Skocz do zawartości

Teleskop za max 700 zł


krzypl

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

interesuje mnie zakup teleskopu do ok 700 zł.

Nigdy takiego sprzętu nie miałem, chciałem go kupić aby móc co jakiś czas sobie spojrzeć w niebo, popatrzeć na księżyc, i może przyjrzeć się kilku ciekawym planetom. Taki relax przy piwku, bez konieczności transportu urządzenia, postawiony na działce przy domu, koło Lublina. Na noc oczywiście chowany do środka.

 

spodobay mi się takie urządzenia:

http://fotozakupy.pl/sky-watcher-bkp13065-eq2/24235s

http://fotozakupy.pl/sky-watcher-bk-909-az3-mapa-nieba/2137s

http://fotozakupy.pl/sky-watcher-sk-1309-eq2/1958s?ceneo_spo=true

 

ale może coś innego, bardziej ciekawego polecicie,

 

Wiem, że ktoś napisze dołóż 300 zł i będzie dużo lepszy sprzęt, ale dodam że wyszedłem z kwoty 300 zł za jaką szukałem urządzenia :) więc to i tak przebitka ponad 100%. A może dla takiego amatora, który raz na miesiąc spojrzy w niebo wystarczy i taki za 300 zł. Ja chciałbym zobaczyć kratery i morza na księżycu, a jak by się udało zerknąć na obrys jakiejś planety czy dojrzenie jego satelit było by świetnie.

 

Ciekaw jestem Waszych opinii!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. tak, możliwy używany, ale z racji mojego braku wiedzy na ten skomplikowany temat, wolałbym kupić cały zestaw, tak żeby uniknąć czegoś brakującego lub np porysowane szkło

 

2. nie, zdecydowanie chciałbym spojrzeć wyżej :)

 

Fajnie, że realistycznie przedstawiasz swoje oczekiwania. Dwa pytania:

- dopuszczasz sprzęt używany?

- myślisz nad obserwacją obiektów naziemnych (krajobraz)?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w tym miejscu można zaproponować starą dobrą radę Synta 8". Jest tutaj ogłoszenie. Może, rezerwacja się zwolni..

http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=33555

 

Ok, dzięki za informację, nawet blisko, mógłbym podjechać,

pytanie tylko na czym można takie cudo postawić? Czy muszę dokupić statyw?

 

Może jakiś cały gotowy zestaw?

 

Czy te paprochy o których pisze sprzedający to faktycznie są bez znaczenia dla oglądania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie paprochy z lustra łatwo zdmuchnąć przy użyciu pojemnika ze sprężonym powietrzem, takim, jak do czyszczenia komputera + kawałek wężyka by podejść nim blisko lustra i zrobisz to bez konieczności wyciągania celi. O ile nie nastawiasz się na astrofoto, to montaż Dobsona będzie dobrym wyborem, bo i obsługiwać to łatwo i sesję możesz rozpocząć od razu po wyniesieniu na podwórko, bez konieczności ustawiania na biegun, które bądź, co bądź chwilę trwa. Poza tym Syntę 8" na Dobsonie możesz traktować jako lokatę kapitału, bo w razie przesiadki na inny sprzęt dość łatwo to sprzedać.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie paprochy z lustra łatwo zdmuchnąć przy użyciu pojemnika ze sprężonym powietrzem, takim, jak do czyszczenia komputera

 

Radzę bardzo uważać z takimi eksperymentami i zastanowić się dobrze przed wprowadzaniem w życie takich rad! Sprężone powietrze to niekoniecznie tylko powietrze. Często jest ono smarowane olejami, a to już zagrożenie dla optyki. Nie wiem jak jest w takim do komputera, ale nie ryzykowałbym z takimi rozwiązaniami.

Lepiej już zostawić te paprochy w spokoju, bo naprawdę one nic nie szkodzą. Jak się zbierze więcej, albo zakurzy się mocno lustro to można raz na rok, lub coś koło tego, wyjąć celę i umyć lustro "tradycyjnymi" metodami czyli ciepła woda, troszeczkę płynu do mycia naczyń na palec i delikatne czyszczenie powierzchni, a potem woda destylowana.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Radzę bardzo uważać z takimi eksperymentami i zastanowić się dobrze przed wprowadzaniem w życie takich rad! Sprężone powietrze to niekoniecznie tylko powietrze. Często jest ono smarowane olejami, a to już zagrożenie dla optyki. Nie wiem jak jest w takim do komputera, ale nie ryzykowałbym z takimi rozwiązaniami.

Lepiej już zostawić te paprochy w spokoju, bo naprawdę one nic nie szkodzą. Jak się zbierze więcej, albo zakurzy się mocno lustro to można raz na rok, lub coś koło tego, wyjąć celę i umyć lustro "tradycyjnymi" metodami czyli ciepła woda, troszeczkę płynu do mycia naczyń na palec i delikatne czyszczenie powierzchni, a potem woda destylowana.

 

Pozdrawiam.

Sprężonego powietrza używam z powodzeniem do przedmuchiwania optyki i nie miałem takich przypadków, by znalazły się tam jakieś ślady tłuszczu. Oczywiście można dla pewności sprawdzić daną puszkę dmuchając nią na szybę, bądź lusterko. Z pewnością wyjęcie celi i umycie lustra jest najlepszym i najskuteczniejszym sposobem, ale wypadało by potem poprawić kolimację, a mało doświadczonemu koledze może to przysporzyć problemów, choć z pewnością w przyszłości i tak będzie się musiał z tym zmierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8" bije na głowę każdy z podlinkowanych przez Ciebie teleskopów. Zbiera najwięcej światła, dlatego też zobaczysz przez nią więcej szczegółów i będziesz w stanie zobaczyć słabsze obiekty.
Moja rada jest taka: jeśli nie uda Ci się kupić tego egzemplarza- czekaj na kolejną okazję na giełdzie, bo to kwestia dni.

 

Sprężonego powietrza używam z powodzeniem do przedmuchiwania optyki i nie miałem takich przypadków, by znalazły się tam jakieś ślady tłuszczu. Oczywiście można dla pewności sprawdzić daną puszkę dmuchając nią na szybę, bądź lusterko. Z pewnością wyjęcie celi i umycie lustra jest najlepszym i najskuteczniejszym sposobem, ale wypadało by potem poprawić kolimację, a mało doświadczonemu koledze może to przysporzyć problemów, choć z pewnością w przyszłości i tak będzie się musiał z tym zmierzyć.

 

Oczywiście. Chodzi mi tylko o to, że ktoś mógłby nieopatrznie użyć powietrza zawierającego tłuszcz, i byłyby problemy. Ostrożność zawsze zalecana.

Jednak dla początkującego, jak i dla doświadczonego- kilka paproszków na lustrze nie ma żadnego zauważalnego wpływu na obraz.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki relaks przy piwku, hmmm. Akurat alkohol nie wpływa dobrze na widzenie. Ale jeśli to ma wyglądać rzeczywiście tak jak piszesz to z trojga złego poleciłbym Ci ten:

 

http://fotozakupy.pl/sky-watcher-bk-909-az3-mapa-nieba/2137s

 

Pamiętaj jednak o tym że tak jak pisze kolega Krawat, synta 8" pobije każdy z tych teleskopów. Teleskop służy do zbierania światła, czym więcej go "zbierzesz" tym więcej zobaczysz. W przypadku takich małych średnic różnic cenowych nie ma prawie żadnych a różnica w powierzchni zbierającej światło ogromna ponad trzykrotna.

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o sposób na usuwanie "paproszków" z optyki to polecam do tego celu użyć najzwyklejszej gruszki do nosa.

Masz pewność co do czystości powietrza no i sam regulujesz ciśnienie :)

 

Co do samego wyboru sprzętu to oczywiście bierz Syntę. Sprzęt wytypowany przez Ciebie szybko przestanie Cię zadowalać, a tym Newtonem zobaczysz znacznie więcej niż oczekujesz w tym momencie, a pamietaj - apetyt rośnie w miarę jedzenia. No i oczywiście kwestia montażu na jakim będzie pracował teleskop, wiem że wytypowałeś inne rozwiązania niż dobson, ale wierz mi że jakościowo będzie on o wiele lepszy niż wątpliwej jakości paralaktyki i azymutale.

 

Pozdrowienia,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest całkiem fajna propozycja:

http://allegro.pl/sky-watcher-dobson-6-okulary-barlow-i4983984469.html

Zważywszy, że wartość dodatkowych szkieł to ok 200zł, cena zestawu świetna.

 

Kwestia dogadania się odnośnie wysyłki.

Przy okazji ciekawostka. Synta 6 i Synta 8 w Delcie kosztują dokładnie tyle samo :D

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-6,d734.html

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-pyrex,d781.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety sprzęt został sprzedany, ale po Waszych opiniach i po przejrzeniu kilku zdjęć, na których widać co mogę śledzić Syntą 8'' poczekam na ciekawą ofertę dotyczącą tego sprzętu.

 

Dzięki wielkie za pomoc!

 

Na pewno odezwę się jeszcze w sprawie doradzenia zakupu. A więc odezwę się tylko jak znajdę ciekawą ofertę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra decyzja. Ostatnio jest właśnie tendencja taka, że często pojawia się na giełdzie Synta 8". Dobrym pomysłem też jest założyć temat na giełdzie, że kupisz taki teleskop.

Wszystko wina Św. Mikołaja często mu się myli i teleskopy trafiają do niegrzecznych osób ( do niegrzecznych bo często nie wystarczająco zainteresowanych astronomią ). Podobnie zresztą jest w okresie komunijnym choć to już jest wina wujków i ciotek. ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podepnę się pod temat ... ;)

Zainteresowała mnie ponownie ... po kilku miesiącach przerwy głowica foto-video Sky-Watcher Virtuoso ...

Będę to używał głównie o zastosowaniach foto-video ale za 200zł więcej mogę kupić zestaw z teleskopem MAK90 ;)

 

Podpowiedzcie czy warto czy lepiej sobie darować tą rurkę ?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.