Skocz do zawartości

ImageJ 3D - ktoś próbował?


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba Adam T. z tego korzystał ale nie mam pewności, gdyż nie napisał jaki program. http://astropolis.pl/topic/10275-ksiezycowe-zakamarki/page-142?do=findComment&comment=563489

Tak, właśnie z tego korzystał. Według mnie efekt wyszedł mu fajniejszy, niż ten z pierwszego postu tego tematu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótki opis z Forumastronomicznego jaki popełniłem kilka dni temu:

 

Przepraszam wczoraj już nie dałem rady. Dzisiaj miałem kolejne badania więc odpisuję dopiero teraz.

 

Generalnie radzę jak najszybciej pobrać program, ponieważ niby za jakiś czas nie ma być darmowy. Nie wiem ile w tym prawdy? Tutaj link do pobrania:

http://imagej.nih.gov/ij/

 

Skrót GOV w nazwie sugeruje, że jest to jakaś państwowa instytucja. Z tego co wyczytałem należy do: National Institutes of Health w USA.

 

Dotychczas był to program dostępny tylko dla profesjonalistów, wykorzystywany często w diagnistyce obrazowej, w biologii (zdjęcia z mikroskopów). Program mierzy odległości, kąty i wiele innych. Obsługuje wiele funkcji przetwarzania obrazu, z ciekawszych np. Transformację Fouriera czy splot całkowy (konwolucja).

 

Programem można robić m.in ploty 3D ze zwykłego zdjęcia praktycznie wszystkiego. Na podanej stronie jest pełna dokumentacja z wszystkimi funkcjami programu. Jeszcze nie zdążyłem się zapoznać, ponieważ jest to bardzo obszerny opis. Na razie więcej nie mogę napisać, ponieważ nie czuję się za bardzo kompetętny, zbyt krótko bawiłem się tym programem (zaledwie 15 minut).

 

Ciekawe linki o programie Imagej, pokazujące jak potężne jest to narzędzie:

 

http://www.researchg...go_zastosowania - polecam ten darmowy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem możliwości tego softu.

 

Żeby efekt wyszedł realny trzeba się trochę pomęczyć

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie działa SalsaJ 2.1, program bazuje na ImageJ. Salsa wydaje się prostym programem ale trzeba, jak ktoś napisał natrudzić się, aby otrzymać w miarę realistyczne zdjęcie. To mi się nie udało chociaż bawiłem się od jakiegoś czasu. Trzeba mieć bardzo specyficzne zdjęcie. Takie, z którego da się coś wyciągnąć i raczej wąskie kadry. SalsaJ jest programem astronomicznym i po naszemu, co może być zaletą.
http://www.euhou.net/index.php/salsaj-software-mainmenu-9?task=view&id=7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknąłem na chwilkę na możliwości 3D programu ImageJ

 

Ciekawą wtyczką jest Interactive 3D Surface Plot

 

Otwiera się dwa zdjęcia, jedne tzw. DepthMap (mapa głębi), a drugie normale.

Wtyczkę uruchamia się na zdjęciu mapy głębi, a potem dodaje teksturę czyli normalne zdjęcie.

 

 

Dla przykładu użyłem dwóch zdjęć z łazika Curiosity:

 

zwykłe zdjęcie:

http://mars.jpl.nasa.gov/msl-raw-images/msss/00869/mhli/0869MH0002650000302304R00_DXXX.jpg

 

Mapa głębi:

http://mars.jpl.nasa.gov/msl-raw-images/msss/00869/mhli/0869MH0002650000302305S00_DXXX.jpg

 

 

a tu wynik "zabawy" w ImageJ 3D w postaci animowanego GIFa

 

Stack.gif

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak uzyskać mapę głębi dla pojedynczego zdjęcia?

 

z jednego to trudno ale jak się jest curiositym to czasem robi sie też zdjęcia stereo i wtedy już z górki!

 

uzyskanie zdjęć stereo księżyca przy tym samym oświetleniu to niby tylko kwestia poczekania 4 tygodni ale czy w takiej sytuacji różnica byłaby wystarczająca żeby wyciągnąć z niej 3D...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a jak uzyskać mapę głębi dla pojedynczego zdjęcia?

przejrzałem instrukcję i znalazłem tylko metodę uzyskania obrazu 3D ze stosu przekrojów

 

pozdrawiam

 

 

z jednego to trudno ale jak się jest curiositym to czasem robi sie też zdjęcia stereo i wtedy już z górki!

 

uzyskanie zdjęć stereo księżyca przy tym samym oświetleniu to niby tylko kwestia poczekania 4 tygodni ale czy w takiej sytuacji różnica byłaby wystarczająca żeby wyciągnąć z niej 3D...?

 

 

Curiosity robi kilka/kilkanaście zdjęć z różnym punktem ostrości i z tego robi mapę głębi. Nie wiem jakim softem to robi. Wczoraj szukałem i nie znalazłem.

Być może właśnie wtyczką 3D Viewer w ImageJ bo w filmiku na stronie plugina jest pokazane jak stack z kilkunastu zdjęć uzyskują model 3D.

 

Spróbujcie na zdjęciach z Curiosity z instrumentu MAHLI.

http://curiositymsl.com

 

 

--

 

Nie mam pojęcia jak uzyskać prawdziwe 3D kraterów Księżyca. Może wystarczyłoby odczekać kilka godzin i zrobić 3D jakimś softem analizującym długość i położenie cieni.

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ooo z nieostrości to jeszcze lepsze niż stereo, super!

 

Nie mam pojęcia jak uzyskać prawdziwe 3D kraterów Księżyca. Może wystarczyłoby odczekać kilka godzin i zrobić 3D jakimś softem analizującym długość i położenie cieni.

cienie to ciekawy pomysł, chociaż pewnie wymagałoby to jeszcze większej liczby zdjęć bo z jednego momentu wynika wysokość tylko dla wąskiego pasa terenu który rzuca cień w tym momencie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dałoby się uzyskać 3D Księżyca wykorzystując librację? Okres zmian libracji (w długości) i zmian faz jest różny o ok 2 dni, więc przy kolejnej ten samej fazie libracja będzie trochę inna. Gdyby tak poczekać kilka miesięcy księżycowych, to różnica w libracji będzie znaczna i uzyskamy zdjęcia z różnych kątów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dałoby się uzyskać 3D Księżyca wykorzystując librację? Okres zmian libracji (w długości) i zmian faz jest różny o ok 2 dni, więc przy kolejnej ten samej fazie libracja będzie trochę inna. Gdyby tak poczekać kilka miesięcy księżycowych, to różnica w libracji będzie znaczna i uzyskamy zdjęcia z różnych kątów.

 

Bardzo dobry pomysł. Problemem może być zrobienie zdjęć w takiej samej fazie Księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dałoby się uzyskać 3D Księżyca wykorzystując librację? Okres zmian libracji (w długości) i zmian faz jest różny o ok 2 dni, więc przy kolejnej ten samej fazie libracja będzie trochę inna. Gdyby tak poczekać kilka miesięcy księżycowych, to różnica w libracji będzie znaczna i uzyskamy zdjęcia z różnych kątów.

 

bardzo kłopotliwy sposób i do tego nie gwarantuje powodzenia bo trzeba złapać te same fragmenty terenu z takimi samymi cieniami przy różnej libracji, a to może oznaczać nawet lata zbierania materiału. W dodatku jeśli się sprawdzi to w obszarach blisko brzegu tarczy ale w centrum będzie trudniej

 

na pewno istnieje inny sposób

nowoczesne telewizory potrafią w czasie rzeczywistym dokonać konwersji 2D do 3D więc istnieją odpowiednie algorytmy

te algorytmy nie są doskonałe ale działają

 

od dawna znane są sposoby pomiarów wysokościowych na Księżycu na podstawie długości cienia i kąta oświetlenia. Można takie pomiary zautomatyzować i wykorzystać do konwersji na 3D

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo kłopotliwy sposób i do tego nie gwarantuje powodzenia bo trzeba złapać te same fragmenty terenu z takimi samymi cieniami przy różnej libracji, a to może oznaczać nawet lata zbierania materiału. W dodatku jeśli się sprawdzi to w obszarach blisko brzegu tarczy ale w centrum będzie trudniej

no niestety...

wygląda na to, że ze zdjęć z użyciem libracji najłatwiej uzyskać informację o tym, że księżyc jest kulisty :)

a co z bardziej interesującymi nas, mniejszymi szczegółami powierzchni?

powiedzmy że libracja jest 14° (-7...+7) czyli przesunięcie na środku tarczy (najtrudniejszy przypadek) dla górki o wysokości 1 km będzie 2*sin(7°) ~ 0,24 km - mało, ale nie niewyobrażalnie mało!

odpowiednio dużym teleskopem pewnie dałoby się uzyskać rozdzielczość w której takie przesunięcia byłyby już możliwe do analizy.

 

nowoczesne telewizory potrafią w czasie rzeczywistym dokonać konwersji 2D do 3D więc istnieją odpowiednie algorytmy

te algorytmy nie są doskonałe ale działają

ale z czego korzystają?

- względny ruch i zasłanianie się obiektów - odpada - chyba że użyjemy libracji

- różnice w ostrości obiektów bliskich i dalekich - odpada - chyba że jesteśmy na księżycu

- oświetlenie/cieniowanie - i tylko to potencjalnie zostaje

 

więc nie należy się spodziewać że algorytm który jest w telewizorze poradzi sobie z księżycem równie dobrze jak z typowym obrazem...

 

przy okazji: nowe słowo na dziś: Photoclinometry :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.