Skocz do zawartości

Astrofotografia planet


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Na koniec obróbka mniejszej partii przy drizzle 2x w wersji soft... ;)

Do dekonwulacji użyłem fajnego programiku AI Deconvolution "Studio+"

Dla mnie znacznie lepiej to działa od samego AI.

 

 

Fajnie było by zobaczyć porównawczo jak wygląda jupek przed Deconvulacją. :) Jowisz po tej obróbce jest niesamowity .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po dokładnym skolimowaniu teleskopu zmieniłem filtr IRpass na niezłej jakości baaderowski filterek R

i fotka wykonana jest wyłącznie w tym paśmie. Trochę mi buty przymarzły do gleby ponieważ uparłem się poczekać

na wzniesienie Jowisza nieco wyżej. Różnice w obrazie przy zmianie położenia planety z godziny 22 a 24-tej są bardzo

wyraźne i w wizualu i na ccd. Więc mała rada dla wszystkich - warto poczekać z avikami na górowanie. Fotka z godziny 0.30.

 

 

 

 

 

To prawda im wyżej tym lepiej ale nie w każdym wypadku , u mnie kiedy Jowisz przekracza magiczny moment i kieruje się na Warszawę seeing szlak trafia , obecnie godz 2-3 to max.

Poza tym wyznacznikiem dla kamer mono jest kanał B jeśli w nim Jowisz jest ostry w G i R lub Ir będzie jeszcze lepszy.

 

Sam przyzwoity R nie wystarczy.

 

Kolimacja to jedno , dwa to seeing , trzy to atmosfera , czasami wydaję się że w wizualu jest ok , wkładasz kamerę i syf , ano w powietrzu często unosi się co nieco , nawet jeśli tego nie widać , poza tym lekki cirrus prawie nie widoczny degraduje detal , dlatego zauważyłem że lekki wietrzyk - lekki , i temp ok 0 - 5* w zimie jest optymalna.

Wszystkie moje najlepsze fotki a jest ich tysiące ;) czy to lato czy zima były kręcone przy lekkim wietrze i co jakiś czas lecących chmurach ?

Filtr R jest jaśniejszy od Ir-Pass ale nie ma przy nim szans (zrobiłem test to pokażę jaka jest różnica).

Problem jest tylko taki że kręcąc Ir-G-B trzeba szybko zmienić jasność na G bo przepala więc czas leci , ale od czego potęga WinJupos , to świetny program choć dopiero się rozkręca , składanie normalne z Wi. nie ma szans choć w Astra Image RGB ma najlepszy kolor .

Najgorzej wypada brak filtru , potem B , G , R , Ir, jakiś ciemniejszy mocniejszy mógł by dać jeszcze bardziej soczysty detal.

Wiele lat kręciłem kamerą kolorową i niestety jakość fotek była taka jak przy kręceniu bez filtra-smutna prawda , choć kręci się szybciej i łatwiej seeing był dość dobry.

Jedyną zaletą może być duże lustro i super seeing wtedy wygląda dobrze , ale w takich warunkach mono pokaże masakrę .

 

Widzę że masz kłopoty z ringami - kiepska kamera ;)

 

Własnie wykonuję testy , i mam wiele podejrzeń że zbyt wysoki gain to wprowadza , może mniejszy z większym szumem wygląda kiepsko ale po złożeniu tysięcy klatek przejście ze światła w cień nie jest takie ringowe tylko lekko zamglone , a to jest do przyjęcia bo przecież Jowisz nie jest płaską tarczą , poza tym zauważyłem że im gorszy seeing tym ringi bardziej się uwidaczniają , szczególnie przy większym gainie , a potem przy wyostrzaniu człowieka szlak trafia bo detal jest i ringi też :(

 

ps. wszystkie głupie komentarze służą li tylko wspólnej budowie naszej planetarnej braci ku chwale naszej ojczyzny niebieskiej i do nikogo nie piję , ba a nawet zdradzam swoje największe tajemnice :)

 

ps.2 zauważyłem że kręcenie w kolejności G,R B i składanie jako RGB , LRGB ( lub RGBR) daje lepsze rezultaty , nie tylko w WinJupos ale w każdym innym-podpatrzone u niejakiego D.P.

porównanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie było by zobaczyć porównawczo jak wygląda jupek przed Deconvulacją. :) Jowisz po tej obróbce jest niesamowity .

 

Oj tak co to znaczy większe lustro :icon_rolleyes: , Andrzeju prześlij mi proszę na maila tif bez obróbki.

 

Pamietam jak rik kiedyś cos takiego zamieścił w niezłym seeingu i lustrze , obróbka tego to była poezja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciał bym podzielić się z wami moimi spostrzeżeniami składania zdjęć w WinJupos.

 

Po załadowaniu RGB na dole po prawej stronie w czarnym okienku zobaczymy jakie są różnice czasowe.

 

Jak widać na RGB są , podobnie będzie na LRGB .

 

Program złoży zdjęcie z RGB i LRGB , a dodatkowo zapisze je w dwóch ims.

 

Następnie RGB ims , i LRGB ims możemy poddać de rotacji i złożyć w jedno .

 

Uzyskamy zdjęcie które zostanie uśrednione , szumy zmniejszone , dobrą kolorystykę detal i ostrość .

 

Na tym mogli byśmy poprzestać , ale pragnienie składania coraz lepszych zdjęć ma przecież każdy .

 

A co będzie jeżeli zamiast RGB gdzie R będzie luminacją ( L ) , nakręcimy nieco inaczej ?

 

Zauważyłem to na zdjęciach Damiana Peache .

 

Zamiast kręcić RGB nakręcimy GRB , ale złożymy jak RGB .

 

Już przy załadowaniu zdjęć metodą GRB zauważmy iż w czarnym okienku linie są jakoś lepiej wypośrodkowane , zarówno w składaniu RGB , LRGB jak również przy derotacji RGB+LRGB .

 

Czy to ma jakiś sens ? sami porównajcie .

 

U góry są zdjęcia tradycyjną metodą RGB a na dole GRB , odstępy co 1 min , seeing podobny ta sama kolimacja.

 

Na koniec porównanie Jowisza wykonanego kolorową kamerą DBK z ASI 120 MM mono .

 

To we wszystkich przypadkach był średni seeing , a co będzie przy dobrym :icon_rolleyes:

 

Ten sam teleskop , ale nowe kamery i programy mogą znacznie lepiej pokazać możliwości naszych teleskopów , warto kombinować dalej .

RGB.jpg

RGB RGBR.jpg

PORÓWNANIE.jpg

PORÓWNANIE 2.jpg

PORÓWNANIE 3.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astrokosmo w jakim formacie kręcisz aviki - avi czy ser,

 

Może podpowiesz z czego bierze się ta kratka? http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6364-denerwujacy-problem/

Hmm, mi do tych objawów najbardziej pasuje dość absurdalna teoria: Twoja kamera tak na prawdę jest kolorowa, a Ty o tym nie wiesz :) Wiem, że to głupie, ale może sklep się pomylił, albo co gorsza przy montażu pomylili modele? No bo to wygląda, jakby ewidentnie było to kolorowe, niezdebayerowane zdjęcie. Bardzo dziwne. A gdybyś tak spróbował np zapisać pojedynczą klatkę jpg w FireCapture (zrobioną przez obiektyw czegoś kolorowego w domu) i zdebayerował ją w Maximie postępując tak, jakbyś chciał faktycznie zrobić z tego kolorowe zdjęcie. W taki sposób sprawdzisz tą teorię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, mi do tych objawów najbardziej pasuje dość absurdalna teoria: Twoja kamera tak na prawdę jest kolorowa, a Ty o tym nie wiesz :) Wiem, że to głupie, ale może sklep się pomylił, albo co gorsza przy montażu pomylili modele? No bo to wygląda, jakby ewidentnie było to kolorowe, niezdebayerowane zdjęcie. Bardzo dziwne. A gdybyś tak spróbował np zapisać pojedynczą klatkę jpg w FireCapture (zrobioną przez obiektyw czegoś kolorowego w domu) i zdebayerował ją w Maximie postępując tak, jakbyś chciał faktycznie zrobić z tego kolorowe zdjęcie. W taki sposób sprawdzisz tą teorię.

Też o tym myślałem zawsze można sprawdzić ;) Oznaczenia na obudowie kamerki są jako model momo ASI120MM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na próbę wiele razy stackowałem surowe fity z OSC jak wywołane ale nigdy nie na koniec nie było takiego efektu jak u Ciebie.

 

 

Wygląda normalnie, czy ty przypadkiem nie próbujesz debayeryzować niechcący fitów mono? Tylko w sumie wtedy by one wyszły kolorowe losowo.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astrokosmo w jakim formacie kręcisz aviki - avi czy ser,

 

Może podpowiesz z czego bierze się ta kratka? http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6364-denerwujacy-problem/

 

Hej , taka kratka wychodziła mi kiedyś w kamerze Vac , okazalo się w sofcie musialem odznaczyć że to kamera kolorowa ale kręcić w mono , czy ty używasz kolorowej ASI 120 MM ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna wrzutka z obróbki na pc-cie z dobrym monitorem graficznym, size - 100%.

 

 

 

Dobry monitor powiadasz :g: wiedziałem że zpomnę o jakimś szczeguliku ;)

 

ps. coraz lepiej , dawaj kolor.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej , taka kratka wychodziła mi kiedyś w kamerze Vac , okazalo się w sofcie musialem odznaczyć że to kamera kolorowa ale kręcić w mono , czy ty używasz kolorowej ASI 120 MM ?

Nie używam ASI120MM mono. Kolorowa ma oznaczenie ASI120MC.

Edytowane przez Alien7101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz zrobiłem RGB + LRGB i w WinJupos użyłem derotation.

 

Po lewej z derotacją RGB + LRGB, po prawej sam LRGB.

Sami oceńcie.

 

 

Bardzo dobrze .

 

W WinJupos można fotkę poprawić (detal) lub pogorszyć , trzeba je ładować zgodnie z biegunami i prawo lub lewo w zależności jak mieliśmy ustawioną kamerę na Jowisza.

 

Jeżeli źle ustawimy w poziomie zamiast poprawić detal zblurujemy go.

 

Ja przed samą sesją zdjęciową sprawdzam w kilku programach jak może wyglądać Jowisz w symulatorze na dany dzień , godzinę i minutę , potem kat ustawiam kamerę aby pasy były w poziomie a biegun północny Jowisza na górze.

 

Kręcę krótki film ok 1 min. obrabiam i wyostrzam , mam wówczas dobry widok na detal i jak Jowisz jest ułożony , wówczas zmieniam w sofcie jeśli jest taka potrzeba na prawo lub lewo.

 

Jest to duże ułatwienie dla późniejszej obróbki w WinJupos.

 

Jakich filtrów używasz bo nie do końca przekonują mnie kolory na twoim Jowiszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.