Skocz do zawartości

Kamerka do planet, słońca i księżyca


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

To przez ile sekund można zbierać materiał do jednego zdjęcia, żeby obrót planety nie rozmazał detali?

 

Zależy, ile masz sekund łuku/piksel w swoim zestawie. Ale jest przecież WinJupos, który nawet kilka minut materiału potrafi „zderotować” przed stackowaniem – kosztem pewnej utraty detali na brzegach. Sam go jeszcze nie używałem, obecne wyniki mnie zadowalają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze nawiązując do nowej ASI Z IMX174 - widziałem już pierwszą mozaikę Księżyca z tej kamerki. Jak dla mnie będzie to wymiatacz Księżycowo-Słoneczny. Gdybym nie miał Newtona F5 od razu bym się na nią skusił.

 

Jeżeli chciałbym w ASI 174 uzyskać taką samą skalę jak w PGR chameleonie z barlowem 3x, musiałbym zastosować barlowa trochę ponad 5x, a jak wiadomo Księżyc "nie" lubi barlowów, szczególnie tych z dużą krotnością. Cały czas czekam na tanią 2,4 MPx kamerkę z pixelem 3,75um (lub coś koło tego). Byłby to ideał do Księżyca i Słońca w HA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chciałbym w ASI 174 uzyskać taką samą skalę jak w PGR chameleonie z barlowem 3x, musiałbym zastosować barlowa trochę ponad 5x, a jak wiadomo Księżyc "nie" lubi barlowów, szczególnie tych z dużą krotnością.

Dlaczego Księżyc miałby nie lubić dużych barlowów? Przecież, gdy zastosujesz z nową kamerą takiego barlowa, żeby skala była taka sama, jak poprzednio, to jasność obrazu będzie taka sama (przy tej samej sprawności kwantowej).

Zaletą kamerki z większymi pikselami jest to, że lepiej nada się do guidingu, gdzie będzie dawała jaśniejszy obraz i będzie miała większe pole widzenia. Dla mnie ideał, tylko cena ciut duża, choć nie zaporowa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie tak dawno kamerki planetarne miały tylko "duże" piksele, a dawno temu niektórzy używali SBIGa ST-9 o pikselach 20x20. Dodanie Barlowa to żaden problem. Stosowanie ekstremalnie małych pikseli by pasowały pod f/5 nie jest zbyt dobrym pomysłem bo takie małe piksele mogą być mniej efektywne od dużych.

 

IMX174 od dawna jest już używana w astrofotografii, ASI to dość późny gracz na rynku. Używają go głównie ci co fotografują słońce - bo jest duże, szybkie, bez pierścieni Newtona w teleskopach słonecznych i bez wzorzystego szumu (FPN). Do planet używa tej matrycy m.in. Anthony Wesley z Australii :) Na rynku jest m.in. PGR Grashopper - ale dość drogi, oraz znacząco tańszy model Blackfly (tyle że z wolniejszą odmianą tej matrycy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kamerka zawitała do mnie ... i jestem już po pierwszych próbach, poza tym że wszystko bez problemy dało się podpiąć , jest jeszcze wiele rzeczy których nie rozumiem , bądź nie wiem jak stosować .

Padło na kamerę CelestronXskyrisXAptinaX132C ..... powinna być uniwersalna, tzn. - planety , słońce , księżyc ... - jak wcześniej zaznaczałem , nie chce się specjalizować w tej materii , lecz od czasu do czasu uwiecznić to i owo ...

 

-----------------------

Tutaj rodzi się już jedno pytanie > Nie wiem czy jest to wina programu , że się zawiesza , lub złego dobrania ustawień ... ale po zarejestrowaniu materiału przez program dedykowany do kamery ... czyli iCAP , chciałem przerobić materiał w (dostarczonym również) RegiStax6.1 .

To co się dzieje obrazują screen\y.

 

Ma ktoś jakąś radę ?... jak to obejść ?

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FireCapture powinien Skyrisa obsługiwać. Klipy możesz nagrywać z mniejszą klatką - wtedy będą miały mniejszy rozmiar co może pomóc Registaksowi. Zależnie od platformy sprzętowej Registax może działac lub nie - to też ma znaczenie. Możesz wtedy próbować Castrator/Autostakkert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyj Autostakkert2. To zdecydowanie lepszy program do składania. Registax ma masę błędów i bardzo często się wykrzacza. Do tego Autostakkert dużo dokładniej alignuje klatki i lepiej radzi sobie z mało ostrym materiałem oraz dużymi różnicami w przesunięciu (Registax łatwo się gubi).

Z plikami ponad 4 GB są często problemy, ale jak widzę ten plik masz mniejszy.

Również polecam Firecapture. Program jest dynamicznie rozwijany, niezwykle bogaty, funkcjonalny i wygodny. Ma masę funkcji znacznie oszczędzających czas w czasie awikowania, jak np pamiętanie wszystkich ustawień dla danego filtru i obiektu, tak aby po zmianie na coś innego nie wprowadzać w kółko tych parametrów. To tylko jedna z dziesiątek niezwykle dobrze przemyślanych funkcji.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MateuszW , riklaunim dzięki . Zainstalowałem Autostakkert 2.1.0.5 - mały miły programik .

Jest znów mały problem .:

- mam 4 pliki Avi , jak widać we wcześniejszych zamieszczonych screenach, z tego 3 były kodowane przy pomocy codeka RGB32 a jeden za pomocą codeka Y800.

Y800 otwiera normalnie , RGB32 nie ?... trzeba to jeszcze jakoś przekonwertować , jeżeli tak , to za pomocą jakiego programu ?

4.jpg

5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

riklaunim - dziękuję serdecznie za pomoc , może nie jestem ekspertem w tym momencie , ale znam już zasady gry i w miarę możliwości będę pogrywał z wami i tymi planetami ... nawet jest do rymu :) - cieszy jak wszystko wychodzi ...

fotografia nie najwyższych lotów , bo to pierwsza , bo ostrość ustawiana wkładaniem kamery , itp... ale jestem zadowolony z efektu .

Następne będzie bardziej ambitne .. może z barlow/em ...- jeszcze raz dzięki !

-------------------

dla innych - jak ugryźć fotografię planet, na samym początku ... - myślę ,że znajduje się w tym wątku ...

 

przycinanie

6.jpg

 

Stakowanie

7.jpg

 

end

video0001_castr_g4_q26jpg.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przycinanie

 

Stakowanie

 

end

.....a wyostrzanie? To chyba najważniejszy etap :) Możesz to zrobić suwakami w Registaxie (otwierasz sam stack) lub np w PSie (ostatnio mi się spodobał do tej czynności). Po wyostrzeniu powinno być ok :) No i jeszcze balans kolorów popraw, Jupek nie jest taki pomarańczowy :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki MateuszW, spróbuje później, tak jak już pisałem wcześniej , chciałem tylko poznać procedurę i programy . Teraz można praktycznie zacząć już zabawę !

Logiczne jest, ze każda materia ma swoje niuanse ... ale na to przyjdzie z czas .

 

------------------

Tak żeby już nie podbijać tematu

.....a wyostrzanie? To chyba najważniejszy etap

 

postarałem się o lekkie wyostrzenie ... :icon_smile:

 

Jupiter.jpg

 

Jeszcze nie wiem jak usunąć tą otoczkę z planety ... ale to przyjdzie z czasem .

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;) nawet materiał rejestrowany w odstępie 5 minut może się kolosalnie różnic pod względem seeingu i jakości fotki wynikowej.

 

Jak na pierwsza fotkę to masz sporo drogi za sobą nie każdy od takiej zaczyna, a każda następna będzie lepsza.

Bardzo dobrym obiektem do nauki avi planetarnego jest Księżyc.

Edytowane przez Alien7101
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.