. Na zdjęciu północ jest po prawej stronie.

 

Sześć godzin po pełni. Południowa i wschodnia krawędź reliefowa. Mare Orientale w pełnym oświetleniu i chociaż bez plastycznej faktury to z ciekawymi kontrastami obszarów pokrytych magmą. Krater Schluter zyskał ciemne dno, "zygzak" Lacus Autumni i rozciągłe Lacur Veris ciemnieją wewnątrz niewidocznych w tym oświetleniu górzystych pierścieni. Ciemne wnętrze Morza Wschodniego widoczne doskonale aż do krawędzi, łącznie z przeciwległym północno zachodnim fragmentem wewnętrznego pierścienia. Widać wyraźnie, że ciemny obszar morza leży w rozległym zagłębieniu i otaczają go wyżynne tereny, które tworzą charakterystyczny postrzępiony profil księżycowej krawędzi.

 

Mogła być lepsza pogoda, można było użyć doskonalszego sprzętu, ale taki obraz Mare Orientale jest dla mnie i tak wystarczająco urzekający.

xMare Orientale_3.06.2015r_00.21_MAK150_ASI120M_redGSO#29_80%....jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zapraszam do kolejnego spotkania nad brzegami Morza Wschodniego. W nocy z środy na czwartek będą najlepsze warunki do obserwacji Mare Orientale w tym roku i najbliższych sześciu latach. Nie przegapmy tej okazji - cieszmy się widokiem i gromadźmy fotograficzne trofea. 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efemeryda na środę, 1 lipca2015r na godzinę 24.00 czasu letniego (śmiało można obserwować już od 23.00 do 3.00 - przez cztery godziny).

 

Najlepsze w 2015 roku parametry fizyczne: Księżyc 5 godzin do pełni, na wysokości 20* nad horyzontem; libracja: W -4,8*; S -6,5* (składana libracja w kierunku południowo zachodnim -8*); Księżyc około 5* na północ od ekliptyki.

 

Prawie cały kraj będzie jutro pod wpływem bezchmurnego wyżu. Cóż chcieć więcej? Życzę wszystkim wspaniałych wrażeń z podglądania Morza Wschodniego i pięknych, ostrych zdjęć. Nic mi nie wiadomo o podobnych przedsięwzięciach, zatem możemy być jedyną społecznością, która w skoordynowany sposób (taki wirtualny Team) obserwować będzie Mare Orientale. Uczyńmy sobie jutro małe lokalne święto - na wzór nocy świętojańskiej - noc orientalną.

 

Nadal, w związku z północnym odchyleniem ekliptycznym, niezwykle szczegółowo oglądniemy również południową część krawędzi z widocznymi Górami Leibnitza.

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również podjąłem wyzwanie. Mam więcej materiału, ale obróbka dużych powierzchni jest czasochłonna ma moim PC. Trochę potrwa zanim przegryzę się przez te gigabajty..

mareorientale.jpg

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS152/900, Lumix G3 z filtrem semiAPO, EQ-ATM, Registax6 (50/250).

 

MAK 150/1800, ASI 120M, filtr red GSO#29, EQ-ATM, AutoStakkert!2 (400/2500), Registax 6, (mozaika Microsoft ICE).

 

Dla mnie "noc orientalna" zaczęła się już 15 minut po zachodzie Słońca, gdy wschodzący pękaty Księżyc zawisł 6* nad południowo wschodnim horyzontem. Był żółto-różowy, a jego górna i dolna krawędź miała dodatkowo, odpowiednio, błękitną i czerwoną dominantę (wpływ dyspersji atmosferycznej).

 

O 22.15 jasny miesiąc uwolniwszy się z plątaniny przewodów wysokiego napięcia, zawisł na wysokości kilkunastu stopni i przyjemnie rozświetlał okolicę. Był bardzo wyraźny, na lekko rozjaśnionym niebie. Oślepiał.

 

O północy, obraz stał się nieco spokojniejszy, a widoki przecudne. Struktura pierścieni znakomicie widoczna, ciemne obszary jezior: Jesieni i Wiosny odcinały się od srebrzystego gruntu, wewnątrz właściwego morza widoczny krater Kopff i wiele szczytów górskich. Morze Wschodnie manifestuje się zniekształceniem krawędzi Srebrnego Globu - pofalowaniem i sporą depresją w centrum. Ten ubytek widać na pierwszy rzut oka.

 

Zainteresowały mnie długie żleby po południowej i po północnej stronie Mare Orientale. Ciągną się jakby równolegle do krawędzi, ale chyba są to zniekształcone perspektywą, przypadkowo ułożone nierówności powierzchni, w tym jakieś stare kratery.

 

Dziś pięknie współgrało pełne oświetlenie z wyraźnymi podkreśleniami cieniem. 4,8* zachodniej libracji to ciągle dwie trzecie maksymalnej możliwej - zatem ciągły niedostatek wrażeń i możliwych widoków, jednak mój zachwyt wczorajszym wieczorem plasuje się i tak w górnej skali.

 

Miła noc - orientalna!

 

Wasze zdjęcia zasługują na uwagę i pochwałę, ale chciałbym szczególnie wyróżnić i podziękować koledze pasjonat nieba za piękne rysunki - wymagały sporo wysiłku i znoszenia niewygody przy okularze teleskopu. Są urocze i doskonale oddają wczorajszy widok.

Księżyc 1.07.2015r_21.15_TS152F900_LumixG3_semiAPO_50%....jpg

Księżyc 1.07.2015r_22.15_TS152F900_LumixG3_semiAPO_70%....jpg

oMare Orientale_2.07.2015r_00.01_MAK150_ASI120M_redGSO#29_mozaika80%....jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek_P - miałeś bardzo dobre warunki i zdjęcia są na prawdę znakomite. Może to ostatnie zdjęcie zamieścisz w wątku "Góry Leibnitza" jako wartościowy dokument i wzbogacenie wątku. Ja tez mam materiał, ale poczekam jeszcze na dzisiejszą sesję i wstawię całość. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Loxley! Warunki sprzyjały wczoraj avikowaniu. Umknął mi wątek o Górach Leibnitza, ale podepnę tam to i jeszcze jedno lub dwa zdjęcia. Wczoraj szykując się do sesji z Księżycem wiele czasu poświęciłem na ustawienie montażu. Nigdy się tym dotąd zbytnio nie przejmowałem, gdyż planety są mało wymagające pod tym względem, ale tym razem trzeba było zadbać, by obraz się nie przesuwał. Po efektach widzę, że było warto. Może dzięki tej sesji częściej będę zaglądać do naszego satelity :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zapraszam na ostatnie w tym roku spotkanie nad brzegami Mare Orientale. Dla mnie będzie to już piąte z kolei, ale nadal bardzo istotne z powodu przygotowania ciekawego projektu, dla kogoś innego może to być pierwsze, ale za to bardzo emocjonujące. Będzie na pewno inne niż te wcześniejsze: kwietniowe, majowe, czerwcowe i to ostatnie z początku lipca, już choćby z racji innego dystansu do pełni.

 

Efemerydy na czwartek, 30 lipca br. - na godzinę 24.00 (noc z czwartku na piątek).

13 godzin do pełni, libracja: W -4,1*; S -5,9* (składana libracja w kierunku południowo zachodnim - 7.2*); Księżyc około 5* na północ od ekliptyki.

 

Zachęcam również do ponownego spojrzenia na południową krawędź Srebrnego Globu. Już od wtorku, 28 lipca, korzystna maksymalna południowa libracja będzie sprzyjała obserwacji okolic południowego bieguna. W wątku dedykowanym "Górom Leibnitza" czekam na Wasze zdjęcia.

 

Życzę pięknej pogody i miłych wrażeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.